Adomas buvo senas bernas. Gyveno sau ramiai, vienatvė jo nevaržė. Dirbo kaip arklys – sunkiai ir ištikimai. Mėgo savo darbą. Viską darė kruopščiai, kad visur būtų tvarka. Nors su moterim ir pasibendravęs, tobulos taip ir nerado. Tų metų liepos pabaigoje Adomas nusprendė išvažiuoti atostogų į pietus. Pavargo be galo, norėjosi šiek tiek pabėgti nuo miesto šurmulio. Įsijungęs internetą, įkėlė skelbimą.
Atsiliepė moteris su dviem vaikais, kuri gyveno pietų kaimelyje. Iki jūros – dvidešimt minučių pėsčiomis, bet vieta nuošali, be kurortų triukšmo. Atskira patalpa, o už maisto ruošimą – nemokama naminių patiekalų. Trumpai tariant, Adomą viliojo. Atvyko be problemų, navigatoris nenuvylė. Namas buvo senas, bet švarus, kambarys jaukus, o šeimininkė – maloni. Kieme švilpavosi mažas šuniukas, kokių vadina „Toy“. Sode brandavo vaisiai, o du vaikai – berniukas ir mergaitė, devynerių-dešimties metų – užsiiminėjo ūkio darbais. Šeimininkė Adomo neerzino, klaudavo, ką pagaminti, dosniai vaišino braškėmis ir šypsodavosi švelniai. Adomas visas dienas praleisdavo prie jūros – plaukdavo, laipiodavo uolomis, fotografuodavo ir rašydavo senam draugui „Facebook“. Kartą susimąstė – iš kur penkiasdešimties metų moteriai tokie maži vaikai? Galvojo, galvojo, kol paklausė:
„Ona, ar tai jūsų anūkai?“
„Ne,“ atsakė šeimininkė, „mano sūnus ir duktė. Tik vėlyvieji. Šeima nesudėjosi, ištekėti nespėjau, bet vaikų norėjau. Ir ne tokia jau aš sena, man tik keturiasdešimt aštuoneri.“
Kai kalbėjosi, Adomas įsižiūrėjo į šeimininkę – maloni, švelni, su šypsena. Net vardas jam patiko. Ona, Onutė. Taip motiną vadino. Iš jos kvepėjo braškėmis ir sviestu. Jaunas vynuoginis vynas buvo skanus, vakarais – švelnus vėjelis, o dangus – žvaigždėtas. Jie abu nesvaidė žodžių – juk suaugę. Dieną elgėsi kaip paprastai, o naktimis Adomas tyliai praslinkdavo į Onutės kambarį. O paskui grįždavo į savo. Vaikai gi neturėtų žinoti. Mažas šunytis net nebarkdavo Adomui, tik protingai žiūrėdavo, lyg suprastų. Geras šuo, taupus. Suvalgydavo porą šaukštų, bet kiemą saugodavo sąžiningai – Matildė vadinosi. Ir Matildė pradėjo lydėti Adomą į jūrą, net ir paplaukdavo, o paskui išlįsdavo, nusipurvodavo ir į namus bėgdavo greičiau už jį. O Adomas – paskui. Bet kartą Matildė neatejo. Adomas ėmė ieškoti, šaukė, kabino skelbimus. Kur dingo šuo? Nežinia. Senesnė kaimynė pasakė, kad galbės atvykėliai pagrobė, tie, kurie nuomojosi kitoj kaimo pusėj. Adomas nukeliavo ten. Atėjo, o jam pasakė, jog jie jau išvažiavo – su mažu šuniu – prieš valandą, link magistralės. Adomas grįžo, įsėdo į mašiną ir pirtyn. Pavijo po aštuoniasdešimt kilometrų ir užblokavo kelią. Iš džipo išlipo dvi merginos – jaunos, užgaidotos.
„Ei, patrauk mašiną! Keliauti nemoki. Dabar iškviesim policiją!“
„Kvieskit,“ atsakė Adomas, „tik pirmiau atiduokit šunį.“
„Kaip čia atsivertė!“ kikeno aukštesnė, „ji benamė, mes ją gelbėjam.“
„Ji ne benamė,“ atkirto Adomas, „ji turi šeimą. Tai ne jūsų šuo.“
„Eik šalin!“ suriko kita, „jei neatstumsi mašinos, stiklų išdaužysim.“
Adomas apeidavo jas ir šaukė: „Matildė, Matildė!“ Šunytis prabilo ir ėmė šokinėti sėdynėse, bandė išlįsti pro atidarytą langą. Merginos čiupinėjo Adomą už rankų, keikėsi ir bandė muštis. Adomas žinojo, ką daryti, sutriko – gi negali mušti moterų.
Išgelbėjo atvažiavęs eismo inspektorius – storas, prakaituotas, kaukšėdamas. Užsidėdamas ausis nuo merginų riksmų, leitenantas paėmė Matildę į rankas.
„Tyliuokit visi. Pas ką šuo eis, tas ir atsipirks. Dokumentų gi nieks neturi.“
„Grybaitė, Meilutė,“ ėmė švilpauti merginos, traukdamos dešreles, „eik pas mus, į mašiną eik.“
„Eime namo, Matildė,“ tarė Adomas.
Inspektorius padėjo šunį ant žemės. Matildė puolė prie Adomo, mojuodama uodega ir garsiai lojusi.
„Na, šaunu, atrodytų, išsiaiškinom,“ suniurnėjo inspektorius.
„Ne, šuo mūsų!“ surėkė merginos, „jūs neturite teisės jį atimti! Pas jūsų viršininką skųsimės! Mes ją išgelbėjom nuo laisvės!“
Inspektorius užsidegė.
„Klausykit, gelbėtojos. Arba ramiai išvažiuojat, arba dabar patikrinsiu draudimą, gesintuvą, stabdžių ženklą, vaistinę. Ir visas tabletes perskaičiuosiu. Mašina jūsų purvina. Be to, reikėtų patikrinti, ar ne pavogta. O kompiuteris tik baze…“
Džipas išnyko akimirksniu.
Adomas paspaudė inspektoriui ranką.
„Ačiū, policininke.“
„Nereikia. Man irgi toks pat šuo. Lošėjas, bailys ir klastūnas. Žiemą – striukėlėj, šaltokas. Geros veislės, ištikimas. Ir patogus dydis. Na, sėkmės. Nesuklyskit.“
Adomas įsėdo į mašiną, Matildė susigūžė ant jo kelių – maža, šilta, kailis lyg veliūras. Jam tapo taip gerai, seniai jau taip gerai nebūta. Kelias lygus, variklis puria tyliai, o MatAdomas pagalvojo, kad galbūt ši vasarą jis pagaliau surado ne tik šunį, bet ir namus, kuriuose norėtų likti.