„Tu viską praradai, Romai“: kaip moteris, palikta su vaikais, tapo svetimos ateities šeimininke
Gabija pirmą kartą ilgą laiką pajuto laisvę. Giliai įkvėpusi gimtojo miesto gryną orą, patvarkė kuprinę ant peties ir nuėjo link kapinių. Vaikų paliko pas savo tėtės seserį Veroniką – mirusios motinos prosenelę. Jie buvo atostogų metu, ir Gabija pagaliau galėjo minutėlei sustoti ir atsikvėpti. Atvyko kelioms dienoms: aplankyti tėvų kapus ir pamatyti tą, kuri vaikystėje jai buvo lyg antra motina.
Bet kai ji grįžo namo, viskas suiro vienu akimirksniu.
„Atiduok raktus, Gabijai“, šaltai ištarė Rolandas, jos vyras, stovėdamas slenkstyje. „Tai pabaiga. Liepa laukiasi. Aš pradedu naują gyvenimą, o tu – laisva.“
„Ką…?“ Gabija vos neišleido kuprinės iš rankų. „Rolandi, kaip tu gali…?“
Jis net neužmirksėjo.
„Žinai, kad tai nebuvo amžinai. Bet nesijaudink, vis tiek neturi nieko. Namas nuomojamas, verslas – dėdės, sąskaitos motinos vardu. Tai prašom, nedaryk scenų. O jei kliudysi, vaikus atimsiu.“
Kažkada Gabija buvo tikra kolegijos žvaigždė. Natūrali šviesiaplaukė su žalios akimis, liekna, išsilavinusi, santūri. Ji turėjo ateitį, planus, tėvą – Gediminas Jonas – buvo gerbiamas žmogus. Ji svajojo, kad kažkada kartu atvers savo verslą.
Bet per vienerius metus ji prarado viską. Pirmiausia mirė tėvas, paskui beveik iškart – motina. Ji su tamsiomis nuo skausmo akimis rašė baigiamąjį darbą, nesuvokdama, kaip laiko tušinuką rankose. Tada pirmą kartą prie jos priėjo Rolandas ir pasiūlė:
„Tekėk už manęs. Vis tiek tau čia skauda. Pradėkime iš naujo.“
Ji negalvojo – tiesiog sutiko. Jie turėjo bendrabučio kambarį, kurį nupirko tėvas. Jie persikėlė, pradėjo dirbti, o vėliau kartu atidarė transporto įmonę. Gabija net pardavė tėvų butą, kad investuotų.
Verslas klostėsi sėkmingai, ir iš pradžių viskas buvo registruota lygiomis dalimis. O tada – motinystės atostogos, vaikai, ir palaipsniui viskas „perrašyta“ Rolando dėdei. Ji nesigilino: namuose buvo šilta, ramu, vaikai sveiki. Ir tik po dukters gimimo Gabija suprato – ji prarado ne tik turtą, bet ir save.
Ji pasikeitė išorėje. Kūnas nuvargo nuo naktinio maitinimo, begalinio skalbinimosi, buities rūpesčių. O Rolandas priešingai – ėmė „žydėti“: sporto salė, ilgi plaukai, apsidegimas, moterų dėmesys.
„Tu save apleidai“, kartą pasakė jis su panieka. „Su tavimi net gėda išeiti. Nueik bent kaukes užsidėk.“
O uošvė nepraleisdavo progos užpilti nuodų:
„Paskutinį kartą veidrodyje matėsi? Mano sūnus – gražuolis, o tu… Atrodai kaip jo motina! Tau jis per daug geras!“
Gabija stengėsi. Gydėsi. Laikėsi dietos. Bet nuovargis, išdavystė ir abejingumas griovė greičiau nei antsvoris.
O dabar jis tiesiog išstūmė ją už slenksčio. Be riksmo, be gailesčio. Kuprinėje – tik drabužiai ir vaikų albumai. Nė namo, nei pinigų, nei verslo teisių, nei net stabilumo. Tik du vaikai, kuriuos buvęs vyras jau ruošėsi atimti.
Ji nuvyko pas tėtę Veroniką, ir ši pasiūlė:
„Palik vaikus pas mane. Atsikvėpk. Padėsiu.“
Ir padėjo. Net pasiūlė verslo idėją: krovinių pervežimo įmonė. Tėtė įdėjo santaupas, Gabija pridėjo pinigus iš bendrabučio kambario pardavimo. Pradėjo nuo mažo – dvi mašinos, pora kraunamųjų. O paskui pajudėjo…
Po penkerių metų Gabija turėjo savo tinklą visame regione, dispečerių tarnybą, garažą. O Rolandas… Rolandas prarado viską. Liepa pagimdė, bet greitai išsiskyrė, atėmusi iš jo butą. „Dėdės“ verslas pasirodė ne toks pelningas, ir netrukus jis tiesiog išspyrė sūnėną už durų.
„Tu net neturi sutarties. Tiesiog sargas“, pasakė jam dėdė. „Tau nebesitikiu.“
„Mama, pasakyk kažką!“ sušuko Rolandas.
„O ką aš pasakysiu?“ gūžtelėjo pečiais uošvė. „Viskas buvo po tavo nosimi. Patys viską praradai.“
„Gražaus gyvenimo“ likučius pakeitė lova hostelyje ir uždirbimas ant sunkvežimio. Bet sveikata sugriuvo, ir Rolandas nusprendė įsidarbinti vairuotoju… didžiausioje miesto logistikos įmonėje.
Jis atėjo į pokalbį ir pamatė… Gabiją.
Liekną, švaria, pasitikinčią save moterį griežtame kostiumėlyje. Ji žiūrėjo į jį ramiai, net su šypsenėle.
„Labas, Rolandai. Darbo ieškai?“
„Tu puikiai atrodai…“, murmurėjo jis. „Gal paimsi pagal senas atsiminimus? Aš patyręs, miestą žinau…“
„Mes nepriimame alimentininkų“, ramiai atsakė Gabija. „Tu turi skolų.“
„Bet aš bandžiau mokėti!“ užsidegė jis. „Ne viską, bet kaip galėjau!“
„Vaikams jau aštuoniolika, o tu vis dar „bandai“. Mums nereikia tokių darbuotojų.“
Jis suspaudė kumščius.
„Tu kerši?“
„Ne, Rolandai. Aš tiesiog išmokau statyti ribas. Tu pats viską sau padarei. O aš – išlikau. Atsikėliau. Be tavęs.“
„Naujas vyras padėjo?“
Gabija nusijuokė ir atsistojo. Plaukai tekėjo per pečius, figūra – kaip jaunystėje. Tik dabar akyse buvo plienas.
„Ne. Aš tai padariau pati. Po tavęs ilgai neturė„Jėgos leisti arti kitų atsirado tik tada, kai supratau, kad aš – visa, ko man reikia.“