Paskambinkite Liudai, prašau…
Ryte Gabrielę persekiojo nuojauta, kad kažkas turės įvykti. Viskas, kas turėjo įvykti, jau seniai įvyko. Ir meilė, ir šeima, o dabar ji viena. Vyras, su kuriuo praleido trisdešimt šešerius metų, mirė prieš dvejus metus. Sūnus turi savo šeimą, du vaikus, visi gyvi ir sveiki. Tiesiog šventės nuojauta, pagaliau suprato ji. Rytoj – Motinos diena.
Ir tuoj prisiminė vyrą. Nėra kam duoti mimozų ar tulpių. Bet ar taip? O Rokas, sūnus? Juk jis tikrai užsuka ir pasveikins.
Anksčiau jie turėjo sodybą. Mažytį namuką su šešiais šimtais kvadratinių sodui skirtų žemių. Tėvai nusipirko po ekonominio smūgio praeityje. Kol dirbo, važinėdavo atostogų ir savaitgaliais. O kai Gabrielė išėjo į pensiją, vasaras praleisdavo ten beveik visą laiką, grįždama į miestą nusiprausti ar apsipirkti.
Tą vasarą buvo sausra ir karšta. Reikėjo kasdien laistyti daržoves. Vyras, kaip įprasta, atvažiavo po darbo penktadienį. Gabrielė tuoj pat pastebėjo jo išblyškusią veidą.
“Viskas gerai, tiesiog dusu,” atkirto jis į jos pastebėjimą.
“Pailsėk, aš pati viską padarysiu, nelieka daug,” tarė Gabrielė. “Sėskis ant suolėlio šešėlyje.”
Jis atsisėdo, atsiremęs į saulės įkaitusią sieną, žiūrėdamas, kaip ji laisto daržoves iš žarna. Kai Gabrielė baigė ir priėjo prie jo, iškart suprato, kad kažkas negerai. Atrodė, kad snaudžia. Bet kai palietė jo petį, jis nusvirto į šoną. Užmigo amžinai ant suolėlio.
Sodybą Gabrielė pardavė rudenį. Neįstengdavo ten važiuoti. Vis atrodydavo, kad mato jį sėdintį ant suolo. Sūnus ją palaikė.
“Seniai reikėjo jos atsikratyti. Kam vargti, kai viską galima nusipirkti parduotuvėje ištisus metus.”
Jis pats su žmona ir vaikais važiuodavo atostogauti prie jūros. Pinigus už sodybą Gabrielė atidavė sūnui. Jam dviejų vaikų šeimai reikia labiau. Jai vienai užteks pensijos. Norėjo vėl eiti dirbti, bet sūnus atkalbėjo.
“Udirbsi centus, o nervų išleisi už tris lirus,” pasakė jis. Taip sakydavo ir vyras.
“Dabar dirbti mokytoja mokykloje – tik geležiniams nervams. Jei pasiilgai pamokų, užsiimk su vaikaičiais. Aš čia, jei kas – padėsiu.”
Taigi ji gyveno viena. Aišku, vyrų rankų trūko. Bet sūnus kviesdavo meistrus, jei kas lūždavo ar čiaupas pradėdavo lašėti.
Paskutiniais metais su vyru gyveno taikingai. Jaunystėje buvo visko. Pykdavosi taip, jog vos neišsiskyrė. Vyras elgėsi atsargiai, bet moterys visada jaučia. Kartą ji nepatvėrė ir viską išdėstė vyrui, parodė duris. Gal dar kokią ligą į namus atsives.
Vyras susirinko lagaminą, atsisėdo ant sofos pailsėti prieš kelionę. Tuomet iš mokyklos grįžo Rokas. Jam tada buvo trylika. Pamatęs tėvą su lagaminu, iškart viską suprato. Jau didelis, viską girdėjo ir suprato. Tėvų barniai ir jam per akis ėjo.
“Neapkansi manęs?” paklausė jo tėvas.
“Neapkansiu,” atsakė sūnus ir išėjo į savo kambarį, trinkteldamas durimis.
“Negaliu taip! Negaliu,” tarė vyras, pliaukštelėjęs delnais į kelius. Atsistojęs nustūmė lagaminą už sofos, kad akyse nedraskytų. “Vakarienės pavaišinsi?” paklausė, nežiūrėdamas į Gabrielę.
Ji pavargo nuo pykčių ir vertinimų. Koks skirtumas, ar išvyks šiandien, ar rytoj. Gal net geriau. Tebūnie išeina, kol ji su sūnumi mokykloje. Gabrielė padengė stalą, pasišaukė Roko vakarieniauti. Valgė tylomis, nei žodžio nepratarę.
Kitą dieną Gabrielė neskubėjo namo iš darbo. O kai grįžo, tuoj pat nubėgo į kambarį ir pažvelgė už sofos. Lagamo nebėrLagaminas dingo, ir širdyje užvirto šaltas pyktis, bet tuomet ji pamatė jį pastatytą ant aukščiausios lentynos po lubomis, ir taip staiga, lyg sapne, suprato, kad tas svetimas vyras, atėjęs ieškoti Liudos, galbūt buvo paslėptas jos likimo dalis, kaip pavasario vėjas, atnešęs viltį, kurią ji jau buvo pamiršusi.