Mano vardė Aurelija. Šiuo metu stoviu prieš baisų pasirinkimą: rizikuoju susipykti arba su sese, arba su mylimu vyru. Širdis skyla, o protas neranda teisingo sprendimo.
Mano vyresnė sesuo Gintarė visada elgėsi dviprasmiškai. Ji tris metus vyresnė, o nuo pat vaikystės pavydėjo man tėvų dėmesio. Jai atrodydavo, kad man perka daugiau lėlių, saldumynų, drabužių. Nors iš tiesų tėvai mylėjo mus vienodai. Tiesiog aš džiaugdavausi mažais dalykais, o ji juos priimdavo kaip savaime suprantamus.
Prisimenu, kaip Gintarė atimdavo mano žaislus tik tam, kad mane priverstų verkti, o ne žaisti. Ir per metus jos požiūris nesikeitė.
Kai sutikau Artūrą – savo būsimą vyrą, Gintarė tapo dar šaltesnė. Už manų nugaros ji šnibždėdavo tėvams, kad mano santuoka greitai suirs. Man tada buvo 22, Artūrui – 24. O Gintarėi – jau 25, ir ji neturėjo net artimiausių santykių.
Po vestuvių aš ir Artūras apsigyvenome pas jo motiną. Tačiau netrukus uošvė ištekėjo už užsieniečio ir išvyko gyventi į užsienį, palikdama mums paveldėti dviejų kambarių butą Kaune.
Po kelerių metų mirė Artūro senelis, kuris savo testamentu jam paliko kitą dviejų kambarių butą, kitame miesto rajone. Taip mums atiteko du būstai.
Nusprendėme vieną butą išnuomoti, o gautas pajamas taupyti mūsų sūnaus Dominyko mokslams. Jam dabar 12, ir mes suprantame, kaip greitai bėga laikas.
O Gintarė, lyg varžydamasi su manimi, netrukus po mano vestuvių skubiai ištekėjo už pirmo pasitaikiusio – Pauliaus. Tingaus, neatsakingo vyro, kuris laikosi iš atsitiktinių darbų. Nepaisant to, sesuo pagimdė jam tris vaikus. Jie ketveri glaudėsi mažutyčiame „gyvenamajame kameryje“, nupirktame už motinystės kapitalą ir menką tėvų pagalbą.
Man visada buvo gaila sūnėnų: blogai apsirengusių, alkanų, nuolat sergančių. Tėvai stengdavosi padėti Gintarei pinigais, bet jų galimybės ribotos – pensijos didelės nebūna.
Mes su Artūru ilgai slapstėmės nuo sesers, kad nuomojam butą. Beveik pusantrų metų pavyko tai laikyti paslaptyje. Bet galiausiai Gintarė vis tiek sužinojo.
Ir vieną dieną ji atėjo pas mane su konkrečiu reikalavimu:
— Aurelija, tu gi supranti! — beveik verkdama kalbėjo sesuo. — Jūs nuomojat butą, o mes čia kaip silkės banke! Netoli jūsų buto yra puiki meno mokykla, mūsų Austėja svajoja šokti, o Pijus nori mokytis muzikos! Na padėk! Leisk mums gyventi nemokamai, o pasitaikius gal Paulius susiras darbą, aš pradėsiu dirbti – ir mokėsime bent kažką. Mes gi giminės!
Žvelgdama į ją, jaučiau keistą gailesčio ir baimės mišinį. Gailėjau vaikų – ir bijojau už mūsų ateitį.
Papasakojau viską Artūrui.
— Ne! — atkirtė jis. — Tik per mano lavoną! Ta banda sugriaus butą į dulkes, o pinigų nematysime! Jų Paulius kažką susirasi? Jis gi per visą gyvenimą net normaliai nedirbo! O tavo sesė dar ketvirtą pagimdys – tik kad nereikėtų į darbą eiti!
Stengiausi įtikinti vyrą, kad tai laikina, kad jiems tiesiog sunku.
— Tu pati tiki tuo, ką kalbi? — piktu šypsokiu tarė Artūras. — Duok jiems pirštą – visą ranką nukąs. Ne! Jau ieškau naujų nuomininkų!
Kitą rytą man paskambino Gintarė:
— Mes jau beveik viską surinkom! Liko pora dėžių – ir kraustomės! Lauk mūsų!
Sėdėjau su telefonu rankoje ir nežinojau, ką jai atsakyti. Nepasakiau, kad jie veltui kraunasi… Nepasakiau, kad neįleisime.
Bijau nuliūdinti motinos – ji turi silpną širdį. Bet koks stiprus pergyvenimas gali jai kainuoti gyvybę.
Bijau visam laikui prarasti seserį – ir tuo pat metu bijau sugriauti santykius su vyru.
Stoviu prieš pasirinkimą, kuris žlugdo mane iš vidaus.
Širdis ragina padėti kraujui. Bet protas ir vaikystės įskaudinti— Ne—, pasakiau Gintarėi, ir šis žodis atrodė toks sunkus, lyg akmuo, kurį turėjau nešioti visa savo gyvenimą.