Radau šiltą apkabinimą

— Stok, užteks! Jis valgė mano pinigus, o dabar aš dar jam skolinga? Kas čia per nesąmonė?
— Jis tavo tėvas! — sušnabždėjo motina.

Ieva pakėlė antakius taip aukštai, kad jos kakta sudėjo gofruotus raukšlius. Motina žiūrėjo jai tiesiai į akis, sukryžiavusi rankas ant krūtinės. Virtuvėje buvo karšta ir dusuota. Kvėpuoti beveik neįmanoma. Lygiai taip pat, kaip jų santykiuose.

— Tėvas man paliko pusę buto. O šis žmogus man svetimas, — ramiai atsakė Ieva.
— Bet tu turi suprasti, — atkirto Aldona. — Jis čia gyvena dešimt metų. Jis irgi investavo į šį butą. Padėjo, kiek galėjo.

Ieva vos nesusuko šypsenos, užgniaužusi juokelį.

— Padėjo? Ar tu kalbi apie tai, kai jis stovėjo prie viryklės ir aiškino, kaip teisingai kepti bulves jam, nors pats net kiaušinienės negeba iškepti?
— Gal ne finansine prasme, — suniurnėjo motina. — Bet jis yra šeimos dalis. Tu pati jį vadinai tėčiu.

Ieva nuleido žvilgsnį ant magnetų šaldytuve. Ten kabėjo seni, su miestų nuotraukomis, nupirkti tų laikų, kai keliaudavo su tėčiu. Vieną dieną kolekcija nustojo plėstis. Kai į namus įsikūrė Vincas, apie keliones teko pamiršti.

— Vieną kartą pavadinau tėčiu, kad nesijaudintum, — tyliai prisipažino Ieva. — Buvau keturiolikos. O jis paskui tuo mosėjo kaip vėliava.

Prisiminimas, kaip gniaužė gerklę: Ieva grįžta namo, apimta gėdos ir pykčio. Visi draugai nuėjo į kino, o ją neįleido. Vincas pasakė, kad „mergaitė turi sėdėti namie, o ne klajoti“.

— Kodėl?! Visi eina! Aš irgi einu!
— Žinai, Ievai. Kai aš buvau mažas, vaikai nesiginčijo su tėvais. Už tokias nesąmones mus mušdavo diržu.

Jis nepašaukė, bet pasakė tai taip, kad gerklyje užstrigo kamuolys iki pat nakties. Ieva tada neverkė. Bet ji gulėjo lovoje, įsmeigusi veidą į pagalvę, ir girdėjo, kaip jis niūniavo kitame kambaryje.

— Išlepinai ją. Išaugino princesę. Tik pinigus išleidžia, o naudos nulis. O mano laikais…, — kalbėjo jis motinai.

Ieva sugniaužė kumščius. Tai buvo tik pradžia. Vėliau sekė priekaištai: kad jinai vaikšto „kaip nešlama“, kad „per daug valgo“, kad „kalbė ne į temą“. Kartais jis įsakinėdavo taip, lyg ji būtų tarnaitė, o jis – namų šeimininkas.

Bet Ieva jau tada suprato: jis tiesiog atsikrato ant jos. Darbe niekas jo neklausė, o ir pats ten neskubėjo, dirbdamas tik paskubomis. O namuose jis galėjo pašaukti, trenkti kumščiu į stalą, apsimesti, kad kažką sprendžia.

— Mama, — Ieva išlindo iš prisiminimų ir grįžo į tikrovę. — Žiūrėk. Pusė buto mano. Pagal įstatymą. Atmeni? Vincas dokumentuose nėra.
— Ievai, tu nesupranti. Jei parduosim ir dalinsimės tik mudviem, Vincas… jis tai priims kaip išdavystę. Jis juk beveik tave laiko dukra.
— Aha. O kaip jei aš parduosiu savo dalį kažkam, ir jis turės bendrą virtuvę su šiuo „beveik tėčiu“, tai irgi bus išdavystė?

Aldona nutilo, atsiduso ir užmerkė akis. Lūpos jos klibojo. Bijojo likti viena.

— Jis juk čia gyvena jau tiek metų, — sušnibždėjo motina. — Įdėjo sielą. Argi tu nejauti?
— Jaučiu. Jaučiu, kad jei dabar neatsistovėsiu už save – niekas to nepadarys. Ir dar jaučiu, kad su tokiu požiūriu vieną dieną tapsiu tokia pati kaip tu. Pasodinsiu sau ir savo vaikams ant kaklo vyrą ir verkšlinsiu.

Ji išėjo. Neįstengė ilgiau būti tame svetimame name, šalia motinos.
Lauke vos pradėjo pavasaris. Stotelėje ūžo autobusas. Vaikai valgė ledus. Kažkas garsiai barškino kulniukais. Gyvenimas ėjo toliau, lyg tame penktame aukšte nebūtų įvykęs mažas asmeninis žemės drebėjimas.

Po to pokalbio Ieva nemadino motinos beveik savaitę. Kam bendrauti su žmogumi, kuris tik perteikia svetimą aidą?

Ieva susikoncentravo į darbą. Ji kreipėsi į pažįstamą nekilnojamojo turto agentą ir paaiškino situaciją: butas dalimis, ji nori parduoti savo dalį, kad nusipirktų vieno kambario butą. Galų gale – bent kambarį, kad nereikėtų mokėti už nuomą. Ir negyventi šalia mamos ir Vinco.

Pirkėjas atsirado gana greitai. Vyras, neseniai išsiskyręs su žmona. Dabar ieškojo laikinos gyvenamosios vietos. Pirkėjas elgėsi mandagiai, tylėdamas, santūriai. Jis netgi sugebėjo neįvaryti Aldonos į histeriją. Atsižvelgiant į jos meilę dramoms, tai buvo pasiekimas.

Žinoma, vėliau motina viską išliejo ant dukros. Kai tik pirkėjas išėjo pro duris, Ievai į asmenę srūgo balso žinutės.

— Ievai… Tu dabar parduodi ne tik butą. Tu parduodi šeimą.

Ieva klausėsi ir neatsakė, o žinutės vis lėjo ir lėjo. Ir kažkuriuo momentu ji iš tikrųjų pradėjo jaustis kaip išdavikė. Ar ji elgiasi teisingai? Gyventi su kaimynais – ne cukrus. Bet kur tada gyventi jai? Amžinai mokėti už nuomą, turint nuosavą būstą?

Ji surinko tėvo numerį. Jie bendravo, bet retai. Jis gyveno kitame mieste, seniai įkūręs naują šeimą, bet kai Ievai tapdavo per sunku, vis tiek paskambindavo. Paprastai ji nesiskundė jam. Tiesiog norėdavo išgirsti kažką adekvačaus, kad bent akimirkai iškJi atsisuko nuo nekilnojamojo turto agentūros vitrinos ir ėjo tolyn, jaučdamasi laisva, lyg nuo pečių nukritusiu svoriu, kuris ją spaudė per daugelį metų.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

18 + 10 =

Radau šiltą apkabinimą