Trysčios praeities: kelionė į šeimos šilumą
Valdas su Gabriele ruošėsi kelionei pas jos tėvus į nedidelį miestelį prie Nemuno. Valdo veidas buvo apsiniaukęs, judesiai – įtempti, o mintyse – šešėlis. Jų šešiametis sūnus Lukas šokinėjo po butą, pilnas džiaugsmo dėl artėjančios kelionės traukiniu. Po ilgo kelio jie išlipo ant mažos stotelės perono, kur orą prisotėjo upės ir pušų kvapas. Gabrielės tėvai jau juos laukė. “Jūs nuo kelio, turbūt pavargę ir alkani, – tarė Gabrielės motina, stipriai apkabindama dukrą. – Dabar pavalgysime, o po to eisit pasivaikščiot po miestą!” – “Ona, bijau, kad nieko nebus, – aštriai atsakė Valdas, greitai žvilgtelėjęs į žmoną. – Lukas greitai miegos šįvakar.” Ona nustebusi pakėlė antakius. “Tai mes pabūsime su anūku! Kas čia tokio?” – atkirto ji nesuprasdama, kodėl žentas toks įsitempęs. Valdas susiraukė, o Gabrielė lengvai suspaudo jo ranką, bandydama atpalaiduoti atmosferą.
Savaitę atgal Gabrielė gavo skambutį nuo motinos. “Atvažiuokit kitą savaitę, – maldavo ji. – Taip pasiilgome jūsų ir Luko!” Valdas tai išgirdęs iškart apsiniaukė. “Aš niekur nenoriu važiuoti!” – atkirto jis, nukreipęs žvilgsnį. Gabrielė, šokiruota jo reakcija, atsisėdo šalia ir įsižiūrėjo jam į akis. “Valdai, kas tau? Mes atostogaujame, ar tikrai negalime aplankyti mano tėvų? Jie Lukasą matė tik kartą – mūsų veselėse! Ar tai teisinga?” Valdas sunkiai atsiduso. Jis žinojo, kad žmona teisi, tačiau kelionės mintis jam kėlė vidinį pasipriešinimą. Jo pačių tėvai, gyvenę netoliese, jau seniai jį atėmė savo pamokomis. “Gabrė, ar būtina? Gal kitais metais?” – murmėjo jis. Gabrielė ryžtingai pakratė galvą. “Taip, būtina! Traukinys trečiadienį, bilietai jau nupirkti. Tu gi pats sakiai, kad ne prieš. Kas nutiko?” – “Nieko”, – niurnėjo Valdas, atsisukęs prie lango. “Savaitės trukmės, – pridūrė Gabrielė, bandydama sušvelninti jo nuotaiką. – O po to važiuosime prie jūros. Aš jau pradėjau rinktis daiktus, kelias toli.” Valdas tik atsiduso, pasinėręs į savo mintis.
Valdo tėvai buvo griežti žmonės. Motina viską kontroliavo, net dabar, kai jis jau seniai vedęs ir augina sūnų. Ji kišosi į jo gyvenimą, sakydama, kaip gyventi ir auginti Luką. Tėvas, Vytautas, buvo ne geresnis – jo moto buvo: “Visada būk pirmas!” Mokykloje, jei Valdas atnešdavo mažiau nei dešimtuką, namie jo laukė valandinis pokalbis apie tai, kad “tokiu greiču jis nieko nepasieks”. Draudimai išeiti ar atimtas kompiuteris buvo įprasti dalykai. Šitos nesibaigiančios pamokos sunaikino bet kokį artumą su tėvais. Net dabar Valdas vangiai lankydavosi pas juos ir niekada neskambindavo pirmas.
Jis galvojo, kad visiems taip: tėvai – tai tie, kurių reikia kentėti. Tačiau Gabrielėje jis pastebėjo kitką. Ji galėjo valandų valandas kalbėtis su motina, dalintis džiaugsmu ir rūpesčiais, pasakodama apie Luką. Valdas manė, kad tai tiesiog įprotis, kuris greitai praeis. Jis niekada nesiklausinėjo apie jos tėvus, apsiribodamas sausoku “perduok linkėjimus”. “Valdai, kaip aš džiaugiuosi, kad važiuojam pas juos! – tą vakarą tarė Gabrielė, spindėdama laime. – Taip pasiilgau!” Valdas tik pečiais patraukė. Jis pats būtų laimingesnis, jei galėtų išvažiuoti kuo toliau nuo savo tėvų. “Keista tu, – metė jis. – Aš savo dešimt metų nematyčiau!”
Gabrielė užuojautai pažvelgė į vyrą. Ji žinojo jo tėvus ir negalėjo pasakyti, kad jie jai patiko. Jai buvo sunku jų namuose, kur uošvis vėl ką nors priekaištaudavo Valdui ar Lukui, o uošvė komanduodavo visais. Gabrielė suprato vyro jausmus, tačiau jos tėvai buvo visai kitokie. “Valdai, nepyk, bet mano mama ir tėtis nėra tokie, kaip tavo, – švelniai tarė ji. – Jie mane myli.” Valdas susiraukė. “Taip, mano irgi taip sakydavo, kai buvau mažas, – niurnėjo jis, kartodamas tėvo žodžius: – “Viską darome tavo labui, mylime tave”. Tik meilės ten nebuvo nė trupučio.” Gabrielė apkabino vyrą, raminamai paglostė per petį, bet tylėjo, suprasdama, kad dabar jis nenorės jos klausyti.
Dienos praskrido greitai. Gabrielė rinko daiktus, nekantraudama susitikimo su šeima. Valdas vaikščiojo niūrus, o Lukas, užkrėstas mamos nuotaika, bėgiojo po namą, svajodamas apie traukinį. PoGalų gale, atvykę į Gabrielės tėvų namus, Valdas pajuto kažką ką jau seniai nebuvo patyręs – šiltą šeimos švelnumą, lyg saulėtą pavasario dieną po ilgos šaltos žiemos.