Skandalas kaimelyje dėl sesers
Kaip galėjai jų neatleistį per slenkstį? Tai gi tavo pati giminaitė Zofija ir pusseserė Laima! Jiems ir taip sunku, Laima išsiskyrusi, viena augina sūnų! – rėkė mano mama, Ona, beveik ašarų neužgniaužusi. O dabar dar ir po kaimą pasklido gandai, kad aš, Rūta, beširdė, išvariau gimines į šaltį. Kaimynai šnibžda, pažįstami žvilgteli, o man jau pyksta nuo visa ko. Aš gi ne pabaisa, turėjau priežasčių jiems pasakyti išeiti! Bet kas mane išklausys, kai kaimelyje lengviau nuteisti nei suprasti? Pavargau teisintis, bet daugiau nebemylėsiu – reikia papasakoti, kaip viskas buvo.
Viskas prasidėjo prieš mėnesį, kai teta Zofija ir Laima su sūnumi Dovilu atvažiavo pas mus. Laima neseniai išsiskyrė su vyru, kuris, pasak jos, buvo „ne dovanėlė“. Likusi viena su penkiametu Dovilu, be darbo ir be busto – jų butą pasiėmė buvęs. Teta Zofija, jos mama, taip pat nusprendė persikelti iš miesto į kaimą, nes „bute jai ankšta“. Paskambino man ir paprašė pagyventi pas mus, kol ras kur apsistoti. Žinoma, nesutikau – gi giminės. Gyvename roomų name, turime du savo vaikus, bet vieta visada atsiras. Galvojau, porai savaičių prisikibs, ir viskas. Kaip klydau.
Nuo pirmos dienos teta Zofija elgėsi taip, lyg tai jos namai. Pertvarkė baldus, nes „taip geriau šviesa krinta“, kišosi į virtuvę, kritikavo mano sriubas: „Rūta, ką tu, be lauro lapų viri?“ Kėmiau, šypsausi, bet viduje jau verdavau. Laima, užuot darbo ar būsto ieškojusi, visas dienas praleisdavo telefone arba verkdavo, kaip jai sunku. Jos Dovilas, žinoma, geras berniukas, bet lakstė po namą kaip uraganas, laužė mūsų vaikų žaislus, o Laima tik pečiais krūptelėjo: „Juk jis vaikas, ką iš jo imsi?“ Siūliau jai pagalbą – padėti rasti darbą, pasilikti su Dovilu, kol ji einą į pokalbius. Bet ji atsakydavo: „Rūta, nespausk, man ir taip nesaldu.“
Po dviejų savaičių supratau, kad jie nesiruošia išvykti. Teta Zofija paskelbė, kad nori likti kaime amžiams, ir pradėjo užsiminti, kad galėtume „pristatyti jiems priestatą“. Laima pritarė: „Taip, Rūta, juk jūs namą paveldėjote iš tėvų, o mes su Dovilu gi negalvome gatvėje gyventi?“ Apstulbau. Tai ką, dabar turiu juos išlaikyti, nes jie „vargšai giminėlės“? Su vyru metus dirbom, kad šį namą sutvarkytume, auginom vaikus, mokėjom paskolas. O dabar turiu dalintis savo erdve su žmonėmis, kurie net „ačiū“ nesako?
Bandžiau su jais kalbėti gerai. Sakiau: „Zofija, Laima, mielai padėtume, bet jūs turite ieškoti savo kelio. Negalime amžinai gyventi kartu.“ Teta Zofija suplojo rankomis: „Rūta, ką tu, mus į gatvę varai? Aš gi tavo teta!“ Laima pravirko, Dovilas pradėjo kniDovilas pradėjo kniukštėti, o aš pajutau save didžiausia niekšę, bet žinojau, kad jei nesustosiu dabar, jie amžinai kabės ant mūsų kaklo kaip akmenys.