Seserų išsiskyrimas trukęs daugiau nei dvidešimt metų: nuo mokyklos laikų pas tetą sostinėje.

Olga daugiau nei dvidešimt metų nesimatė su vyresniąja seserimi. Anė dar dešimtoje klasėje persikraustė pas bevaikę tetą į Vilnių. Sakė, kad ruošiasi stojimui į universitetą.
– Sostinės universitetai juk ne tokie kaip mūsiškiai. Su tokiu diplomu bet kur dirbti galima, – svarstė mama. O Olga pavydėjo.
– Man taip niekada nepasiseks.
Per dvidešimt metų Anė baigė mokyklą, tada universitetą. Įsidarbino tarptautinėje kompanijoje. Sukūrė karjerą. Tik buto taip ir nenusipirko. Nenori apsikrauti gėrybėmis.
Žiūrėjo į vyresniosios sesers nuotraukas Olga su pavydu. Štai ji Paryžiuje, čia Venecijoje, čia Turkijoje su draugėmis, o čia jau Karpatų kalnuose. Ir sakė mamai:
– Anė laiminga. Aš irgi taip noriu.
– Ką čia gero, – prieštaravo mama, – juk nei namų, nei vaikų. Ištekėjo, o šeimos nėra.
– Nieko nesupranti, mama, – tai tikras gyvenimas. Įpratot jūs prie turtų, bet aš ant jos vestuvinių nuotraukų žiūriu ir pavydžiu. Pažiūrėk, kokios gražios, dailininko darytos.
– O gyventi nuomotame bute taip pat gerai?
– Bent jau nereikia nieko dalintis. Todėl nėra pagundos skirtis. Juos sieja darbas, o ne turtas. Todėl ir santuoka stipri. Pažiūrėk, kiek iš Anės klasės draugių išsiskyrė. Šeimas ant rankų pirštų galima suskaičiuoti. Nieko nesupranti, mama, dabar viskas kitaip. Dabar žmonės gyvena dėl savęs. Savam malonumui.
– Tai tu nieko nesupranti, – tyliai pridūrė mama, – gaila man Anės, nepasisekė jai gyvenime. Aš daug dėl to kalta. – Ji nusuko akis, kad jaunesnioji dukra nematytų ašarų. Nejaugi ir Olgai laimės nebus. Ne tuos dievukus pasirinko. Reikia jai papasakoti viską, bet kaip dabar pasakysi? Išeitų, kad melavom. Jautėm, kad šį pokalbį pradėsim. Jau kitą dieną paskambino Anė:
– Mama, galiu atvažiuoti? – paklausė ji, po tylos pridūrė, – be Ievos.
– Kas nutiko? – Neįtikėjo savo ausim, – kaip be Ievos?
– Tai galiu ar ne? – Toma Lukauskienė pajuto, kad Anė praranda kantrybę.
– Žinoma, žinoma, gali. Atvažiuosi, čia ir viską išsiaiškinsim.
– Ačiū. – Anė išjungė telefoną, o Toma Lukauskienei skaudėjo sielą. Ji ir anksčiau žinojo, kad seniausiajai dukrai nelengva. O po skambučio įsitikino. Kam važiuoja, kodėl be vyro ir ar ilgai liks?
Kitos dienos buvo pilnos rūpesčių. Juokai ar ne – dvidešimt metų dukrą tik nuotraukose matė. Aleksas Lukauskis iš vieno kampo į kitą nervingai vaikščiojo. O Toma Lukauskienė kepė pyragus. Ji prisiminė, kaip Anė juos mėgo. Laukė jos automobiliu, o ji atvažiavo traukiniu. Nedrąsiai pabeldė į langelį, o Toma pamačiusi ją, tik rankomis sumojavo. Anės rankose buvo ryšulys, kurį ši saugiai prie savęs laikė.
– Vaikas… – atsikvėpė mama, – iš kur jis? Įeik, įeik. – Sukosi Toma Lukauskienė
– Paliko, – ramiai atsakė Anė, – prie durų.
– O Ieva, ką gi?
– Ieva nenori vaiko. Aš būčiau anksčiau atvažiavusi, bet kol dokumentus sutvarkiau, tada skyrybos…
– Kaip gi? Kodėl?
– Mama, leisk šį kartą man pačiai viską sutvarkyti, aš jau ne maža. Jei nenori, rytoj išvažiuosiu.
– Niekur neišvažiuosi, – įsikišo Aleksas, – gana kvailysčių mūsų šeimoje. Gyvensite pas mus. Olga vis tiek retai atvažiuoja, mes dviese su motina. O jūs turite savo namus. Teisingai padarei atvažiavusi.
– Ačiū, tėte. – Apkabina tėtį Anė.
– Kas čia vyksta? – pasigirdo Olgos balsas, ji visą tą laiką stovėjo prie durų. Per šurmulį jos nepastebėjo. – Kokios paslaptys mūsų šeimoje? Kas atsitiko? Kokių kvailysčių pas mus netrūksta. – Olga reikalavo neatidėliotino atsakymo. Vaikas pakėlė balsą, Anė ėmė suktis, bandydama jį apraminti.
– Aš viską paaiškinsiu. Galiausiai, tai mano kaltė. – Toma Lukauskienė atsisuko į jaunesniąją dukrą, – supranti, tada Anė pastojo nuo savo klasės draugo. O kaip gi jai vaiką turėti šešiolikos? Todėl išsiunčiau ją pas tetą Laimą. Sostinė juk, kas ten mus žino? Žmonių daug, pasislėpti lengviau. Jos draugė nedideliame rajoniniame centre dirbo ligoninėje. Įkalbėjome Anę ten… žodžiu, atsikratėme vaiko.
Anė tada labai išgyveno, jie su Sergejumi planavo po mokyklos susituokti. Vaiką norėjo pasilikti. O man teko stoti. Todėl Anė nuo tada negrįžo namo. Nei grįžo, nei kalbėtis su manimi norėjo. Kiek metų praėjo, o Anė manęs neatleido. Štai taip.
– Kaip tu galėjai, mama, – Olga netikėjo savo ausim. – Kokių dalykų nežinojau.
Tą naktį jos nemiegojo, kalbėjosi, verkė, atleidimo prašė. Olga pirmą kartą sužinojo, kad sesuo niekada nebuvo laiminga. Kad ne sekmė, bet nuoskauda laikė ją toli nuo šeimos.
– Nieko, dabar viskas susitvarkys, – kartojo Aleksas, – svarbiausia, kad esame kartu. Viską pataisysim, Mykolą užauginsim. Viskas bus gerai.
***
Sergejus liko gimtame mieste. Čia baigė universitetą, čia pradėjo dirbti. Bet taip ir nevedė. O kai sužinojo, kad Anė sugrįžo, iškart atėjo pas ją. Po pusmečio surengė vestuves, linksmą kaimišką.
– Atleiskit man, sugadinau jums gyvenimą, – nuoširdžiai kalbėjo vestuvėse Toma.
– Nieko tu nesugadinai, – pertraukė ją Aleksas, – jei žmonės myli vienas kitą, niekas to negali sugadinti. Kiek keliams bevingiuoti, gyvenimas vis tiek teisingu keliu nuves. Visą laiką pradžia buvo vaikas, ir vaikas viską pataisė. Ir kas žino, kaip geriau…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

eight − two =

Seserų išsiskyrimas trukęs daugiau nei dvidešimt metų: nuo mokyklos laikų pas tetą sostinėje.