Praeities šešėliai: drama miškų glūdumoje

Šešėliai praeities: drama Didžiokių kaime

– Kaip greitai nubėgo gyvenimas, visi tie metikus. Ir kaip mes, tėvai, tapome nereikalingi savo suaugusiems vaikams, – Elenos balsas drebėjo, ašaros užliejo akis. Ji nenorėjo toliau klausytis, širdį veržė skausmas.

Elena užaugino tris vaikus, kurie jau seniai paliko tėviškąjį Didžižkių kaimą. Vyriausias sūnus, Tomas, su šeima išvyko užsienį dar jaunystėje. Nuo to laiko jis nei karto nepasiėmė motinos. Tik nuotraukos, reti laiškai ir svarbiausių šelių sveikinimai priminė apie jį. Elena kruopščiai saugojo kiekvieną atviruką, kiekvieną nuotrauką. Žiemos vakarais ji juos perrinkdavo, skaitydavo savo rašytus laiškus: „Sūnau, mes su tėvku taip ilsimės, atvažiuok bent vieną kartą, supažindink su žmona ir anūkais…“ Bet Tomui visada trūko laiko – savo gyvenimas, savo rūpesčiai.

Vidurinė duktė, Aušra, ištekėjo už mūrininko. Jie dažnai kraustėsi, turėjo tik vieną vaiką. Kartais Aušra užsuka į Didžiokius, bet vizitai buvo reti ir trumpi. Elenos vyras, Stasys, labai gerbė žentą, Marių, labai džiaugėsi dukters laime, matydamas, kaip švyti jos akys. Elena taip pat buvo rami dėl Aušros – jai viskas susiklostė.

Bet jauniausia, Rūta, liko viena. Po vestuvių kaime ji pagimdė sūnų, bet santuoka iširo. Elena tada patarė: „Varyk į miestę, Rūtele. Ką čia tave laukia kaime? Tu jauna, graži, susitvarkysi gyvenimą.“ Rūta paklausė, palidėjo mažąjį Kęstutį motinai, perėjo siuvėjų kursus ir greitai susirado darbą mieste. Vėliai atsivežė sūnų pas save. „Jam mieste geriau, – sakydavo ji. – Mokykla čia, būreliai, nebus nuobodu.“ Kęstutis, kabindamasis už močiutės kelnių krašto, verkė, bet kas drįstų ginčytis su mama?

„Savaitę be manęs išbūsi, – tarė Elena vyrui. – Neištverčiau ilgiau, širdį daužia, reikia aplankyti Rūtą.“ Stasys ruošėsi važiuoti kartu, bet prieš rudens atėjimą pasijuto blogai. Elena susirinko lagaminus, prisiūtė kaimiškų skanėstų. Stasys palydėjo ją į traukinį, kolikus dar nebuvo išaušus. Praėjo treji metai nuo paskutinio susitikimo – Kęstutis, matyt, smarkiai paaugo.

– Mam, kodėl neperspėjai, kad atvažiuosi? – susitiko ją Rūta, vos slepdama susierzinimą. – Galėjai bent paskambinti! Turėjau prašyti laisvos dienos, imti Kęstutį iš mokyklos, bėgioti parduotuvėse. Visa diena kojose po tavo pranešimo!
– Atsiprašau, dukre, norėjau siurprizo padaryti, – teisinosi Elena, žengdama nuo autobuso stoties. – Žinai, kaip pas mus kaime su ryšiais…
– Gal kas nutiko? Kažką nori pasakyti? Kaip tėtis?
– Viskas gerai, šiek tiek peršalęs, ruduo juk. Bet tvarkomės.

Kambario duris atidarė Kęstutis. Dieve, koks jis suaugęs! Pečiai, kaip ir senelio, plačūs, rankos tvirtos.
– Sveikas, anūkeli! – džiugiai sušuko Elena, apkabinusi jį.
– Labas, močiute, – Kęstutis greitiukai išsisuko iš glėbio ir įdėmiai pažvelgė į ją.
– Kodėl neišėjai į priėmimą? Vos sumanejau lagaminus, – priekaištingai tarė Elena, žvelgdama į dukterį.
– Ruošėmės tavo atvykimui, – atsakė Rūta. – Pavalgyti padariau, juk reikia pavaišinti po kelionės.

Elena atsiduso – gerai, tegu būna. Po kelių minučių ji rėkė į telefoną vyrui:
– Viskas gerai, Stasi! Sutiko, padėjo! Nesijaudink, sėdame prie stalo, Rūta vakarienę paruošė, skanu. Visi tave apkabina!

Prie stalo Rūta išpylė sriubą ir paklausė:
– Vieną kotletą ar du, mama?
Elena, alkanusi po kelionės, būtų suvalkiusi visus penkis, bet pažiūrėjusi į dukterį, atsakė:
– Padėk į stalą, pažiosiu pati.

Lėkštėje gulėjo penki maži kotletai. Kiekvienas paėmė po vieną. Elena nusitElena tyliai užsidengė veidą, kad nereikštų, kaip skauda, kai antro kotleto nepasiėmė, bet tik žvairtelejo į langą, kur rūko apgaubtas medis linktelėjo lyg taip ir nesuprasdamas, kodėl meilė kartais taip greit išgaruoja.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

17 − 10 =

Praeities šešėliai: drama miškų glūdumoje