Pramiegojau! Lėkdama iš vonios iki durų, pasidažiusi lūpas, pažvelgusi į veidrodį ir paskubomis užsimetusi paltą bei batus, Miglė jau po trijų minučių nuo prabudimo leidosi žemyn liftu.
Išėjusi į gatvę, ji suprato, kad lauke krapnoja smulkus rugsėjo lietus. Grįžti pasiimti skėčio nebuvo laiko – žadintuvas šįryt ją išdavė. Mergina skubėjo į stotelę, kaip išprotėjusi. Susivėlinimas darbe su jos viršininku galėjo baigtis kaip pravaikštos įrašas jos byloje arba net atleidimu.
Svarstydama įvairius dienos pabaigos scenarijus ir mintyse susitaikydama su kiekvienu, Miglė jau atsisveikino su mėgstamais klientais, premija ir papildoma laisva diena, kuri jai liko nuo praėjusios atostogų savaitės. Priešais prabėgo tokia pat iki stoties vėluojanti minia, kiekvienas buvo įnikęs į savo mintis, niekas nepastebėjo aplinkinių. Visur pilkuma, nuobodulys, liūdesys. O dar ir lietus tik papildė prasto ryto nuotaiką.
Iki stotelės liko ne daugiau nei du šimtai metrų. Staiga Miglė sustojo kaip vinute ir apsisuko. Šalia nusususio suoliuko sėdėjo mažas šlapias katinėlis. Traukdamas tai vieną, tai kitą letenėlę, jis bandė miaukti, bet jam pavyko tik tyliai atverti burną.
Akimirką moteris svarstė, bėgti toliau ar padėti mažam padarėliui, kuris, rodos, pateko į bėdą. Vėlavimas tapo neišvengiamu, ir jei jau vis tiek teks klausytis direktoriaus pykčių, nusprendė – reikia gelbėti kačiuką.
Priėjusi arčiau, Miglė pastebėjo, kad katinėlio užpakalinė letenėlė buvo keistai išlinkusi. – O, Dieve! Kas gi tau taip!
Paskutinės abejonės išsisklaidė, kaip ryto rūkas. Katinėlis buvo taip permirkęs ir sušalęs, kad drebulio nebegalėjo sustabdyti, tarsi paskutinis rugsėjo lapelis ant šakos prieš stiprų vėją.
Atsargiai įvyniojusi vargšą į baltą šaliką, Miglė priglaudė kačiuką prie savęs po apsiaustu ir pabėgo prie stotelės dar greičiau. Ji planavo pasiekti savo darbo kabinetą, o tada jau elgtis pagal situaciją. Palikti kačiuką likimo valiai jai neleidžia širdis.
Slapta prasmukti prie savo stalo nepavyko. Beveik pasiekusi finišo tiesiąją, Miglė su palengvėjimu atsiduso – liko tik vienas posūkis ir štai jis, kabineto Nr. 12 durys. Tačiau sėkmė nusisuko ties posūkiu, nes staiga ji susidūrė su savo viršininku.
– Povilaitės! Jūs valandą vėluojate! Kas už jus darbą atliks? Ar bitės suskųstės praradot?
Ir dar tuzinas tokių klausimų buvo tam, kad pakurstytų kaltės jausmą kuklioje mergaitės galvoje ir dar labiau ištemptų šį prarają tarp jos ir vadovo. Pilna šlapia, ji nieko nesakė. Lėtai, kaip bangą, ant akių kaupėsi ašaros, ir vidinė nuoskauda ją spaudė.
– Štai! – buvo viskas, ką Miglė galėjo išspausti, atsisegusi palto viršutinę sagą. Iš ten pasirodė maža nelaimingo veidelio išraiška. Katinėlis truputį pradžiūvo, sušilo ir jau galėjo verkšlenti, ko ir nepatingėjo padaryti. – Jo letenėlė sužeista, negalėjau jo palikti gatvėje… O ten lietus… Ir jis vienas…
Ašaros upeliais liedosi, žodžiai painiojosi, rankos gi judėjo kaip medus verpetuose. Jau mintyse surašius prašymą išeiti iš darbo, mergina žingsniavo savo darbo vieton rinkti daiktų, bet šilta stipri vyriška ranka ją sulaikė. Kitoje rankoje direktorius laikė telefoną, skambino pažįstamam numeriui. Tada užrašė adresą popieriuje ir nurodė važiuoti nedelsiant, išgelbinti mažojo pūkelio letenėlę.
Nesuprasdama staigių vadovo elgesio pokyčių, Miglė paėmė lapelį, įdėjo jį raudonomis nuo šalčio rankomis į palto kišenę ir skubėjo prie išėjimo.
– Taip, ir atgal grįžti nereikia.
Merginos širdyje tarsi ledinis dyglys, liūdesys jos visą kūną apėmė. Na va, baigėsi tas trumputis darbas, kuris jai taip patiko. Bet vadovas sakė:
– Šiandien turite laisvadienį. Ir rytoj taip pat. Taip pat skelbiu Jums padėką. Ir premija… už meilę mūsų mažesniems broliams.
Vadovas buvo Vaidotas, šiek tiek vyresnis už Miglę, bet visada sudarė griežto žmogaus įspūdį. Susidurti su juo tekdavo tik darbo reikalais ir labai retai, bet biure dažnai sklido kalbos apie jo griežtumą darbuotojams.
Veterinarijos klinikoje, kur Miglę pasiuntė jos vadovas, gydytojas greitai išsprendė problemą su katinėlio letena. Lūžio nebuvo, tik stiprus patempimas ir išnara. Kol gydytojas atliko gydomąsias procedūras ir uždėjo stiprų tvarstį, Miglė pasakojo, kaip rado katinėlį gatvėje ir kaip jos vadovas pirmiausia ją iškonevaikė, bet staiga padėjo.
Gydytojas nusijuokė ir pasakė, kad Vaidotą pažįsta nuo vaikystės. Jis visada gelbėdavo benamius gyvūnus, herojiškai ištraukdavo šuniukus iš šalto vandens, kartą atėmė katinėlį iš piktų paauglių. Kai užaugo ir pradėjo uždirbti, visada dalį skirdavo prieglaudoms. Net pirmąją stipendiją visą paaukojo fondui, kuris gelbsti uodegų neturintį šunį.
Bet žmones jam valdyti pavykdavo ne visada. Netekęs šeimos, jis užsidarė, tapo griežtas ir atšiaurus.
Ši istorija tiek palietė Miglės širdį, kad iki dienos pabaigos ji negalėjo nustoti galvoti apie Vaidotą. Kodėl gi norėjosi jį užjausti ir palaikyti.
Vakare, kol kačiukas, pavargęs po nuotykių, saldžiai miegojo ant švelnios ir šiltos lovos, Miglė ruošė vietą savo naujam gyventojui. Mažylis kentėjo visą dieną, praleido ją gatvėje, o gal ir ilgiau… Nežinia, kiek ilgai jis ten buvo. Miegodamas jis švelniai krutėjo ir kartais cyptelėdavo. Dabar Miglės ir jos naujojo gelbėtojo vienatvė baigėsi. Ji su malonumu rūpinsis savo augintiniu ir skirs jam visą savo meilę.
Šypsodamasi Miglė pasiruošė jaukią vietą Margučiui. Tai vardas atrodė tinkamiausias mažam bejegiam mažyliui. Ivancūku jos šviesių minčių srautą nutraukė netikėtas telefono skambutis. Tai buvo Vaidotas.
– Kaip laikosi mūsų pacientas?
Merginai į skruostus įšylaus, ir ji džiaugsmingai papasakojo apie savo globotinio būklę, paskui ilgai dėkojo savo vadovui. Netikėtai Vaidotas pakvietė ją į vakarienę, ir jie kalbėjosi visą naktį. Dabar jau atrodantis artimas, pažįstamas ir suprantamas žmogus buvo šalia. O kartu sėdėjo kačiukas su gipsuota letena ir gavo tiek dėmesio ir švelnumo, kiek tik gali gauti du geri žmonės, kurių sielos yra giminingos.
Netrukus jie ėmė padėti kitiems nelaimingiems gyvūnams, atsidūrusiems sunkioje gyvenimo situacijoje, ir augino savo Margutį, kuris, atrodė, taip pat buvo gimininga siela.