Senio laiško paslaptis: meilė stipresnė už praeitį
Vytukas grįžo iš darvo išvargęs kaip šuo. Vasara jis papildomai dirbo statybose – ne amžinai gi gyvensi ant mamytės kosto. Po metų baigs universitetą, įsidarbins pagal specialybę, ves savo mylimąją Austę.
“Mam, gal šį savaitgalį nuvarytum į kaimą? Pailsėtume, aš nueičiau su meškeryte”, svajodamas pasiūlė jis, baigdamas vakarienę.
“Pati ketinau pasiūlyti, sūnau”, atsakė Rasa, statydama priešais jį arbatą. “Galvojau, tu per daug nuvargsti, kad ir į kaimą varytum. Gal parduosim tą namą? Jei niekas ten negyvena, jis išvis sugrius. Po tėvo mirties mes ten nebuvom. Jei jums nereikalingas, pinigų vestuvėms užtektų.”
“Austės tėvai turi vasarnamį prie miesto”, linktelėjo Vytukas. “Aš už. Parduokim. Penktadienio vakarą išvažiuosim.”
“Ir Austę pasiimsim”, džiaugsmingai pridūrė Rasa.
Vytukas kiekvieną vasarą praleisdavo kaimo senelės namuose. Po jos mirties tėvai ten atvažiuodavo atostogoms, net bandė darželį sodinti. Bet po tos tragedijos su tėvu – jis žuvo – motina apleido namą.
Penktadienio vakarą jie važiavo autobusu. Vytukas žiūrėjo pro langą, Austė miegojo, sudėjusi galvą ant jo peties. Kelias trumpas – keturiasdešimt minučių, bet kaitroj atsibodęs kaip amžinybė. Galiausiai autobuso sustojo kaimo pakraštyje. Keleiviai, kibindami maišus, skubėjo išlipti. Vytukas nusoko nuo laiptelių, įkvėpęs šiltą orą.
“Oi, visa marškinėliai permirkę, vargšelis”, užjautė Austė.
“Nieko baisaus”, nusišypsojo jis. “Nuėisim, paliksim daiktus ir į ežerą maudytis.”
Jie ėjo per kaimą, ignoruodami vietinių smalsius žvilgsnius. Moterys sveikinosi, sekdamos akimis, bet neklausinėjo, kur keliauja – kaimo papročiai tokie. Vytukas nešė maišus su maistu dviem dienom, pajutęs lengvumą po tvankaus autobuso.
Seno namo kiemą užžėlė šiurkštus ir dilgėlės. “Atsargiai, žiūrėkit kur žengiat”, perspėjo Rasa. Austė pašuko, prisiglaudusi prie Vytuko. Rūdytas užraktas pasidavė lengvai. Visi trys įėjo į vėsų kambarį ir sustojo.
“Tarsi niekad ir nebuvau išvykusi”, atsiduso Rasa, apimta nostalgijos.
Vytukas atpažino pažįstamas detales: blukusius nuotraukas ant sienų, paveikslėlius, kuriuos jis vaikystėje iškirpo iš žurnalų, trumpas užuolaidelės. Ant geležinių lovų stovėjo pagalvės po nertomis antklodėmis. Kambario viduryje stovėjo stalas, padengtas nulyKai Austė pagaliau atskleidė Vydui tiesą apie savo tėvus, abu suprato, kad jų meilė yra stipresnė už bet kokias praeities paslaptis.