Preke užsiimanti senjorė stovėjo prie perėjos netoli geležinkelio stotelės.

Veronika Jurgaitytė stovėjo prie požeminės perėjos šalia geležinkelio stoties ir pardavinėjo paprastus dirbinius. Kasdien ji ateidavo čia tarsi į darbą dėl dviejų priežasčių. Pirmiausia, tai vis tiek buvo veikla, antra, pensija buvo labai maža, nors visą gyvenimą sąžiningai dirbo.

Namie būti vienai jai buvo nuobodu. Veronikos vyras seniai miręs, jau daugiau nei dvidešimt metų praėjo, tad iš nuobodulio ji pradėjo megzti. Pirmiausia mezgė sau, paskui pradėjo dovanas kitiems daryti: kojines, pirštines. Paskui dovanomis visus jau apdalino ir pradėjo Veronika megzti pardavimui.

Ne tik mezginius pardavinėjo močiutė. Kartais siūlydavo raugintus agurkus, kartais rūgštintas kopūstus. O kartais ir kambarinius augalus: žibuokles ir kaktusus.

Šunį pas save pasiėmė, mišrūną. Kadais pamatė vieną su antkakliu, bet be šeimininko, pagailo, parsivedė namo, paskelbė skelbimą, kad kas pametė. Tačiau šeimininkų niekas nerado. Matyt, specialiai gyvūną išmetė. Tad kur jį dabar? Veronika pagailėjo šuns. Taip ir gyveno dabar draugiškai dviese. Ir į „darbą“, prie požeminės perėjos, kiekvieną kartą kartu keliauja šuo senolę lydėdamas. Atsisėda šalia ir sėdi, saugo. O močiutė jį duona šeria. Nusiperka pusę kepaliuko ir šuniui gabaliuką nulaužia. Termose esantį arbatėlę užgeria, va ir pietūs išeina.

***

Tadas ėjo iš mokyklos nusiminęs. Rita Savickienė, matematikos mokytoja, dvejetą parašė. Beveik be nieko. Neteisingai. „Argi matematikoje lietuviška kalba skaitosi?!“ – stebėjosi berniukas. Na, šiek tiek neteisingai uždavinį išsprendė, klaidų pavyzdžiuose padarė. Bet juk tai matematika! „O už gramatinę klaidą atsakyme, kad sumažinti pažymį, tai jau per daug!“ – svarstė mintyse berniukas. Bet mamai to nepaaiškinsi. Ir kas tik tą elektroninį dienyną sugalvojo! Dabar nuo tėvų dvejetų neslepia. Seniau gi buvo kitaip! Išplėšei puslapį iš dienoraščio ir tvarka…

Taip ėjo jis ir nepastebėjo, kaip beveik iki namų priėjo. Tik per požeminę perėją dar reikėjo pereiti. „O, močiutė stovi. Vėl su savo kojinėmis. Tokios didelės. Kas jas tik perka“, – galvojo Tadas. Staiga jis pastebėjo ant paklodėlės, kuri ant asfalto gulėjo ir atstojo močiutės vitriną, labai gražią žibuoklę iš kefyro indelio. Na, tiesiog nepaprastą. Žiedlapių ji tiek daug turėjo, kad jie žiūrėjosi kaip mažos roželės, spalva tokia švelniai rožinė, o lapeliai dailiai raižyti. Pakerėjo berniuką, sustojo ir stovi. Po žibuokle kaina ant lapelio užrašyta – 5 eurai. O Tadas turėjo aštuonis.

„Ką jei mamai nupirkčiau gėlę?“ – pagalvojo berniukas. „Ir Aštuntos Kovo netrukus, na beveik. Ji mėgsta gėles, nudžiugs ir pamirš dėl dvejeto!“

Nupirko Tadas žibuoklę, parnešė namo ir pastatė mamai ant stalo, tiesiai virtuvėje. Po to šiek tiek pažiūrėjo televizorių, suvalgė keptuvėje kotletą. Paskui pažvelgė į šaldytuvą ir liūdnai pamatė puodą su sriuba, kurią mama liepė būtinai suvalgyti.

– Ją reikia šildyti! Tikrai! Nenoriu! – pasakė Tadas ir išbėgo į kiemą žaisti.

Triukas su žibuokle pavyko. Mama tikrai nudžiugo ir apie Tado pažymius pamiršo patikrinti. Ji visą vakarą su gėle vargo, persodino ją ir bandė atrasti geriausią vietą jai bute.

O Tadas susidraugavo su Veronika Jurgaitytė. Nuo to laiko, kai jis įsigijo jos žibuoklę, jie susitikdavo ir pasisveikindavo. Paskui jis pradėjo kalbėtis su močiute, dalintis su ja paprastomis mokyklinėmis naujienomis. Paskui pokalbio metu išsiaiškino, kad ji buvusi matematikos mokytoja ir mokyklos programą puikiai prisimena. O Tadui kas blogiau? Jis sustoja šalia močiutės ant sulankstomos kėdutės, o ji jam visus namų darbus paaiškina. Kur ką dauginti ir kaip uždavinį spręsti. O močiutės šuo, Flokis, šalia sukasi, nosimi į rankas kamšo, nori, kad Tadas jį paglostytų ir už ausų pakasytų.

Bet vieną kartą ėjo berniukas iš mokyklos, o močiutės prie perėjos nebuvo. Tik Flokis sėdėjo toje vietoje, kur įprastai močiutė savo megztas kojines išdėliodavo. Tadas pamatęs, šuo pašoko ir puolė prie jo, tarsi laukdamas. Jis pradėjo uodegą vizginti, atbėgti, grįžti, visu savo kūnu parodydamas, kad reikia eiti. Tadas nusekė paskui Flokį. Bet ilgai vaikščioti nereikėjo. Prie kaimyninio namo, ant suoliuko sėdėjo išblykusi Veronika Jurgaitytė, šalia jos stovėjo didelė rankinė ant ratukų. Pamačiusi berniuką ir šunį ji nusišypsojo ir pasakė:

– Na, kur tu pabėgai, nenaudėli! Nusprendei mane gelbėti? Viskas jau gerai. Aš tabletę išgėriau. Atleido. Truputį pasėdėsiu ir eisiu į darbo vietą.

– Močiute! Kam jūs visą laiką vaikščiojate ten, prie perėjos? Jums reikia namuose gulėti, televizorių žiūrėti, serialus.

– Oi, anūkėli! Kam jie man reikalingi!

– Bet juk vis tiek niekas nieko neperka!

– Taip, – atsiduso močiutė. Tada žiūrėjo liūdnai į Tadas ir tyliai pasakė:

– Namuose aš dingčiau. O taip nors turiu veiklos.

– Jūs galėtumėte pabandyti ką nors kitą megzti. Na, gal minkštus žaislus? O tai jūsų kojinės, žinote, na kažkaip nelabai populiarios… Žinote ką, pabandykite ką nors pagaminti, o aš padėsiu skelbimą internete! Ten viską galima parduoti!

– Na, – vangiai prasitarė močiutė, – Kodėl gi nepabandyti? Kas gi dabar populiariausias? Kiaulė Pepa? Kažką žinau, juk vis tiek televizorių kartais žiūriu, – protingai nusišaipė senolė.

– Ją taip pat galima! – nusišypsojo berniukas.

Veronika Jurgaitytė pasirodė puiki meistrė. Užsidėjusi didžiulius akinius su storais stiklais, ji taip meistriškai pradėjo megzti įvairius animacinių filmukų personažus, tiek modernius, tiek senuosius, ir tiesiog mielus gyvūnėlius, kad verslas pradėjo klestėti. Klientai į eilę registravosi. Skambino nuo ryto iki vakaro. Iš pradžių Tadas jai padėjo, iš savo kompiuterio skelbimus kėlė. O už pirmuosius uždirbinius močiutė nusipirko paprastą išmanųjį telefoną, vietoje seno mygtukinio, ir internetu pradėjo nuolat bendrauti su užsakovais. Žaislai jai sekėsi puikiai, nes kiekviename iš jų Veronika Jurgaitytė įdėjo dalelę savo sielos. Dabar ji neprivalėjo stovėti prie perėjos. Šiltai, gurkšnodama arbatėlę, ji papildė savo pensiją. Ir bendravimo jai padaugėjo. Dabar tikrai neprisnūsi.

Vieną dieną Tadas ėjo į parduotuvę duonos ir pamatė, kaip močiutė sėda į taksi.

– Na, anūkėli, noriu į privačią kliniką nuvykti. Geram gydytojui pasirodyti. Dabar jau galiu sau tai leisti! – nusišypsojo Veronika Jurgaitytė, – Ačiū tau! Padėjai man surasti rinkos nišą! O, kaip! – nusijuokė ji.

Šiuose močiutės žodžiuose Tadas nusišypsojo, taksi vairuotojas taip pat šypsojosi ir, pasukęs automobilį, greitai nugabeno Veroniką Jurgaitytę į privačią kliniką…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

nine + seven =

Preke užsiimanti senjorė stovėjo prie perėjos netoli geležinkelio stotelės.