Paskutines kelias savaites mano penkiolikmetis sūnus, Domas, elgėsi… keistai. Jis nebuvo įžūlus ar maištingas, tiesiog atitolęs. Grįždamas iš mokyklos atrodė pavargęs, užsidarydavo kambaryje beveik nekalbėdamas. Netekdavo apetito, o kai paklausdavau, kur eina ar su kuo susirašinėja, įsitempdavo. Galvojau, gal turi simpatiją ar įsivėlė į paaugliškų dramų – tokių dalykų, kuriuos vaikai stengiasi išspręsti be tėvų. Bet nejaučiau ramybės – rodės, kad vyksta kažkas rimtesnio.
Vieną vakarą, kai Domas prausėsi, o jo kuprinė gulėjo virtuvės grindyse, smalsumas nugalėjo. Atsegiau ją. Viduje radau knygas, pusę suvalgytą avižinį briesmalą ir – saują vienkartinių vystyčių. Taip. Vystyčių. Visą pakelį, sugrūstą tarp matematikos sąsiuvinio ir kapitono. Širdis sustojo. Kodėl mano paauglis sivežioja vystyčius?
Mintys tryško iš galvos. Ar jis įsivėlė į bėdą? Ar čia susiję su mergina? Ar šlepia kažką didelio? Nenorėjau skubėti su išvadomis arba išgąsdinti jo tiesos. Bet negalėjau ir tylėti.
Kitą rytą, palikęs jį mokykloje, pasistaciau automobilį šalia ir stebėjau. Po dvidešimties minučių jis iš šalinių vartų išslinko ir nuėjo priešinga kryptimi nei mokykla. Sekiau iš tolo, širdis plakė.
Jis ėjo penkiolika minučių, pasukdavo į siauresnes gatveles, kol pasiekė apleistą namą miesto pakraštyje. Dažai lupo, kiemą užgulė piktžolės, o vienas langas buvo užklijuotas kartono gabalu.
Staiga Domas iš kišenės ištraukė raktą ir įėjo vidun. Nelaukiau. Išlipau iš mašinos ir puoliau prie durų. Pabeldžiau.
Durys prisidengė – ir stovėjo mano sūnus, antsoniuose laikantis kūdikį. Apsnūdo kaip į šviesos spindulį patekęs stirna.
„Tėti?“ sukrėtęs paklausė. „Ką tu čia darai?“
Įėjau vidun, apstulbęs reginiu. Kambarys buvo prislėgtas, čia ten šiurkščiai matėsi kūdikių reikmenys – buteliai, šliurkštelės, ant sofos mėlynas keltinėlis. Antro rankose, maža mergaitė, turbūt šešių mėnesių, žiūrėjo į mane didelėmis rudomis akimis.
„Kas čia vyksta, Domai?“ paklaušniai. „Kieno tai kūdikis?“
Jis nuleido žvilgsnį, švelniai suptelėdamas ją, kai pradėjo kapstytis. „Ji vardu Gabija“, tyliai tarė. „Ji ne mano. Tai mano draugo Tado jaunesnioji sesuo.“
„Tadas?“
„Taip… Jis penktokas. Draugaujame nuo pagrindinės. Jo mama mirė prieš du mėnesius. Staiga. Jie neturi nieko – tėtis išėjo, kai jie dar buvo maži.“
Atsisėdau lėtai. „O kur dabar Tadas?“
„Mokykloje. Dalinamės. Jis eina rytais, aš popiečių. Nenorėjom niekam sakyti… Bijojom, kad Gabiją atims.“
Aplankė mano burną.
Domas papasakojo, kaip Tadas bandė vienas rūpintis seserimi po mamos mirties. Jokių giminių neatsirado, o jie nenorėjo, kad sistema juos išskirtų. Tad berniukai sutvarkė seną šeimos namą, o Domas pasiūlė padėti. Jie keitėsi pamainomis – maitino, keitė vystyčius, darė viską, kad Gabija būtų saugi.
„Lešpinukus taupiau, kad nusipirkti vystyčių ir mišinių“, prisipažino tylokai. „Tiesiog nežinojau, kaip tau pasakyti.“
Ašoj nesulaikiau ašarų. Mano sūnus – dar paauglys – šlavėsi tokią nuostabią užuojautą, drąsą, bijodamas, kad šauksiu jį sustoti.
Pažiūrėjau į mažylę antsonyse. Ji ėmė merktis, o mažytė rankelė sugniaužė Domo marškinėlį.
„Mums reikia juos padėti“, pasakiau. „Teisingu būdu.“
Jis pažvelgė, nustebęs. „Nepykti?“
Sudvejojau galvą, nušluostydamas akis. „Ne, sūnau. Tavimi didžiuojuosi. Bet tu neturėjai nešti to vienas.“
Tą popietę skambinau – socialiniam darbuotojui, šeimos teisininkui, Tado mokyklos vadovai. Su tinkamais žmonėmis ir įrodymais, kad berniukai nuoširdžiai rūpinasi Gabija, pavyko sutvarkyti laikiną globą Tadui. Pasiūliau kartais priimti mergaitę pas mus, kol jis baigs mokyklą. Net pasiūliau padėti prie priežiūros.
Nebuvo lengva. Buvo begalė susitikimų, patikrinimų, namų apsilankymų. Bet po truputį viskas susidėliojo.
Per visą laiką Domas nepraleido nei vieno maitinimo. NIr kiekvieną dieną mažoji Gabija juodu džiaugėsi, o mano sūnus tapo ne tik jos globėju, bet ir didžiausiu švytu atspindžiu šio pasaulio gerybės.