Šeimos išbandymai: Dramatiška kelionė į rūpestį

Šešėlių rūpesčiai: Onos ir jos šeimos drama

Ona gulėjo nedidelės Vilniaus ligoninės palatoje, jos veidas buvo išblyškęs, bet akyse švietė palengvėjimas. Į palatą įbėgusi draugė Ieva atnešė maišelį su vaisiais.
– Na ir išgąsdinai mus, Onele! – sušuko Ieva, atsisėsdama ant lovos krašto. – Kaip galėjai taip ilgai kentėti? O jei nebūtum paspėjęs atvežti?
Ona silpnam šypsojosi.
– Atsiprašau, Ieve. Viskas nutiko taip staiga, net nepagalvojau, kad rimta. Galvojau, praeis. Dėkui dievui, viskas baigta. Kaip mano močiutė? Ar Dovydas su ja tvarkosi? Ji gi dabar tokia kaprizinga.
– Viskas gerai, Ona, nesijaudink, – ramino Ieva. – Močiutė gyva, sveika, pavalgiusi, prižiūrėta. Tik paburbliuoja, kaip įprasta.
– Ačiū tau, Ieve, kad pagelbėjai su senute! – Ona suspaudė draugės ranką. – Aš tau skolinga.
– Cha, skolinga ji! – nusišypsojo Ieva, bet akyse žvilgtelėjo šaltas gėris. – O už ką man ačiū? Pamanyk, bėgu pas jus, nešu puodą su sriuba, galvoju, vargšė močiutė ten badauja. O pas jus ten… toks cirkas!
– Koks cirkas? – Ona susirūpino.

– Toks! – Ieva apsidžiaugė. – Įeinu, o bute visame laiptinėje knisa kopūstų sriuba! Močiutė švariai pagulėjusi, pavalgiusi, kaip karalienė. Aš dar nuo durų: “Dabar rankas nusiplausiu, močiutę persirengsiu, pavalgysiu.” O Dovydas man: “Nesivargink, Ieva, viskas kontroliuojama. Pietūs paruošti, močiutė persirengta, pavalgiusi.” Aš vos puodo neišmetęs!
– Kaip pats?! – Ona akiplėši.
– Pats, Ona, pats! – Ieva linktelėjo. – Aš netikėjau, klausiu: “Kaip tu ją persirengai? Ji gi nieko, išskyrus tave, net prileidžia!” O jis ramiai atsakė: “Mes su močiute susitarėm.” Įeinu pas ją – ir tikrai, švari, priežiūrima, net šypsosi. Už tave, žinoma, nerimauja, verkia. Aš ją nuraminau, pasakiau, kad tau gerai.

Ona nuovargiai užmerkė akis, jausdama, kaip skruostus dega gėda. Kaip nepatogu prieš Dovydą! Pametė jį vieną su močiute, o jis gi viską paėmė ant savo pečių. Ir juk nei žodžio nepratarė, kai skambino! Tada ji paklausė: “Ieva užsuko? Pažadėjo padėti.” O jis tik atsakė: “Užsuko, viskas gerai, nesijaudink.” Net močiutė, kai Ona su ja kalbėjo, nieko nepasakė, tik verkė ir klausė apie jos sveikatą.

Nuo dešimties metų Ona gyveno su močiute sename bute Vilniaus pakraštyje. Iš pradžių, žinoma, su tėvais, bet šitie staiga nusprendė, kad jų santuoka buvo klaida. Tėvas po skyrybų išvyko į užsienį, ten apsigyveno, susituokė. Pinigus siuntė reguliariai, iš pradžių atvažiuodavo, bet greitai pamiršo, kad dukteriai reikia ne tik finansinės paramos, bet ir tėvo meilės. Apie savo motiną, pas kurią gyveno Ona, irgi neprisiminė. Onos motina nedaug liūdėjo: rado naują vyrą, pagimdė du sūnus, ir Ona kažkaip atsidūrė antrame plane.

Kai tėvai išsiskirstė, Onai neatsirado vietos jų naujose šeimose. Motina su patėviu nusprendė persikelti į kitą miestą, o mergaitė liko su močiute. Ši tuoj pat pasakė:
– Patinka, nepatinka, bet ką darysi? Gyvensime dviem. Iš karto susitarkim: padėsim viena kitai, nes daugiau mums laukti nėra nuo ko. Tavo tėvai išsibarsčiusi, o mums eiti niekur.

Onai ir nenorėjosi niekur. Su močiute buvo ramu. Ji buvo griežta, bet teisinga. Piktybavosi tik dėl reikalo, ir tai daugiau dėl tvarkos, vadindama anūkę vardu: “Ona, taip nedaroma!”

Motina prisiminė dukterį, kai jos sūnūs užaugo. Pradėjo skambinti, kvietė pas save: “Atvažiuok, Ona, susirinksi dokumentus, mokysies pas mus, čia galimybių daugiau.” Ona tada baigė mokyklą ir galvojo, kur stoti. Ji apsidžiaugė, vos neatšoko pas motiną, bet močiutė sustabdė:
– Žinoma, Ona, bėk, jei motina prisiminė! Tik pagalvok: jie juk ten kiek metų gyvena? Ir tik dabar apie tave pagalvojo. Kodėl anksčiau nekviestų, o dabar gyventi kviečia? Gal nemokama auklė reikalinga? Mokyklą baigsi, egzaminus laikysi, o tada važiuosi. O kol kas sėdėk ir nejudink uodegos.

Ona paklausė ir liko. Motina įsižeidė, padėjo rageli, net kalbėtis nebepradėjo. Kai Ona išlaikė egzaminus ir ruošėsi važiuoti, motina atkirto: “Pavėlavai, Ona. Neatvažiavai, kai reikėjo, dabar nebereikia. Sėdėk, saugok močiutę.”

Ona ir liko. Įstojo į universitetą, įsidarbino. Čia sutiko Dovydą, ir netrukus susituokė. Nei dėl “įstrigo”, kaip šnibždėjo kai kurie, o todėl, kad Ona suprato: jis jos žmogus. Vestuvės buvo kuklios, bet suknelė – prabangi. Tėvai atvažiavo, atidėję reikalus, ir net atrodė laimingi.

Ona su Dovydu gyveno mažiau nei metus. Nuomojo butą, kad netrukdytų močiutei, nors ši niurzgė: “Jūs man visai netrukdote!” Bet vis tiek didžiavosi, kad jaunieji nusprendė gyventi atskirai. Kai močiutei nutiko nelaimė – ji gulėjo po insulto –, Ona ir Dovydas persikėlė pas ją. Senutei reikėjo nuolatinės priežiūros, o iš slaugytojos ji atsisakė: “Ona prisiminė, kaip močiutė tik šyptelėjusi pasakė: “Gerą vyrą išsirinkai, Onele – jei su manim, senute, tvarkosi, tai su tavim ir išvis bus kaip ant rožių.”

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

10 − seven =

Šeimos išbandymai: Dramatiška kelionė į rūpestį