Albinas su nekantrumu laukė šventės nuo pat ryto. Vakar atvyko jo dukra su šeima savo automobiliu aplankyti gimtojo kurorto savaitėlei. Apsistojo pas brolį – sūnų Albino. Tėvas gyveno nedideliame vieno kambario butuke – vietos trūko. Savo būstą jie paliko sūnui, kai dar gyva buvo Albino sutuoktinė. Vakar dukra lankė tėvą – apsikabino, ji bučiuodama į skruostą klausinėjo apie sveikatą ir greitai iškeliavo susitikti su draugėmis. O šiandien sūnaus ir dukros šeimos planavo kelionę prie jūros. Nutarė važiuoti dviem mašinomis. Perspėjo tėvą, kad būtų pasirengęs aštuntai ryto – planavo atvažiuoti ir pasiimti jį. Džiaugsmas dėl būsimo laiko su vaikais ir anūkais užliejo širdį. Jau vakar pradėjo ruoštis kelionei – nusipirko guminius šlepetes, naujus marškinėlius su užsienietišku užrašu, šortus. Nebrangių, bet naujų. Atseikėjo pinigų, bet kažkaip iki pensijos ištemps. Juk ne kasdien būna tokia šventė!
Nuo pat ryto susitvarkius, jis atsisėdo į fotelį prieš sieninį laikrodį, kad lauktų. Laikas slinko lėtai. Jis klausėsi triukšmo lauke – ar jau neprivažiuoja prie namo automobilis. Lūkuriavimą nutraukė telefono skambutis. Skambino sūnus.
– Tėvai, – balsas skambėjo šiek tiek kaltai. – Žinai, tokia situacija – negalime tavęs paimti, vietų mašinose nepakanka. Bagažinės pilnos, salonuose vos patys tilpome. Tau vietos nėra.
Albinas tylėjo, jausdamas, kaip džiaugsmą dengia kartus nusivylimas. Bet, susitvardęs, atsakė:
– Nieko, sūneli, važiuokite be manęs, – ir, išlaisvindamas sūnų nuo kaltės jausmo, pridūrė: – aš ir pats apie atsisakymą galvojau, kažkaip prastai jaučiuosi…
– Valio! – apsidžiaugė sūnus, net nepasiklausęs, kas blogai su tėvu. – Na, mes tada važiuojame…
Nepersirengęs, Albinas sėdėjo fotelyje, tuščiai spoksodamas į erdvę. Galvoje sukosi liūdnos mintys:
– Štai taip. Kadaise buvau reikalingas, nei dienos negalėjo be manęs išgyventi. Dabar jau nebereikia. Kam jiems senas tėvas? Senoliai niekam nereikalingi…
Vienintelis džiugesys – sūnus ir dukra neapleidžia vienas kito. Paaiškinau jiems vaikystėje, kad brolis ir sesė – artimiausi pasaulyje žmonės. Artimesnių nėra. Net vyras su žmona iš esmės svetimi vienas kitam, o visa kita giminystė – dar toliau. Bet brolis ir sesuo – to paties tėvo ir motinos – vienas kraujas, bendri protėviai. Tai jie gerai suprato. Ir vaikystėje vienas kitą ginė, ir dabar neapleidžia.
– Na ir tiek to, – atsiduso Albinas. – Ką gi pyksti? Gal tikrai vietos nebuvo? Juk ne iš vaikų eiti iškelti. – Jis stūmė toliau mintį, kad sūnus galėjo daryti dar vieną reisą – iki poilsio vietos tik valanda kelio. Bet ši mintis grįždavo, pakeldama giliame sielos dugne nusistovėjusią nuoskaudą.
– Juk sūnus turi priekabą, į ją galėjo perkelti visus daiktus iš salono, – tuomet būtų atsiradę vietos ir man. Bet kam gi prisikabinti priekabą, krauti į ją daiktus? Vadinasi, tėvas neverta tokių rūpesčių…
Saulės spinduliai už lango toliau kaitina. Albinas uždarė balkoną ir užtraukė žaliuzes nuo dienos karščio.
– Kada ta kaitra atslūgs? Gal bent lietučio būtų, vis lengviau pasidarytų. O prie jūros dabar turbūt puikiai – vandens vėsa ir gaivus vėjas… Gal nueiti ant suoliuko, kol ten šešėlis. Pakvėpuoti grynu oru.
Jis sunkiai pakilo, ištampė sustingusias kojas ir judėjo prie išėjimo.
Ant suoliuko jau sėdėjo pirmo aukšto kaimynė Valerija – buvusi Albino žmonos draugė.
– Sveika, Valerija, – pasisveikino jis. – Pasėdėsime kartu?
– Labas, Albinai, – šyptelėjo kaimynė. – Atrodai, lyg į paplūdimį ruoštumeisi, trūksta tik šiaudo kepurės. – Ji, šypsodamasi, skaitė užrašą ant naujų marškinėlių. – O žinai, kas čia parašyta?
– O iš kur man žinoti? – mostelėjo ranka jis. – Patogi, lengva – ir gerai!
– Noriu mylėtis, – perskaitė ji. – Aišku, tu nori mylėtis!
– Kas? – nustebino Albiną.
– Tu! – juokėsi Valerija. – Ant tavo marškinėlių taip parašyta!
– Ot velniai! – piktinosi jis. – Laimei, vaikai nematė! Paslėpsiu ją kur toliau.
Pasijuokė. Senolio nuotaika šiek tiek pagerėjo.
– Seniai čia sėdi? – paklausė jis, ne dėl to, kad tai buvo svarbu. Tiesiog norėjosi pakalbėti.
– Išėjau maitinti šunelio su šuniukais, – parodė ji galva į krūmus. Po krūmu, šešėlyje, miegojo senas šuo.
Gyventojai gerbė šunelį, kuris kadaise buvo naminis, bet likimo valia tapo benamiu. Jis buvo ramus, tvarkingas ir draugiškas su kitais augintiniais. Praminė jį Klajokliu, maitindavo. Žiemą jis praleisdavo rūsyje, nes žiemos čia šiltos. Prieš mėnesį atsirado pas jį draugiai – du šuniukai, nežinia iš kur pasirodę – gal pats rado našlaičius, o gal kiti gyventojai jam atidavė. Klajoklis prisiėmė globą ir, stebinant visus, labai atsakingai rūpinosi jais. Saugodavo nuo klajojančių šunų, vedžiodavo pasivaikščioti, mokydavo benamio veiklos gudrybių. Pradėdavo valgyti, tik kai šuniukai pasisotindavo ir atstodavo nuo dubenėlių.
– Klajoklis čia, bet kur šuniukai?
– Paimti šiandien, – atsiduso Valerija. – Gerų žmonių iš gretimo namo.
– O jis liko?
– Kam gi jis reikalingas, senas? Aš pagalvojau jį pasiimti, kad gyventu kaip žmogus. Bet mano Katinas man skandalą surengė! Visą gyvenimą su manimi praleido, mylimas ir vienintelis katinas! Ar jis ką nors kitą namuose pakęstų? Dar savaitę į mane pykdavo.
– Taip, – nuleido galvą Albinas. – Senoliai niekam nereikalingi. – Ir vėl jį užliejo banga nuoskaudos. Bet – kam gi pykti? Kažkam blogiau. Štai – senas katinas, kuris niekam gyvenime blogo nepadarė. Buvo mielas naminis katinas, vaikus, greičiausiai, mylėjo, šeimininkus linksmindavo. Tik dabar pavydi naminiams draugams, prisimena savo buvusį, laimingą gyvenimą. Supranta, kad kam jam daugiau nereikalingas. Reikėjo šuniukams – ir tuos paėmė.
– Klajokli, – pakvietė jis. – Eime pas mane. Nors liko tik gabalėlis mūsų gyvenimo, bet visgi geriau jį užbaigti, žinodamas, kad kažkas tavimi rūpinasi.
Šuo, lyg nepasitikėdamas, pažvelgė liūdnomis akimis ir nusisuko. Albinas atsargiai paėmė jį į rankas, prigludė prie savęs ir kažką šnibždėjo į ausį. Šuo atsipalaidavo, priglaudęs galvą prie senolio, užsimerkė ir pradėjo murmėti, lyg mažas šuniukas.
– Šaunuolis, Klajokli, – šnibždėjo Albinas, glostydamas šunelį, – nors kokie tu dar Klajoklis? Tu dabar tikras naminis katinas. Eime namo. Pasiilgai namų?
– Marškinėlius išsitepsi, Albinai! – pakratė galvą Valerija.
– Ale palikti tuos marškinėlius…
Namuose skambėjo garsiai skambantis telefonas. Nepaleisdamas katino, jis paspaudė atsakymo mygtuką.
– Tėvel, tėvel, kas nutiko?! – verkdama klykė dukra per telefoną. – Skambinu tau, skambinu, o tu neatsiliepi! Aš jau pagalvojau…
– Viskas gerai, dukryte, – nuramino ją Albinas. – Išėjau ant suoliuko, telefoną palikau namie.
– Mes vos neišproto! Vyrą už tavęs išsiunčiau, – vis dar ašarodama pasakojo dukra. – Netrukus turi atvykti. Mes tavęs laukiame, ruoškis.
– Gerai, tik persirengsiu marškinėlius. Su manim dar yra šuo. Mano naminis! – tarsi nebūtų buvę nesenos nuoskaudos vaikams!
– Gal net visi miesto šunys! – jau juokėsi dukra. – Tik važiuok, tėveli!
– Na, taip, Klajokli! – Albinas išjungė telefoną. – Esame kažkam reikalingi!
Klajoklis patenkintas sumirksėjo ir… Nusišypsojo!