Prašome anytą prižiūrėti anūką, o ji mano, kad daro mums paslaugą.

Stovėjau prie savo buto lango Kaune ir žiūrėjau, kaip Tomas krauna vaikišką sėdynę į mašiną. Mūsų ketverių metų sūnus Lukas linksmai šnekučiuoja, nerimastingai laukdamas kelionės pas močiutę ir senelį. Kiekvieną savaitgalį mes jį vežiodavom į mano tėvus, kad jie galėtų praleisti laiką su anūku. Bet kiekvieną kartą grįžtant namo jaučiau, kaip krūtinėj užverda pyktis. Mano motina, Danutė, nuoširdžiai tikėjo, kad prižiūrėdama Luką ji daro mums didelę paslaugą. Ši mintis mane erzindavo iki kraujo verimo, ir vos susilaikydavau, kad nepradėčiau rieti.

Pradžia buvo prieš dvejus metus, kai Lukas pakako amžiaus, kad galėtų savaitgalius leisti su močiute ir seneliu. Aš ir Tomas nusprendėme, kad tai puiki proga leisti mano tėvams užsimegzti ryšį su anūku. Danutė ir jos vyras Algirdas mylėjo Luką be galo. Jie jį lepino pyragais, vedinėjo į parką, skaitė pasakas. Aš džiaugėjausi, matydama, kaip sūnus spindi iš džiaugsmo. Prisiminiau, kaip pati vaikystėje mėgdavau lankytis pas savo močiutę, ir norėjau, kad Lukas turėtų tokias pačias šiltas atminities. Tik niekaip nesitikėjau, kad mano geri ketinimai virstų tokiu nesusipratimu.

Kaskart, kai mes atvažiuodavome pasiimti Luką, Danutė sutikdavo mus kankinės išraiška, tarsi būtų aukojęsi dėl mūsų gerovės. „Na, štai, padėjau jums, dabar galit ilsėtis“, – sakydavo ji, nors nei vieno prakaito ant jos kakto nebuvo matyti. Arba: „Ne lengva su juo, bet aš gi stengiuosi dėl jūsų, kad galėtumėt savo reikalus tvarkyti“. Aš suspausdavau kumščius ir jausdavau, kaip kraujas spūda į viršugalvį. Norėjau sušukti: „Mes ne prašėm tave su juo praleisti laiką! Mes atvežėm Luką, kad JŪS džiaugtumėtės juo!“ Bet vietoj to tepdavau dirbtinę šypseną ir murmdavau: „Ačiū, mama“. Tomas, paprastai ramus, ir pradėdavo prarasti kantrybę. Jis pašnibždėdavo man į ausį mašinoje: „Ar ji rimtai mano, kad mes čia atiduodam vaiką, kad galėtumėm „pabangauti“? Tai gi jiems, o ne mums!“

Ne tai, kad aš ir Tomas nemėgom laiko su sūnumi. Priešingai – mums patikdavo kartu statyti bokštus iš jočio, vaikščioti prie Nemuno. Bet mes matėme, kaip Danutė ilgisi anūko, kaip jos akys užsidega, kai Lukas šaukia: „Močiut!“ Norėjome suteikti tėvams tą džiaugsmą, o tuo pačiu parodyti Lukui, ką reiškia didelės šeimos šiluma. Tačiau kaskart mano motinos žodžiai skambėjo vis šiurkščiau. „Pavargau, bet nieko, dėl jūsų ištvėriau“, – sakydavo ji, lyg mes jai būtume įkišę vaiką, kad patys galėtume „pasidaryti atostogas“. Aš jausdavosi kalta, nors ir nesuprasdavau už ką.

Viskas išsiplėtė praėjusį savaitgalį. Kaip įprasta, atvežėme Luką šeštadienio rytą. Danutė, mus sutikdama, atsiduso: „Na, vėl man reikės visą dieną paskui jį bėgioti. Bet aš suprantu, jūs gi turit savo reikalų“. Aš nebeišlaikiau. Mano balsas drebėjo, kai atsakiau: „Mama, mes atvežam Luką ne todėl, kad mums tingisi su juo būti! Mes norim, kad tu ir tėtis su juo praleistumėt laiką, kad jis jus pažintų ir mylėtų! Tai nėra mums paslauga, tai – jums!“ Kambaryje užtuko. Danutė sumiškai mirkčiojo, o Algirdas, sėdėjęs fotelyje, nusklando ir apsiniaukė laikraštyje. Tomas suspaudė mano ranką, lyg sakydamas: „Pagaliau ištarei“.

Tą vakarą, pasiimdami Luką, pastebėjome, kad Danutė buvo tylesnė nei įprasta. Ji nesiskundė, neatodūsavo, tiesiog apkabino anūką ir tyliai tarė: „Ateikite dar“. Aš pajutau palengvėjimą, bet ir lengvą kaltės jausmą. Gal buvau perštiurta? Bet Tomas, sėsdamas už vairo, nusišypsojo: „Tegul pripranta, kad mes jai nevaiką „išmetam“, o dalijamės džiaugsmu“. Lukas, sėdėdamas gale, niūniavo dainelę, ir aš pagalvojau, kad dėl jo šypsenos būsiu pasiruošusi dar ne kartą paaiškinti motinai tiesą.

Dabar mes vėl vežiojame Luką pas močiutę ir senelį, bet – atsargiau. Tikiuosi, kad mano motina pagaliau suprato: „Mes ne ieškome nanytės, o norim, kad mūsų sūnus augtų su mylinčiais žmonėmis“. Tačiau kaskart, išgirsdama iš Danutės užuominą apie „paslaugą“, jaučiu, kaip viduj užverda pyktis. Žinau: mūsų šeima – tai ne sandoris, o meilė. Ir jei mano motina to nesupras, aš būsiu pasiruošusi jai dar kartą tai paaiškinti. Dėl Luko. Dėl mūsų tiesos.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

eight + eleven =

Prašome anytą prižiūrėti anūką, o ji mano, kad daro mums paslaugą.