Močiutė Lena sėdėjo prie lango ir liūdnai žvelgė, kaip lietus tingiai bėga stiklu. Jau trečia diena lyja, jau trečia diena dangus verkia, niekaip nenurimsta. Tarsi mano gyvenimas – tik ašaros ir daugiau nieko. Kodėl gyvenau? Kodėl vaikščiojau šia žeme? Kad kentėčiau? Dabar esu viena, visiškai viena, visoje plačioje pasaulyje neliko nė vieno artimo žmogaus.
Vakar ją vėl apgavo. Atėjo dvi gražuolės merginos, pradėjo dalinti dovanas, suko galvą kalbomis ir paliko be cento. Kaip gi nepatikėsi? Juk žmonės, o ne nesąžiningi žvėrys. Jau ne pirmą kartą apgaudinėja, o aš vis dar tikiu žmonėmis. Ką čia ir sakyti, visą gyvenimą mane apgaudinėjo.
Močiutės Lenos skruostais pradėjo riedėti ašaros. Nesisekė jai gyvenime. Vyras buvo alkoholikas, mirė. Sūnų pasodino, ten ir prapuolė. Visą sveikatą atidavė fabrike, už grąšius ir už padėkas. Kiek kartų padėjo žmonėms, o ką gavo mainais – tik apgavystes ir ašaras.
Močiutė Lena priėjo prie šaldytuvo. Kaip dabar išgyventi iki pensijos. Dar net dešimt dienų. Nėra net smulkių duonai. Skolintis iš kaimynų? Ne, niekada nesiskolinau ir nesiskolinsiu.
Šaldytuve buvo du žali kiaušiniai, pusė butelio pieno ir ketvirtis kepalo. Ne, šiandien nevalgysiu, gal rytoj. Arba šiandien vieną kiaušinį, rytoj kitą. Ne, geriau abu rytoj.
Močiutė Lena vėl atsisėdo prie lango. Žvilgsnis nukrypo į šiukšlių konteinerį. Ne, niekada ji nenueis prie jo, koks gi tai būtų gėda. Ką žmonės pagalvos… Geriau jau atsigulti ir mirti iškart. Ašaros savaime pradėjo riedėti raukšlėtu veidu.
Į duris kažkas paskambino. Močiutė Lena nuėjo atidaryti.
— Einu, einu. Kas ten? – trinant ašaras klausia ji.
— Tai aš, Jonas, močiute Lena, – prislopintu balsu atsakė už durų.
— Joneli, – atidarydama duris apsidžiaugė močiutė, – mano Jonelis atėjo!
Jonas, buvęs kaimynų vaikas, kurį ji dažnai prižiūrėjo, kol jo tėvai buvo užsiėmę. Daugelį metų jį atvesdavo pas močiutę Leną. Iš pradžių atvesdavo, o paskui jis pats pradėjo ateiti ir praleisdavo pas ją didžiąją dalį savo laiko. Jonas jai tapo kaip savas sūnus. Kai Jonas užaugo, išvyko kažkur laimės ieškoti. Ir vos tik grįžo, iškart pas ją, pas močiutę Leną.
— Užeik, Joneli, užeik, – šurmuliojo močiutė Lena, – kaip pradžiuginai.
— O tu ką, verkei, močiute Lena? – nusimaudamas striukę klausia Jonas.
— Na ką tu, Joneli… kodėl man verkti… Prasnaudžiau truputį…
— Dabar savo įmonę į mūsų miestą perkeliau, tai dažnai susitiksime. Kas tau, močiute Lena? Vėl ašaros ant veido.
Močiutė Lena palinko ir ranka rėmėsi į sieną.
— Tai iš džiaugsmo, Joneli, iš džiaugsmo. Galva kažkaip apsvaigo.
Jonas palaikė močiutę, pasodino ant kėdės ir tiesiai nuėjo prie šaldytuvo.
— Dabar matau, nuo kokio džiaugsmo tau galva sukasi, – girdėjo nepatenkintą Jono balsą.
Po pusvalandžio Jonas atnešė du maišelius su produktais ir pradėjo maitinti močiutę Leną. Jis pilstė arbatos ir pasakojo apie savo gyvenimą. O ji droviai šypsojosi, žiūrėdama į stalą, apkrautą produktais, ir slapta šluostė ašaras. Iš kur jos tik randasi, tos ašaros?
Taip jie kalbėjosi iki vėlyvo vakaro. Kai Jonas išėjo, močiutės Lenos lūpos drebėjo, ir ji bandė kažką pasakyti.
— Ką? Ką, močiute Lena? – klausia Jonas.
— Sūneli, – sušnabždėjo močiutė.
— Močiute Lena, – apkabino jis močiutę, – niekada daugiau tavęs nepaliksiu. Dabar visada būsiu šalia.
Jonas išėjo, o močiutė Lena atsisėdo į savo mėgstamą vietą prie lango ir vėl pravirko. Tik šį kartą ašaros buvo visai kitokios.
— Juk aš jau buvau pradėjusi apie žmones blogai galvoti, – kalbėjo sau senutė. – Ar galima apie žmones blogai galvoti? Štai koks mano Jonelis tapo. Ir pinigai jo visiškai nesugadino. Vis toks pats geras ir dėmesingas. Kai tik atvyko, iškart pas mane. Nepamiršo senutės. Niekas artimesnis už Jonelį man nėra. Lyg sūnus tikras. Dabar ir mirti nesinori. Norisi dar pagyventi…