Priklausomybė praeičiai, kol neatsikratysi…

Kavinėje pilna žmonių. Vytas iš anksto užsakė stalą, kad galėtų švęsti savo gimtadienį, nes kitaip net nepatektų. Jie atėjo dar saulėj, o dabar už langų jau tamsu. Oro kondicionieriai dirbo pilnu pajėgumu, grojo muzika. Palei langus mirkčiojo mėlynos spalvos Kalėdų žibintai, suteikiantys salės orui šventiškumo nuotaiką. Tik eglės trūko.

„Vai, eikime, pašokime“, – ant Vyto peties uždėjo galvą jo žmona Viktorija. Priešais barą jau šoko dvi poros.

„Pakviesk Joną, o aš pasėdėsiu“, – Vytas nuraikė draugui.

„Aš noriu su tavimi. Tik vieną kartą“, – nepaliavojo Viktorija.

„Tikrai, eikite, pašokite, nežiūrėkite į mane. O aš eisiu. Mama jau užmėtė sms. Nenoriu tikrinti jos kantrybės. Vai, dar kartą su gimtadieniu“, – Jonas atsistojo, paspaudė draugo ranką ir nukreipė žingsnius į išėjimą.

„O mes pasėdėsime dar, ar ne? Čia toks vėsus oras“, – išgirdo Jonas už nugaros Viktorijos balsą.

Iš kavinės su kondicionieriais gatvė sutiko drėgnu karščiu, nepaisant vėlyvo vakaro. Atrodo, išgėrė tik šiek tiek, o galvoje rūkas, kojos kaip vata. Turbūt dėl karščio. Kišenėje susvirpe telefonas. Jonas sunkiai jį išsitraukė.

„Jonai, kur tu? Ar greitai? Aš nerimauju“, – paklausė susirūpinusi mama.

„Mam, jau einu, nesijaudink.“

„Kaip nesijaudinti? Jau beveik vienuolika“, – jos balsas skambėjo priekaištingai.

„Mam, greitai būsiu…“ – jis nuspaudo nutraukimo mygtuką.

Jonas paspartino žingsnį, stengdamasis giliau kvėpuoti, kad alkoholis greičiau išdvestų.

Sieloje atsirado susierzinimas. Jam jau dvidešimt ketveri, suaugęs vaikinas, o mama skambina vos tik truputį pavėluoja, lyg jis vis dar kvailas paauglys. Kaip tada susitikinėti su mergina? Atsiprašau, brangioji, mama liepė grįžti anksčiau? Viduje Jonas pyko ant mamos, bet širdyje suprato ją ir atvirai nepasipriešindavo. Ne, jis nebuvo mamos sūnelis, tiesiog žinojo, kodėl ji taip nerimavo dėl jo.

Prieš trylika metų žuvo jo sesuo Laima. O kitą dieną po laidotuvių nuo širdies smūgio mirė tėvas – neišgyveno mylimos dukters netekties. O Jonas buvo kaltas ir sesers mirčiai, ir tėvo. Taip jis manė. Ir jokių žodžių, prašymų nepakako, kad atsikratytų šito kaltės jausmo.

„Tau buvo tik vienuolika. Ką galėjai padaryti prieš tris suaugusius vaikinus? Ir jau per vėlai buvo kištis, jau viskas buvo padaryta. Tu nepabijojai, o bėgai šaukytis pagalbos“, – sakydavo jam draugas Vytas.

Taip ir yra, bet Jonas toliau kaltino save. Tai trukdė jam užmegzti santykius su merginomis. Jam atrodydavo, kad jos irgi žinojo apie jo bailumą. Net Viktorija. Jis su ja susipažino pirmas, jiedu porą kartų nueidavo į kino teatrą, net bučiavosi, ir tamsiame salėje ji pirma paėmė jo ranką. Bet vėliau Jonas supažindino ją su savo draugu Vyto.

„Viktorija ir Vytas – tai likimas“, – juokėsi šis.

Ir netrukus Viktorija prisipažino, kad įsimylėjo Vytą ir pasirinko jį. Ką čia padarysi? Meilė neprievarta. Prieš pusmetį jie susituokė, o Jonas buvo jų vestuvių liudininkas. Jis gailėjosi tik truputėlį. Viktorija baltu suknelėje buvo tokia graži.

„Kada tu atvesi nuotaką supažindinti?“ – klausdavo mama.

„Sutiksiu tokią kaip tu – iš karto vesiu“, – juokdavosi Jonas.

Ir jis neapgaudinėjo. Mama buvo liekna ir graži, net po penkiasdešimt dviejų, net patirusi dvigubą netektį ir praplikėjusi. Laima buvo panaši į ją. Tokia pat liekna kaip beržas, taisyklingais bruožais, tamsiu veidu ir pilkais akimis. Jonui patikdavo žiūrėti, kaip ji šukuodavo ilgus plaukus. Namie ji juos visada susirisdavo į uodegą arba susisegdavo vėduokle pakaušyje. O kai ruošdavosi eiti kur, nuimdavo segtuką ir pakratydavo galvą. Blizgantys šviesūs plaukai kaip vandens krioklys nusileisdavo per nugara. Su amžium, tikriausiai, ji dar labiau būtų panaši į mamą.

Jie turėjo draugišką šeimą. Tėvas mylėjo mamą, didžiavosi dukterimi, džiaugėsi įpėdiniu. Laima baigė mokyklą, net spėjo išlaikyti vieną baigiamąjį egzaminą. Ruošėsi stoti į pedagoginį institutą, tapti mokytoja, bet gyvenimą nutraukė taip pat šiltą vasaros vakare. Jai amžiams liko septyniolika metų.

Tuščios tamsios gatvės kėlė prisiminimus, kuriuos norėtų užmiršti. Bet kaltės jausmas neišleido, sekė jį, graužė. Neliko dienos, kad Jonas neprisimintų sesers, nekaltintų save bailumo.

Santūri, liesa, namų šeimininkė, Laima juokdavosi iš jo, vadindavo smulkmena. Jonas didžiavosi prieš vaikinus, kad turi tokią gražią seserį, tarsi tai būtų jo nuopelnas. Aukštesnių klasių mokiniai dažnai prisidirbdavo prie jo, norėdami sužinoti, kas iš jų labiau patinka Laimai. Ji lygindavo drabužius, dulkinėdavo, valydavo bulves lyg tai būtų svarbiausias darbas pasaulyje. Darydavo visą lėtai, bet rezultatai būdavo greiti ir gražūs.

Jei tik tada jis nebūtų išsigandęs, nebėgtų… Kai staiga mirė tėvas, Jonui šovė mintis, kad turi viską pataisyti. Jei jis mirs, atliks bausmę, nuplaus nuo save kaltę, ir viskas sugrįš į savo vėžes. Vienuolikos metų tai atrodė teisingu sprendimu.

Mama,Nuo tos dienos Jonas pradėjo gyventi iš naujo, supratęs, kad praeities pakeisti negali, bet gali atrasti ramybę ir laimę dabartyje.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

eight + seven =

Priklausomybė praeičiai, kol neatsikratysi…