Tamsios praeities šešėliai: dramatiška tiesa kaimelyje Lapynė
Dainius susirgo. Atvažiavo pas senelę į kaimelį Lapynę, kur oras buvo prisotintas žolėmis ir vaikystės prisiminimais. Gulėdamas ant senos lovos, liūdnai pažvelgė į senelę Oną Stasė.
„Gerai, kad tu esi čia, močiut“, tyliai tarė jis. „Aš vienas šiame pasaulyje. Gal aš niekam ir nereikalingas?“
„Ką tu, Dainiau, iš proto išėjęs?!“ sušuko senelė, suplojusi rankomis. „Toks gražus vyras – ir nereikalingas? Bet kuri vieniša moteris laikytų tave tikru dovanu iš dangaus! Gulėk, nekelkis, o aš pas kaimynę nubėgsiu už liepų medaus…“
Ona Stasė, papurtydama galvą, išėjo. Dainius užsimerkė, paskęsdamas neramiame miegelyje. Staiga durys sukskėjo, ir lengvi žingsniai sutrikdė tylą.
„Močiut, tu?“ Dainius atsimerkė ir staiga atsisėdo lovoje, netikėdamas savo akims.
Dainius skubėjo pas senelę į Lapynę. Pastaruosius metus jis rūpinosi ja vienas. Tėvai buvo užsiėmę: tėvas vis dar dirbo gamykloje, o motina valandas praleisdavo sodyboje, prižiūrėdama gėles ir daržą. Pas senelę užsukačiodavo gal kartą per mėnesį.
„Aš esu laisviausias“, šypsodamasis sakė Dainius. „Šeimos kol kas nesukūriau, nors jau trisdešimt septyneri. O jūs – tai kelionėse, tai remontuose prasimaitinę.“
„Senelė tave myli“, atsakydavo motina. „Žino, kad atveši maisto, padėsi namų ruošoje, savaitgalį praleisi su ja.“
„Taip, myliu ją“, šiltai prisiminė Dainius. „Vaikystėje čia vasaras leisdavau, o tada tarnyba, darbas, uždirbimai… Laikas atsilyginti.“
„Viskas gerai, bet kada tu susirasi merginą?“ nesiliavo motina. „Pats laikas, Dainiau, vaikų turėti, kitaip liksi vienas.“
Dainius važiavo žvyrkeliu, bagažinėje siūbavo maišai su atsineštais dalykais. Mintys grįžo į jaunystę, kai kaimyniniame kaimelyje Žvirbliai jis įsimylėjo merginą – paprastą, bet jam tokią artimą. Neringa buvo tylokė, su išraiškingomis akimis, rodančiomis jos jausmus. Jų vasaros pasimatymai buvo kupini aistros ir švelnumo.
„Gaila, kad viskas taip pasibaigė“, atsiduso Dainius. „Aš išėjau į tarnybą, o ji, pasirodo, turėjo kitą – tą, kuris grįžo iš užsienio ir surengė jai sceną visam kaimui. Ech, Neringa…“
Prie kelio jis pamatė merginą, minančią ranką. Dainius pristabdė.
„Ar galėtumėte pavežti iki Žvirblių?“ paklausė ji, nuverpdama tamsų strazdą.
„Sėskis“, linktelėjo jis.
Kelyje Dainius netyčia žvilgtelėjo į keliautoją. Kažkas jos bruožuose atrodė pažįstama, beveik giminaitiška.
„Tu vietinė ar svečių?“ paklausė jis.
„Grįžtu namo“, atsakė mergina. „Laikiau medicinos mokyklos egzaminus, dabar ilsėsiuosi. Nors vasarą kaime – vien darbai. Bet namuose vis tiek geriausia, mama laukia.“
Ji nusišypsojo, ir Dainius susting– aišku, tautiška, – ji nusišypsojo, o Dainius pajuto, kaip širdis pradėjo plakti smarkiau.