Šiandien grįžau iš darbo į savo butą Naujininkų rajone. Atidariusi duris raktu, sustojau prieškambaryje lyg pritrenkta. Šalia mano batų ir vyro įsipareigojimų kruopščiai stovėjo svetimi šlepetės. Aš iš karto jas pažinau – tai buvo mano vyro sesers Giedrės šlepetės. „Kodėl ji čia? Justas nieko nesakė, kad Giedrė užsuks“, – susimąsčiau, pajutusi, kaip viduje auga nerimas. Norėjau pašaukti vyrą, bet intuicija sušnibždėjo: neskubėk. Vietoj to susitelkiau ir ėmiau klausytis pokalbio, sklindančio iš svetainės. Tai, ką išgirdau, privertė širdį susigrūžti iš siaubo.
„Gabija, ar tavo vėl komandiruotėje?“ – sušuko kolegas Vytas, pasivijęs mane ofiso parkavietėje. „Gal nueisime į kavinę? Išgersime tavo mėgstamą latte, pasikalbėsime, kitaip kaip visuomet – sveiki ir iki.“
„Atsiprašau, Vytai, šiandien nepavyks“, – atsakiau, priverstinai nusijuokusi. „Justas pažadėjo grįžti iš darbo anksčiau, norime išsirinkti virtuvės baldus. Mes vis dar nebaigėme įsirengti po remonto. Ir, beje, jis jau seniai nebuvo komandiruotėse.“
„Ir visada grįžta laiku?“ – Vyto balse slyko švelni ironija.
„Ne visada“, – atsidusiau. „Dabar mums reikia pinigų, todėl Justas užsibūna darbe. Kai įsirengsime butą, gal bus lengviau.“
„Aišku“, – šyptelėjo Vytas, linkėjo geros vakarienės ir nusuko kita linkme.
Man pasisekė – autobusas atvažiavo greitai, nors dažniausiai teko ilgai laukti. Įsikūrusi prie lango, įsitraukiau į mintis. Kažkada aš beveik ištekėjau už Vyto. Išsiskirsčiau dėl kvailo pykčio, kurių priežasties jau nebeatmintu. Tuomet atsirado Justas, ir aš, norėdama įrodyti Vytui, kad be jo aš nepasiklysiu, skubotai sutikau ištekėti. „Žiūrėk, aš ne viena, dabar tu gailėsis“, – galvojau tada.
Vytas bandė susitaikyti, prašė atleidimo, prisiekė, kad padarys mane laiminga, bet aš buvau pernelyg įsijaususi į Justą. Nusprendžiau, kad Vyto niekada nemylėjau, kad visa tai buvo klaida. Laikui bėgant beveik jį užmiršau, tačiau neseniai jį perkėlė į mūsų filialą iš pagrindinio ofiso. Vytas apsimeta, kad džiaugiasi atsitiktiniam susitikimui, bet aš įtariu, kad jis specialiai išsikovojo perkėlimą, sužinojęs, kur aš dirbu. Man malonu, kad jis iki šiol nevedęs ir žiūri į mane taip pat šiltai. Giliai širdyje noriu jam laimės, tačiau kažkur vis tiek jaučiu švelnų pavydą jo būsimai žmonai – Vytas moka gražiai lankytis, tikras romantikas.
Justas buvo geras vyras, tačiau pastaruoju metu vis dažniau išnykdavo darbe. Jis stengėsi dėl mūsų ateities, kad mums nieko nestigtų, bet ant manęs laiko likdavo mažai. Gyvenome Justo sesers Giedrės bute, kuri maloniai pasiūlė mums būstą, kol jos vaikai maži. Giedrė ir jos vyras nežinojo finansinių problemų – ji niekada nedirbo, o butus nuomavo kaip investiciją vaikų ateiciai. Aš ir Justas padarėme remontą pagal savo skonį, dabar pirkome baldus. Tačiau kartais gailėjausi, kad neįsikūrėme jau įrengtame bute. Tiek pinigų išleista remontui, kad užtektų keleriems metams nuomos ar pirmajam įnašui už hipoteką. Bet Justas užsidegė idėja, kai Giedrė pasiūlė šį būstą.
Išlipusi iš autobuso, nuskubėjau namo. Ore jaučiamas artėjančio lietaus kvapas, tačiau aš nepajutau šalčio. Mintys painios, neleidžia susitelkti. Kiek laiko praėjo nuo to, kai mes su Justu persikraustėme į šį butą? Metai? Pusantrų? Tikslus laikas praslydo, bet jausmas, kad mūsų namas vis dar laikinas, neišnyko. Tvarkėmės, įrenginėjomės, bet vis laukėm kažko didesnio, tarsi tikra laimė būtų už kampo.
Priėjusi prie laiptinės, pastebėjau, kad einu lėtai, lyg atidėliočiau grįžimo akimirką. Laiptinės durys sudrebėjo, įleisdamos mane į pusšviesą. Lipant į trečią aukštą, jaučiau, kaip viduje auga nepaaiškinamas nerimas.
Įėjusi į butą, sustojau. Šalia mano batų ir Justo sportbačių stovėjo elegantiškos Giedrės šlepetės – brangios, ant nedidelio kulnio. „Kodėl ji čia?“ – pagalvojau, neprisimenant, kad vyras būtų minėjęs apie sesers vizitą.
Norėjau šaukti, kad grįžau, bet kažkas sulaikė. Intuicija kalbėjo: neskubėk. Užtariau kvapą, priglausdama prie sienos, ir ėmiau klausytis balsų iš svetainės.
„Mes su vyru norėjom atostogų“, – kalbėjo Giedrė. „Bet jam nepavyksta susitvarkyti su atostogomis, todėl nusprendžiau perleisti kelionės čekius tau. Tik su viena sąlyga: važiuosi ne su Gabija, o su Kotryna.“
Aš sustingau. „Kotryna?“ Prisiminiau, kaip Justas kartą paminėjo šį vardą, pasakodamas, kad Giedrė bandė juos supažindinti. Tada nekreipiau dėmėsio, tačiau dabar širdis suspaustė nuo nemalonių nujautimų.
„Giedrė, man nereikia Kotrynos“, – erzliai atsakė Justas. „Aš tau šimtą kartų sakiau: mano širdyje yra Gabija. Kodėl vėl pradedi?“
Aš atsidusiau palengvėjusi. Aišku: Giedrė, kaip visada, kiša nosį. Jau ruošiausi įeiti į svetainę, bet sesers žodžiai mane sustabdė.
„Ką tu sau meluoji?“ – Giedrės„Tikriausiai tu ir toliau sau meluosi, kol vėlu bus per daugiau,“ – suniurnėjau sau, išlipdama iš po lietaus drėgnų batų.