Sofas „Svajonė“
Jonas ir Birutė susitikinėjo jau dvejus metus. Birutė nakvodavo pas Joną, kai jo mama išvažiuodavo į sodą ar pas draugę į Klaipėdą. Jie laukė ir brangino tuos trumpus akimirkas. Tačiau vasara baigėsi. Rugsėjas dar žavėjo šilta saulėta diena, bet netrukus turėjo prasidėti lietingas sezonas. Mama nebebevažiuodavo į sodą kiekvieną savaitgalį. Dabar teko laukti, kol ji vyks pas draugę į Klaipėdą. Tačiau tai nutikdavo ne taip dažnai.
Išsigandę mylintys širdžiai nuliūdo.
„Jonai, ar tu mane myli? Ar nenori būti su manimi ir džiaugsme, ir varge?“ – Birutė subtiliai užsiminė, kad jau laikas pagalvoti apie vestuves.
Jie stovėjo prie jos namo ir jau pusvalandžio negalėjo atsisveikinti.
„Iš kur tau tai?“ – Jonas atsitraukė ir įsmeigė akis į Birutės veidą. „Aš tave vestų į rotušę net šiandien, bet kur mes gyvensime? Nuomojamą butą dabar neįperku, tau jau vos metai iki studijų pabaigos. Nebent sutiksi gyventi pas mane, su mano mama. Pas tavo tėvus irgi ne variantas – jūsų butas per mažas. Palaukime truputį. Kai baigsi mokslus…“
„Bet aš nebegaliu taip kasdien atsisveikinti, laukti, kol tavo mama kažkur išvažiuos. Tėvai klausia, kodėl tu manęs neprašai.“ – Birutė įkvėpė oro, bet užuot atsidususi, išlipo verksmas.
„Brangioji, pažadu, kad kažką sugalvosiu. Aš tave labai myliu.“
„Ir aš tave,“ – tyliai atsiliepė Birutė.
„Gerai. Eime,“ – pasakė Jonas ir ryžtingai paėmė ją už rankos.
„Kur?“
„Pas tave. Beisiu tavo rankos tėvų prašyti. Ar jau apsigalvojai?“
„Eime!“ – linksmai sutiko Birutė.
Taip už rankos jie ir įžengė į Birutės butą.
„Sveiki, jaunima,“ – pasisveikino mama, juos šiltai sutikusi.
Ant virtuolės stalo jau stovėjo keturios puodeliai ir saldainių bei sausainių vazonėlis, lyg juos jau seniai laukę.
„Matėt jus pro langą. Pusvalandį atsisveikināt,“ – nusišypsojo mama, sutikusi Birutės nustebusį žvilgsnį. „Gana jums klajoti po gatves. Žiema arti. Jūsų nakvynės mums žinomos.“ – Išgirdusi šiuos žodžius, Birutė nuleido akis. „Mes su tėvu nieko neturime prieš jūsų santuoką.“
„Pas save nekviesime. Suprantame, kad nenorite gyventi su tėvais. Mano kolega parduoda vieno kambario butą. Iš karto pagalvojau apie jus. Tad…“ – pridūrė tėvas.
„Ačiū, tėti!“ – sušuko Birutė.
„Neskubėk džiaugtis. Jonas kažką užsirietavo.“
Jonas tiesiai pažvelgė į tėvo akis.
„Jūs nesate turtingi. Gėda priimti tokius dovanus. Aš sveikas ir stiprus vaikinas – galiu pats užsidirbti butui,“ – tarė jis.
„Kodėl gėda? Juk pirksime, ne pavogsime,“ – pragiedravo tėvas, šiek tiek nusiminęs. „Kam mums dar rūpėti, jei ne savo vaikais? Aš ir pats iš tėvų šį butą gavau. Dabar mūsų eilė padėti jums atsistoti ant kojų. Gėdijasi! Užsidirbsi – nusipirksi didesnį, o kol kas šitame pabūsite. Ir ne tau pirku, o dukrai, kad būtų laiminga. O laiminga ji šalia tavęs. Ak, toks sąžiningas.“ – Tėvas švelniai pažvelgė į dukrą, paskui griežtai į Joną.
Birutė po stalu suspaudė Jonui ranką, lyg sakydama: „Nekalbėk daugiau, sutik dėl manęs“.
„Ačiū,“ – be entuziazmo atsiliepė Jonas.
Iki vestuvių liko mažiau nei savaitė. Nupirka baltą suknelę, išsiuntė kvietimus, užsisakė restoraną.
„Jonai, o mūsų bute nėra sofos. Ant ko miegosime? Ant grindų?“ – staiga susirūpino Birutė, jau vadindama butą „mūsų“.
„Ne, ne. Sofą nupirksime.“
„O kada?“ – pagrįstai paklausė ji.
Ir jie nukeliavo į baldų parduotuvę. Ilgai vaikščiojo tarp įvairaus dydžio ir spalvų sofų. Birutė atsisėsdavo, klausydavosi savo pojūčių. Galiausiai patiJie poveikė prie tos paties sofos „Svajonė“, kuri jiems primėtė, kad meilė kartais reikia ne tik širdies, bet ir kantrybės.