**Praeities šešėliai: netikėtas gyvenimo posūkis**
Greta Jankauskė sėdėjo virtuvėje, žiūrėdama pro langą sunkiu širdimi. Jos vienintelis sūnus, Tomas, nepaminėjo tėvų vestuvių metinių ir nepaskambino. Ašaros varvėjo skruostais, o ji galvojo, kaip praleisti šią liūdną dieną. Staiga tyla nutrūko nuo telefono skambučio. „Pagaliau! Veltui taip blogai galvojau apie sūnų“, – su viltimi tarė Greta, skubėdama prie telefono. Bet pakėlusi ragelį užtirpo, išgirdusi marti Onos balsą. „Greta Jankauskė, turiu jums svarbų reikalą“, – ryžtingai pradėjo Ona, neleisdama uošvei įsiterpti, ir išdėstė pasiūlymą, nuo kurio Gretai uždūso.
„Kaip taip? Pardavėt be mano sutikimo?“ – sušuko Greta, nesusivaldydama. „Kaip tu galėjai, Tomai? To iš tavęs nesitikėjau!“
„Mama, ko tu pyksti? Taip paprastai pasidarė. Pirkėjas greitai atsirado, o mums skubiai reikėjo pinigų. Žinai, Ona stato savo verslą. Ar turėjome laukti, kol tu grįši iš sanatorijos, kad paklaustume dėl vasarnamio?“ – susierzinęs atkirto Tomas.
„Kaip gi taip, sūnau? Tiek prisiminimų susiję su tuo namu! – skausmu tęsė Greta. – Ir tau taip pat. Galėjot pasitarti!“
„Mama, aš viską paaiškinau“, – pavargęs numetė Tomas ir nutraukė pokalbį.
Greta Jankauskė buvo ne savyje nuo pykčio. Pastaruoju metu jautėsi nereikalinga, pamašyta, lyg atstumta savo pačios šeimoje. Ir visame kaltino martį Oną.
Nuo Onos atsiradimo Tomas pasikeitė. Tapo abejingas motinos norams ir patarimams. Ši naujiena galutinai sudaužė Gretos širdį. Kai jos vyras, Vytautas, pritarė padovanoti sūnui vestuvėms senelio vasarnamį Baltojoje ežerų pakrantėje, Greta buvo prieš. Bet Vytautas buvo nepasukamas, ir jai teko nusileisti.
„Kam gi tau tas namas? – sakydavo Vytautas. – Mums su tavimi užtenka buto. Tegul jaunuoliai patys nusprendžia – gyventi ten ar parduoti. Pinigų nesusitaupėme, kad sūnui padovanotume kažką vertingo. Vasarnamis – geriausia, ką turime. Nesipriešink, aš nusprendžiau.“
Ir štai, po penkerių metų nuo vestuvių, Tomas pranešė, kad vasarnamis parduotas. Greta buvo įsitikinusi: jei Vytautas būtų gyvas, jis nepritartų sūnaus poelgiui.
Vasarnamis buvo tikras brangakmenis: medinis dviejų aukštų namas su drožiniais, erdviu veranda ir dviem balkonais stovėjo prie ežero, apsupto pušyno. Čia, ką tik susituokus, Greta ir Vytautas gyveno, ir tas dienas ji prisiminė kaip laimingiausias. Gamta, tyla, geri kaimynai, švieži vietiniai produktai – pienas, kiaušiniai, kvapnios braškės – visa tai sukurdavo rojaus pojūtį. Būtent ten Greta sužinojo, kad taps motina. Šis namas buvo prigimtų jos brangiausių prisiminimų.
Ona, Gretos nuomone, niekada nevertino dovanos. Retai kartu su Tomu lankydavosi vasarnamyje, o apie nakvynę ar savaitės atostogas net nekalbėjo. „Aš miestietė, – tvirtindavo Ona. – Gamtoje nuobodu, karšta, dulkėta, uodai. Man reikia komforto, oro kondicionieriaus!“ – sakydavo ji, taisydama idealų manikiūrą.
Greta toliau lankydavosi vasarnamyje, pirmiausia su vyru, o po jo mirties – viena. Širdyje laikė jį savu, svajodama, kad vieną dieną sūnus jai jį grąšins, kad galėtų čia gyventi ir mėgautis ramybe. Kviesdavo draugę Ireną, ir jos leisdavo laiką tyloje, toli nuo miesto triukšmo.
„Gražus tavo vasarnamis, Greta, – sakydavo Irena. – Jei parduotum, gautum nemažai pinigų. Tokie namai dabar verti, o gamta čia – kaip kurorte.“
„Neparduosiu, – atsakydavo Greta. – Čia taip gerai. Tai Vytauto tėvų atminimas.“ Ji svajojo gyventi čia nuolatos, priimti svečius ar net išnuomoti dalį namo, kad pridėtų prie nedidelės pensijos.
Ona, ekonomikos išsilavinusi, po motinystės atostogų negrįžo į sportinio klubo buhalteriją. „Neruošiuosi dirbti už centus, – pareiškė ji. – Tai žeminanti.“ Tomas, inžinierius gamykloje, palaikė: „Sėdėk namie su Mėnuliu, užtenka mano uždarbio.“
Bet Onai tapo nuobodu. Sūnus užaugo, ir ji nusprendė atidaryti grožio saloną. „Turiu idėją! – paskelbė ji Tomui. – Parduokime vasarnamį ir nupirksime patalpas salonui. Jau radau tinkamą, kaina gera.“
„Ar tikrai sugebėsi? – abejojo Tomas. – Juk verslu niekada neužsiėmei.“
„Žinoma! – užtikrintai atsakė Ona. – Surasiu meistrų, o išsilavinimas man tinkamas. Tik reikia greit parduoti.“
„Gaila vasarnamio, – prieštaravo Tomas. – Tai senelių ir tėvo atminimas. Gal imkime paskolą?“
„Jokių paskolų! – atkirtė Ona. – Vasarnamis vertas daug, mums užteks. Senas namas, kam jį gailėti? Jei neparduosime dabar, vėliau nukris vertė. Žemę išpirks statyboms, ir viskas.“
Jų ginčai, kaip visada, skambėjo įtikinamai. „Mama liūdės“, – suspyrė Tomas.
„Nieko, ji turi butą, – atšovė Ona. – Jei nori dirbti su žeme, tegu išsinuomoja sklypą kolektyviniuose soduose. Vasarnamis mūsų, o ne jos.“
Tomas pasamdė sunkvežimį, kad išvežtų motinos baldus ir daiktus. To metu Greta ilsėjosi sanatorijoje – kelionę jubiliejui padovanojo sūnus su martimi. Grįžusi sužinojo, kad vasarnamis parduotas, ir jos svajonės apie gyvenimą rojaus kampelyje žGreta suprato, kad kartais gyvenimas siunčia netikėtus atradimus, ir nauji keliai, nors ir skaudžiai prasidedantys, gali vesti į didesnę laimę.