Šeimos Dramos: Šešėliai Rūpestingo Gyvenimo

Šešėliai rūpesčių: Onos ir jos šeimos drama

Oną guldė nedidelėje Palangos ligoninės palatoje. Jos veidas buvo išblyškęs, bet akys švietė palengvėjimu. Į palatą įėjo jos draugė Aušra, rankose laikydama maišelį su vaisiais.

„Na, ir išgąsdinai mus, Onute! – sušuko Aušra, įsėdama prie lovos. – Kaip galėjai taip ilgai kentėti? O jei nebūtum spėjus atvažiuoti?“

Ona silpnumu šyptelėjo, jos balsas buvo tykus.

„Atsiprašau, Aušra. Viskas įvyko taip staiga, negalvojau, kad rimta. Manyjau, praeis. Ačiū Dievui, viskas praeityje. O kaip mano močiutė? Ar Romas su ja susitvarkė? Ji dabar tokia kaprizinga tapo.“

„Viskas gerai, Ona, nesijaudink, – nuramino Aušra. – Močiutė gyva, sveika, išmaitinta, priežiūrima. Tik murma, kaip įprasta.“

„Ačiū tau, Aušrelė, kad padėjai su močiute! – Ona suspaudė draugės ranką. – Aš tau skolinga.“

„Cha, skolinga ji! – nusijuokė Aušra, bet jos akyse žvilgtelėjo šviesulys. – O už ką man ačiū? Žinai, bėgu pas jus, nešu puodą sriubos, galvoju, vargšė močiutė badauja. O pas jus ten… toks reikalas!“

„Koks reikalas? – Ona išsitiesė, nesuprasdama.“

„Na toks! – Aušra pajudino. – Įeinu, o bute barščiais kvepia visam laiptinėj! Močiutė sėdi švariai apsirengusi, pavalgiusi, patenkinta, lyg karalienė. Aš dar nuo slenksčio: „Dabar rankas nusiplausiu, močiutę persirengsiu, pavalgysiu.“ O Romas man: „Nesivargink, Aušra, viskas kontroliuojama. Pietūs paruošti, močiutę persirengiau, pavaitinau.“ Aš vos puodo nenumesčiau!“

„Kaip pats? – Ona akis išplėtė.

„Pats, Ona, pats! – Aušra linktelėjo. – Aš netikėjau, klausiu: „Kaip tavišk ją persirengai? Ji gi, be tavęs, nieko prie savęs nepriima!“ O jis ramiai: „Mes su močiute susitarėm.“ Ėjau pas ją – ir tikrai, švari, priežiūrima, net šypsosi. Aišku, dėl tavęs nerimauja, verkia. Aš ją nuraminau, pasakiau, kad tau gerai.“

Ona užsimerkė, jausdama, kaip skruostus degina gėda. Kaip nepatogu prieš Romą! Paliko jį vieną su močiute, o jis, pasirodo, viską paėmė į savo rankas. Ir dar nieko nepasakė, kai skambino! Klausė ji tada: „Ar Aušra užėjo? Pažadėjo padėti.“ O jis tik atsakė: „Užėjo, viskas gerai, nesijaudink.“ Net močiutė, kai Ona su ja kalbėjo, nieko nepasakė, tik verkė ir klausė apie jos sveikatą.

Nuo dešimties metų Ona gyveno su močiute sename bute Klaipėdos pakraštyje. Iš pradžių, žinoma, su tėvais, bet šie staiga suprato, kad jų santuoka buvo klaida. Tėvas po skyrybų išvyko į užsienį, ten apsigyveno, vedė. Pinigus siuntė reguliariai, iš pradžių atvažiuodavo, bet ilgainiui pamiršo, kad dukra reikalinga ne tik finansinė parama, bet ir tėvo meilė. Apie savo motiną, pas kurią gyveno Ona, irgi nebeatsiminė. Onos motina neilgai liūdėjo: rado naują vyrą, pagimdė du sūnus, ir Ona kažkaip atitolino į antrąjį planą.

Kai tėvai išsiskyrė, Onai nebeliko vietos jų naujose šeimose. Motina su patėviu nusprendė persikelti į kitą miestą, ir mergaitė liko su močiute. Šia pat įsakė:

„Patinka, nepatinka, bet ką padarysi? Gyvensime dviem. Susitarsime iš karto: viena kitai padedame, nes daugiau mums laukti nėra ko. Tavo tėvai išsibėgiojo, o mums eiti nėra kur.“

Onai irgi nenorėjo niekur. Su močiute buvo ramu. Ji buvo griežta, bet teisinga. Pykdavosi tik dėl reikalo, ir tai labiau dėl principo, vadindama anūkę pilnu vardu: „Ona, taip dalykų nedaroma!“

Mama apie dukrą prisiminė, kai jos sūnūs užaugo. Pradėjo skambinti, kviesti: „Atvažiuok, Ona, pasiimk dokumentus, mokysis pas mus, čia galimybių daugiau.“ Ona tada baigė mokyklą ir galvojo, kur stoti. Ji apsidžiaugė, vos nenuskubėjo pas motiną, bet močiutė sustabdė:

„Žinoma, Ona, bėk, jei motina prisiminė! Tik pagalvok: jie ten kiek metų gyvena? Ir tik dabar apie tave pagalvojo. Kodėl anksčiau nekviečia, o dabar kviečia gyventi? Gal nemokama auklė reikalinga? Mokklą baigk, egzaminus išlaikyk, o tada važiuok. O kol kas sėdėk ir nekrutinkis.“

Ona pakluso ir liko. Motina įsižeidė, padėjo ragelį, net kalbėtis atsisakė. Kai Ona išlaikė egzaminus ir ruošėsi važiuoti, motina atkirto: „Pavėlavai, Ona. Neatvažiavai, kai reikėjo, dabar nebereikia. Sėdėk, saugok močiutę.“

Ona ir liko. Įstojė į universitetą, įsidarbino. Ten sutiko Romą, ir netrukus jie susituokė. Ne dėl netyčios, kaip šnibždėjo kai kurie, o todėl, kad Ona suprato: tai jos žmogus. Vestuvės buvo kuklios, bet suknelė – prabangi. Tėvai atvažiavo, atidėję reikalus, ir net atrodė laimingi.

OnOna grįžo namo, ir močiutė, žvelgdama į ją, šyptelėjo: „Gerą vyrą išsirinkai, Ona – jei ir su tokia senute kaip aš sugeba elgtis, tai su tavimi irgi viskas bus gerai.“

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

19 − 6 =

Šeimos Dramos: Šešėliai Rūpestingo Gyvenimo