„Dalia, tarp mūsų viskas baigta!“ – šaltai ištarė Tomas. „Aš noriu tikros šeimos, vaikų. Tu negali man to duoti. Pateikiau skyrybų prašymą! Turi tris dienas susirinkti. Išvažiuosi – paskambink. Aš pagyvensiu pas motiną, kol paruošiu butą vaikui ir jo motinai. Taip, nenuostabauk, mano naujoji yra nėščia! Trys dienos, Dalia!“
Dalia tylėjo, jaudama, kaip gruntas dingsta iš po kojų. Ką ji galėtų atsakyti? Penkerius metus jie bandė susilaukti vaiko, bet trys nėštumai baigėsi tragedijomis. Gydytojai tvirtino, kad ji sveika, bet kaskart kažkas nutikdavo. Dalia gyveno sveiką gyvenimo būdą, o nėštumo metu saugojosi dar labiau. Paskutinį kartą jai pasidarė blogai darbe, greitoji pagalba nepaspėjo…
Durys užsičiaupė už Tomo, ir Dalia, be jėgų, griuvo ant sofos. Jėgų rinktis daiktus nebuvo. Kur eiti? Ištekėjusi ji gyveno pas teta, bet šios jau nebėra, o butą pardavė jos sūnus. Grįžti į kaimą Beržinę, pas močiutės namą? Nuomotis būstą? O darbas? Klausimai musėjo galvoje, bet laiko apmąstyti nebeliko.
Ryte duris atsidarė, ir į butą įžengė uošvė, Aldona.
„Nemiegi? Teisingai,“ – sausai tarė ji. „Aš atėjau pasirūpinti, kad nieko nereikalingo nepasiimtum.“
„Nesiruošiu imti tavo sūnaus senų kojinių,“ – atkirto Dalia. „Mano daiktus skaičiuosime?“
„Kokia išdidžioji! O tokia buvai miela, tyli. Aš dar po pirmo karto sakiau Tomui, kad tu negali gimdyti.“
„Tai dėl to atėjote? Tada tykėkite ir stebėkite.“
„Kur puodynę kanssa?“ – susirūpino uošvė.
„Ji mano, nuo tėčio, jo atminimui.“
„Be jos čia bus tuščia!“
„Tai ne mano rūpestis. Bent jūs turėsite anūką.“
„Imk tik savo!“
„Nešiojamas kompiuteris mano, kavos aparatas ir mikrobangė – kolegų dovana. Mašina įsigyta prieš vestuves. Tavo sūnaus nuosava.“
„Viską turi, o vaiko negali pagimdyti!“
„Tai ne jūsų reikalas. Matyt, taip Dievui patiko.“
„Negaili, taip? Gal iš tyčio visa tai darai?“
„Nesamones kalbi. Man net pagalvoti skauda.“
Dalia apsižvalgė po butą – jos daiktų nebeliko. Šepetys, kosmetika, šlepetės… Kažką svarbaus pamiršo. Uošvė trukdė susikaupti. Prisiminė – keraminė katė, močiutės atminimui. Viduje buvo slėptuvė su auskarais ir žiedu – ne brangūs, bet verti širdžiai. Tomas laikė tai šiukšle. Gal išmetė? Dalia atidarė balkoną.
„Ką ten pamiršai?“ – išgirdo uošvės balsą. „Susirenk ir išeik!“
Katė buvo vietoje, viskas saugu. Dabar galima išvažiuoti.
„Štai raktai, atsisveikinkime. Tikiuosi, daugiau nesimatysime.“
Dalia užsuko į ofisą. Ji buvo ant nedarbingumo, bet paprašė atostogų.
„Mums visiems labai gaila,“ – pasakė vadovas. „Bet be tavęs sunku. Trys savaitės pakaks? Likime ryšyje, pusė projektų stovi.“
„Gerai, tai nukreips dėmesį. Ačiū.“
„Reikia pagalbos?“
„Ne.“
„Pasirūpinsiu atostoginiais ir priedu.“
„Ačiū.“
Dalia neieškojo buto – išvažiavo į Beržinę. Močiutės namas stovėjo tuščias nuo jos mirties prieš trejus metus. Motinos Dalia nepažinojo – ši mirė gimdydama. Dabar ir pati Dalia negalėjo tapti mama…
Valanda kelio – ir ji prie namo. Senas klevas, užžėlusių ramunėlių klonis. Paskutinį kartą su Tomu čia buvo rudenį, kepta kepsnius. Dalia pasukė mašiną į kiemą, daržinės raktas buvo name. Atvėrus duris, ji sustingo. Tyla. Ant stalo – purvinos puodeliai, lėkštės. Ji gi valė paskutinį kartą! Kažkas čia buvo.
Du puodeliai, tušti sulčių pakeliai, Tomo mėgstamo putojančio buteliai. Ne nuo rudens. Vadinasi, jis čia buvo. Su kuo?
„Nesvarbu,“ – nusispjovė Dalia. Reikės keisti spynas. Naujas pradžia, valymas, karšta vonia. Ji nutarė nuplauti praeitį.
Staiga suzdrebėjo durys, paskui langas.
„Kas ten?“
„Viskas gerai?“
„Taip…“ – nustebo ji.
Dalia išėjo. Prie namo stovėjo nepažįstamas vyras.
„Atsiprašau, turbūt išgąsdinau,“ – tarė jis. „Aš kaimynas, visą dieną matėsiu, kaip tvarkotės. Staiga pranykote, o iš kaminos dūmai. Pagalvojau, gal kas nutiko.“
„Ačiū, viskas tvarkoje.“
„Jūs Tomo giminė? Jis neseniai čia buvo su moterimi… Sesuo?“
„Ne, beveik buvusi žmona. Skyrybų procesas.“
„O namas jūsų?“
„Mano.“
„Aš laikinas kaimynas, gyvenu pas draugą. Taip pat skyrybos, rytoj laisvas. Jei reikės pagalbos, šaukite. Aš Paulius.“
„Aš Dalia. Palaukite, ar galėtumėte pakeisti spyną?“
„Taip. Tiktai pasakykite, kada.“
„Kuo greičiau. Rytoj nusipirksiu.“
„Leiskite man apsižiūrėti ir nusipirkti, kad netinkamos neparinktumėt. Man į miestą važiuoti.“
„Gerai.“
Praėjo dvi savaitės. Liko viena atostogų savaitė, bet grįžti į miestą Dalia nenorėjo. Tomas tylėjo, tik atsiuntė skyrybų datą. Tai buvo geriau – matyti joji negalėjo.
Šeštadienį Paulius pakvietė ją pasivaikščioti prie upės. Naujų santykių Dalia neplanavo, bet pasivaikščiojimas atrodė nekaltas. Jie gerai praleido laiką ir grįžo pJų gyvenimas Beržinėje tapo ramiu laimės uosto, kuriame kiekviena diena atnešdavo naują džiaugsmą ir šildydavo prisiminimais, kad net pačios didžiausios skaudulys gali virsti gražia gyvenimo pamoka.