Rožinė šalikė
Valentina palaidojo vyrą prieš dvejus metus. Jis buvo septyniolika metų vyresnis už ją. O ji, kai susipažino, buvo tik dvidešimt devynerių.
Ji niekada neišsiskirdė merginų dėmesiu. Kukli, naminiu būdu, klubų ir triukšmingų vakarėlių vengdavo. Mokykloje ir universitete berniukai tik prašė nurašyti namų darbus ar praleistas paskaitas. O susitikinėdavo su gražomis ir linksmomis mergaitėmis, kurioms moralės ir dorovės taisyklės buvo kaip svetima kalba.
Su Eugenijumi Valentina susitiko gatvėje. Buvo šiltas gegužės mėnesis, žydėjo šermukšniai, jauna žaluma džiaugė akį. Visa tai apipylė švelnus, šildantis saulės šviesos potvynis.
Valentina nusprendė namo eiti pėsčiomis. Žengė linksmai, mėgavosi oru, sušypsojusi į saulę ir be priežasties šypsodamasi aplinkiniams.
Priešais ėjo jis – aukštas, patrauklus vyras, su juodu atvira paltu. Praeidamas pro ją, jis nusišypsojo ir tarė:
“Kaip geras oras. Lyg vasara būtų. O aš štai – paltą užsivilkojau.” Jo balsas buvo gilus ir malonus.
“Tai nusivilkite jį,” sušypsojo Valentina.
Vyras tuoj pat nusivilko paltą ir permutė per ranką. Valentina kažkodėl neužėjo, stovėjo ir žiūrėjo lyg užkerėta.
“Taip ir tikrai geriau. O gal norėtumėte ledų?” – nebelaukdamas atsakymo, nepažįstamasis nubėgo link ledų kiosko. Valentina norėjo išeiti, bet pagalvojo, kad tai neetiška.
Jis sugrįžo ir padavė jai kremą brulė vafelinėje puodelėje.
“O, mano mėgstamiausi,” susijaudino Valentina. “Iš kur žinojote?”
“Aš irgi juos mėgstu,” atsakė vyras.
Jie ėjo kartu, valgė ledus ir kalbėjo apie viską. Namo Valentina grįžo vėliau nei įprasta. Ir dar atsisakė vakarienės – užsikrėtė ledų.
“O kodėl tau akys kibirkščiuoja?” – susižvalgius paklausė mama.
“Niekas nekibirkščiuoja,” atsakė Valentina ir kažkodėl paraudo.
Kitą dieną Eugenijus paskambino ir pakvietė ją pasivaikščioti.
“Lyja. Jūs matote?” nusiminus tarė ji.
“Nieko baisaus, tada eikime į kiną. Kur dirbate? Užvažiuosiu.”
Pakeliui į kiną Valentina sužinojo, kad prieš metus jo žmona mirė. Ji turėjo širdies ydą, gydytojai uždraudė jai gimdyti.
“Aš ją mylėjau beproto. Vaikų trūkumas manęs neverkė. Drebėjau virš jos kaip virš puodelio. Po jos mirties vos išgyvenau. Galvojau, liksiu vienas iki pat kapo. O pamačius jus… Suprantate, Valečka…”
“Valentina,” pataisė ji.
“Suprantate, jūs man ją priminėte. Ne išvaizda. Jūsų žvilgsnis toks pat švarus kaip versmė. Jūs netekusi šių laikų papročių mergina. Šiais laikais tai retenybė.”
Kitą dieną Valentina, grįžusi iš darbo, rado Eugenijų, geriantį arbatą su mama virtuvėje. Ant stalo stovėjo rožių puokštė.
“Dukrele, o mes čia su Eugenijumi arbatą geriame,” saldžiu balsu tarė mama, akimis signalizuodama: “Nebūk kvaila.”
Eugenijus buvo malonus vyras. Gerai rengėsi, žilumas jam suteikdavo charmą. Mamai jis irgi patiko. Prie aristokratiškos išvaizdos privertė prirašyti butą, mašiną ir gerai apmokamą pareigą. Vaikų neturėjimą taip pat įskaityjo į pliusus. Nereikės džiaugtis svetimais vaikais. Be to, dukra savų pagimdys.
“Mam, aš jį pažįstu tik savaitę, o tu jau kuri tolimus planus,” susierzinusi tart Valentina. “Taip, jis malonus, bet aš jo nemyliu.”
“Nėra meilės – nėra ir nusivylimo. Santuoka pagal skaičiavimą patikimiausia. Su juo būsi kaip po Dievo sparnu. Tu jau ne mergaitė, kad svajotum apie meilę. Vyras patikimas, vertas.”
Išeinamas, Eugenijus paprašė Valentinos jį palydėti iki mašinos.
“Rytoj kviečiu jus su mama pas mane. Pažiūrėkite, kaip gyvenu. Valentina, pasakykime tiesiai. Jei nori turėti vaikų – aš suprasiu. Bet man jau per vėlu tapti tėvu. Mano amžiuje kenkia nemiegojimas ir kūdikio rūpinimasis.”
Na, bent jis sąžiningas. Daugiau vaikų klausimo Valentina nebekėlė.
Su juo buvo saugu ir ramu. Kolegės pavydėjo. Jauni vyrai mėgsta išsišokti, o Valentiną vyras atveždavo į darbą, pasiimdavo po darbo. Mama galvojo, kad dukra ištraukė laimingą bilietą. Taip, norėtųsi anūkų. Bet čia jau kaip Dievas duos. Laimė visada būna su “bet”.
Valentina gyveno ramiai ir niekada nepasigailėjo, kad ištekėjo už Eugenijaus. Tarp jų buvo pagarba, pasitikėjimas ir saugumas – ir tai šeimai nemažas dalykas.
Kartą vyras grįžo iš darbo, pavakariavo ir atsigulė pailsėti. Valentina stengėsi triukšmauti, kad jo nepabudintų. O kai suprato, kad kažkas ne taip, jis jau buvo miręs.
Kartu jie pragyveno trejus metus. Valentina nuoširdžiai verkė vyrą.
Po vyro mirties Valentina gyveno įprastu ritmu. Mamos kalbos, kad reikia kažką keisti, ją gąsdino ir erzino. Gimdyti sau? Nuo ko, Dievuliau?
Eugenijus nemėgo, kai ji ryškiai rengdavosi, dažydavosi.
“Kam? Tu ištekėjusi. Dažosi tik tos, kurios nori pritraukti vyrų dėmesį.”
Valentina savo senus drabužius užslėpė į tolimą spintos kampą. Dėvėdavo neryškiai ir nuobodžiai. Plaukus susirišdavo į uodegą. Apskritai atrodydavo vyresnė nei buvo.
BalandTada Valentina pajuto, kad tas mažas gyvenimas po jos širdimi – tai ne tik praeities atminimas, bet ir ateities pažadas, kuris šildė ją šaltomis vilniško rudens dienomis.