**Dienoraštis: Neišvengiamas pokalbis**
Po pietų išsivalžiau indus ir užmigau ant sofos. Vyras Jonas išvažiavo į Būdą prie draugo Gedimino, kad padėtų taisyti tvorą. Sugrįš tik rytoj vakare, o pirmadienį vėl į darbą. Aš jau metai, kaip išėjau į pensiją, o Jonui iki jos dar liko dveji.
Netikėtai mane iš miego ištrūko skambutis. Ne iš karto supratau, kad tai telefonas.
“Taip…” – atsiliepiau užmigusi ir nežiūrėdama į ekraną. Kas gi dar galėjo skambinti, jei ne duktė ar vyras? Jonas skambinti nemėgo, tad turbūt Giedrė. Ji gyvena kitame mieste su savo vyru ir netrukus turės gimdyti.
“Jūra? Miegojai?” – girdėjosi nepažįstamas moters balsas.
“Kas tai?” – atsakiau įsitempusi.
Garsiai atsidususi moters balsas užkibo.
“Neatpažįsti? Kiek gi metų nepamatėmės?”
“Daiva?.. Iš kur žinai mano numerį?” – nustebau, bet jokios džiaugsmo nejutau.
“Ar tai svarbu? Prieš kelis metus sutikau tavo motiną, ji ir davė.”
Prisiminiau, kad mama kažką minėjo apie tai.
“Tu mieste?” – paklausiau, nors ir pati supratau, kad klausimas kvailas. Kam gi skambintų, jei nenorėtų pamatytis? – “Gandai buvo, kad išvykai į Ameriką”, – pridūriau.
Telefone užgriuvo juokas, kuris staiga virto suppuolimu.
“Kas tau? Kur esi?” – susirūpinau.
“Ligoninėje. Štai dėl to ir skambinu. Ar galėtum užsukt? Turiu tau kai ką pasakyti. Ir nieko nešik, nebereikia.”
“Ligoninėje? Kas nutiko?” – klausiau, jau visiškai atsibudusi.
“Sunku kalbėti… Adresą atsiųsiu žinute.”
“Bet…” – pradėjau, bet linija nutrūko.
Po akimirkos gavau žinutę su ligoninės pavadinimu. “Dieve, Daivai vėžys!” – perskaičiau pritilusi.
Pažiūrėjau į laikrodį – penkios trisdešimt. Kol nuvažiuosiu, lankymo laikas jau baigsis. Nuėjau į virtuvę ir iš šaldiklio išsitraukiau vištieną sriubai. Daiva sakė nieko nešioti, bet kaip išeisi į ligoninę tuščiomis rankomis? Naminiu sultiniu gydomasi, tai ne maistas, o vaistas. Padėjau mėsą atitirpti į kriauklę, o pati atsisėdau prie stalo. Dukteriai dvidešimt aštuoni, tai tiek pat metų, kiek nesimatėm su Daiva.
Su amžiumi visos naujienos, net ir geros, imu priimti atsargiai. Po to skambučio neramumas neišnyko. O Jonui, kaip sutvėręs, namie nėra. Gal ir geriau. Ryte sutvarkysiu sultinį, aplankysiu Daivą ir viską išsiaiškinsiu. Tik ramiai nelabai sekėsi.
Daivą nuo dešimties metų augino senelė iš tėvo pusės. Švelnumo ji nežinojo ir dažnai vėlai užbūdavo pas mane, kartu darydavom namų darbus. Senelė varydavo degtinę ir maitindavo visus vietos girtuoklius. Tėvai, žinoma, taip pat gerdavo. Alkoholikų žmonės grasindavo sudeginti senelės paslėptą įrengimą. Gal kas ir prisidėjo prie gaisro, o gal, kaip teigė milicininkai, tėvas užmigo su uždegta cigarete, bet Daivos tėvai neužgeso degančiame name. Senelė kažkur išnyko, o Daiva, kaip visada, buvo pas mane. Jos išliko gyvos.
Po gaisro senelę su Daiva apgyvendino bendrabutyje. Bendrojoje virtuvėje degtinę varyti uždraudė. Senelė nuliūdo, imdavo skaičiuoti kapeikas ir bartį anūkėlę už kiekvieną suvalgytą kąsnį. Daiva maitinosi pas mane.
Senelė Daivos motinos nemėgo, vadino ragana, tvirtino, kad jos sūnų užkerėjo, kad dėl prakeiktos jis ir prarado galvą, ir pradėjo gerti. Kad namuose buvo nemokama degtinė, senelė tylėjo. Daivos motina buvo gražuolė. Retas vyras, nesvarbu kokio amžiaus, praėdavo pro ją nesužvelgdamas. Tėvas siaubingai jai pavydėjo, net mušdavo.
Daiva užaugo ir tapo labai panaši į motiną. Tokia pat aukšta, liekna, su kruopščiais rudais plaukais, juodomis akimis ir pilnomis lūpomis. Strazdanės ant veido tik suteikdavo jai aukso atspalvį.
Kai tik baigė mokyklą, Daiva pabėgo iš namų su kažkokiu atvykėliu. “Nepakeli merga, visą motiną”, – sakydavo senelė, atsidusdama.
Mano mamai nepatiko mano draugystė su Daiva, nors gailėjo vargšės mergaitės. Kai ji pabėgo iš miesto, motina net atsikvėpė. Visada bijojo, kad Daiva mane nuvedės nuo teisingo kelio. Kas mus siejo? Pati nežinojau, nors su ja buvo linksma.
Baigiau technikumą, įsidarbinau, sutikau Joną ir ištekėjau už jo. Po metų gimė dukrelė. Apie Daivą girdėdavau tik paskalų.
Mano mama dirbo, negalėjo padėti, o vakarais, kai Jonas buvo namie, nerodydavosi. Taip ir vargau viena, nuo nuovargio tiesiog griuvau iš kojų.
Vienintelis dalykas, apie kurį svajodavau tada, buvo išsimiegoti. Vos tik užmerkusi akis dukters maitinimo metu, iš karto užmigdavau. Pabūdavau išgąsta, bijodama, kad išmesčiau kūdikį ar kad jis užspringtų po didelės krūties svoriu. Dukrytė, pasisotinusi, ramiai miegodavo ant rankų. Aš ją padėdavau į lovelę ir eidavau spausti pieno, gaminti pietų, skalbti išmirkytus sauskelnius, verčiant save neužmerkti akių.
Būtent tada, kai man buvo sunkiausia, atsirado Daiva. Ji tapo dar panašesnė į savo motiną, dar gražesnė – nors ir be to buvo žavėtoji.
“Na ir išvaizdelė tavo, drauge”, – nesveikindamasi prabilo Daiva, pamatžiusi mane. – “Visada”Pamiršk praeitį, Jūra,” – tarė sau, žengdama pro klajoklę gėlę, kuri kątik prasiveržė pro asfaltą, ir pasukau link namų, kur laukė šiltas vakarienės kvapas ir tylos, kurią tiek mylėjau.