Vidai Petraitytei paskambino. Gamyklos administracija, kur ji išdirbo 50 metų, nori ją pasveikinti ir įteikti dovaną jos 75-ojo gimtadienio proga.
Kaip ji apsidžiaugė! Dešimt metų, kai jau nebedirba, o ją vis dar prisimena! Sveikins! Tegul ir tik atviruką įteikia – ir tas malonu.
Ir štai atėjo ta diena. Vida Petraitytė pasipuošė, netgi lūpas pasidažė, ir išėjo anksčiau, kad nevėluotų. Tokių kaip ji „jubiliatų“ susirinko šeši žmonės. Visi pažįstami, kaip buvo gera susitikti! Pavaduotojas pasakė sveikinimo kalbą ir įteikė vokelius su tūkstančio eurų kupiūra. Vėliau viena moteris iš personalo skyriaus juos palydėjo pietauti į gamyklos valgyklą. Pavaišino pietumis, taip sakant, prisimenant gamyklos maitinimą.
Galiausiai įteikė po „produktų rinkinio“: penkis kilograminius grūdų maišelius, du kg miltų, tris žuvies konservų skardines ir trijų litrų stiklainį obuolių sulčių.
Visa tai, aišku, gerai, malonu, reikalingi produktai, bet kaip visa tai parnešti namo?
Draugiška moteris iš personalo skyriaus sako: „Mielos moterys, nesijaudinkite, galite ką nors pas mane kabinete palikti, vėliau dar galėsite užsukti ar atvykti pasiimti. Nesijaudinkit, niekas nedings!“
Vida Petraitytė gyvenime daug ką yra mačiusi, net šyptelėjo mintyse dėl šio pasiūlymo. Aha, palikčiau jums, ir paskui nieko nerasčiau!
Nusprendė viską pasiimti iškart. Plastikinis maišelis iš prekybos centro visada buvo su ja. Ant maišelio parašyta, kad atlaiko 10 kg, ji sudėjo grūdus, miltus ir konservus, o sultis pasiėmė po pažasčia. Ir pamažu, atsargiai eidama apledėjusia šaligatvio dalimi, patraukė į namus.
Vida Petraitytė gyveno už dviejų sustojimų nuo gamyklos ir visą gyvenimą, žinoma, vaikščiojo pėsčiomis. Ir šį kartą nusprendė eiti, mat kaip gi autobusu lipti, kai abi rankos užimtos. Nors nešti sunku, bet nuotaika gera. Tos sultys jai net ir ne itin reikalingos, tie trys litrai.
Savo derliaus obuolių šiemet prikaupė tiek, kad užtenka. Bet jei davė – reikia imti, pravers! Ir tie grūdai, kurių jie nevalgo – lęšiai, perlinės kruopos, ir dar kažkokios nepažįstamos kruopos – nieko, viskas pravers! Vida Petraitytė pasiekė posūkį, pailsėjo.
Dabar pereis tą mažą keliuką, kur stovi automobiliai, laukdami įsižiebiančio šviesoforo. Pereis įstrižai, nes iki pėsčiųjų perėjos toli. Kelyje ledinė vėžė, žengia atsargiai.
Prie prabangaus gražaus automobilio vairo, kurį bandė praeiti Vida Petraitytė, sėdėjo jaunas vaikinas, šalia jo draugė. Ir, matyt, jiems buvo juokinga žiūrėti į senutę, strigusią vidury kelio, ir vaikinas kažkodėl trenkė signalu. Staigiai, garsiai, netikėtai!
Vida Petraitytė krūptelėjo, susvyravo, paslydo ant vėžės, padarė vinguriuojantį piruetą kojomis ir rankomis ir pargriuvo ant kelio. Stiklainis sudužo.
Ji pati krito ant maišo, nuo ko du grūdų maišeliai sprogo ir pabiro ant kelio. Miltų pakelis įskilo.
Vida Petraitytė atsikėlė, atsigręžė į prabangų gražų automobilį. Per veikiančius „valytuvus“, šoninei langų sniego masei šalinti, į ją žiūrėjo ir kvatojo vaikinas su drauge, mojuodami rankomis, tarsi reikštų eiti greičiau nuo kelio, ko stovėti.
Jie per garsią salone muziką ir savo juoką negirdėjo, ką kalbėjo ši senutė, galėjo tik matyti jos raudoną piktą veidą. Va šita pasilenkė, matyt, rinks savo maišelį, ir vaikinas vėl trenkė signalu. Senutės galvoje tartum kas sprogo.
Per akimirką prisiminė tėvo pasakojimus apie karą, kaip jis metė granatas į fašistų tankus, kaip mokė neversti savęs nuskriausti. Vida Petraitytė tikrai pakėlė nuo žemės grūdų maišą ir, įbedusi į jį pirštą, kad pabirtų grūdai, švystelėjo jį į priekinį automobilio stiklą. Po to sekantį maišą.
Vaikinas signalizavo, bet išlipti bijojo. Vida Petraitytė mėtė ir mėtė, kai baigėsi grūdai, ji paėmė maišą su miltais ir tai buvo įspūdinga, ji užmetė jį ant automobilio stogo, įskilęs maišas išsipylė, beveik lygiai uždengdamas visą snieguotą automobilį. Įsitikinusi, kad visi „sviediniai“ baigėsi, Vida Petraitytė paėmė konservų skardines, laikydama rankoje vieną tarsi galvotų, kur ją sviesti, netikėtai pamatė tokį siaubą vaikino akyse.
Turbūt tokios pačios akys buvo fašistų pamačius mūsų karius. Padėjo skardines į maišelį, nusipurtydama rankas, perėjo per kelią ir nupėdino namo. Įkvėpė giliai, ir viduje atsirado ramybė. O šiaip, tų grūdų jie vis tiek nevalgo, sulčių savų pilna, dar ir skanesnių už parduotuvines. Ir tą niekšą pamokė, tėtis būtų patenkintas.
Jau seniai degė žalias šviesoforo signalas, didelis gražus automobilis visi pravažiuodavo, su šypsena stebėdami. Vaikinas vis neišlipo iš automobilio, vis kažkam skambino telefonu. „Valytuvai“ pavargo ir toliau baltą košę skleistant per priekinį langą.
O vakare netikėtai atvyko anūkas. Atvežė tortą ir šampaną. „Močiute, galvojau, kad tik skanius pyragėlius moki kepti, o tu dar ir granatą į tanką sugebėsi mesti! YouTube tave rodė!“
Vida Petraitytė dabar vietinė garsenybė.
O, kas čia gali žinoti, ką gali „senoji gvardija“ desperacijos akimirką. Geriau niekam nežinoti.