Stebuklingas komisinis
Aš, Gabija, dažnai prisimenu savo vaikystę, ir kiekvieną kartą prieš akis išdygsta tas komisinis – lyg stebuklų krautuvėlė, kur mes su brolėčiais užbėgdavome po pamokų. Man buvo vienuolika, mokiausi penktoje klasėje, ir pasaulis atrodė pilnas paslapčių. Kartu su Austeja ir Migle mes paprastas dienas pavertdavome nuotykių, o tas komisinis buvo mūsų lobis, vieta, kur kiekvienas daiktas saugojo savo istoriją. Net dabar, po tiek metų, užmerkiu akis ir matau jo lentynas, senų knygų kvapą ir tą vaikišką džiaugsmą, kurio jąu nebegalima susigrąžinti.
Tais metais mes su mergaitėmis buvome neatskiriamos. Austėja, su savo amžinai suskubusiais kasais, svajojo tapti archeologe, o Miglė, rimčiausia iš mūsų, nešiojasi keliame bloknotą, kur krapštydavo „svarbias mintis“. Aš, Gabija, buvau kažkur vidury – mėgdavau svajoti, įsivaizdavau save kartą knygos heroję, kartą keliautoja. Po pamokų mes neskubėdavom namo, o bėgdavome į komisinį savo gatvės kampe. Jis buvo senas, su nuluptu išoriniu šviestuvu ir girgždančiomis durimis, bet mums tai buvo Aladino skrynia, pilna mįslių ir stebuklų.
Komisinis buvo nedidelis, bet viduje atrodė, kad jis beribis. Lentynos driokšojo nuo daiktų: senoviniai skepsčiai, apsinešusios knygos, suknelės su nėriniais, laikrodžiai, kurie jau seniai sustojo. Pardavėja, teta Genė, visuomet sėdėjo prie kasos mezgdama megztinį ir švelniai niurzgdavo: „Mergaitės, neplotųkite, nieko nesudaužykite!“ Bet mes ir negalvodavome plotųti – mes buvome tyrinėtojos, lobių ieškotojos. Austėja kartą rado vario segę vabalo pavidalu ir pareiškė, kad tai egiptietės princesės amuletas. Miglė sklaidė pageltųjų madų žurnalų puslapius, svajodama pasiūti tokią pat suknelę. O aš mėgdavau knygas – ypač vieną, su apsinešusia viršele, apie piratus. Įsivaizdavau, kad tarp puslapių randu paslėptą lobių žemėlapį.
Kartą, vėsią lapkričio dieną, mes vėl užbėgome į komisinį. Lauje lašė lietus, avalynė čelkšojo, bet viduje buvo šilta ir sklido dulkės bei levandų kvapas. Aš iš karto nuskubau prie savo mėgstamų knygų lentynos, o Austėja nuvilko Miglę prie dėžutės su papuošalais. „Gabij, ateik čia! – sušuko Austėja. – Žiūrė, koks žiedas!“ Ant jos delno gulėjo plonas žiedelis su žaliu akmenėliu, blausiu, bet vis tiek stebuklingu. „Jis tikrai iš kokio pilies! – pareiškė ji. Miglė, susiraukusi, pridūrė: „O gal iš kokios baronienės skrynelės.“ Mes kikendom, iš eilės matavom žiedą, ir aš jaučiausi kaip pasakos herojė.
Teta Genė, pamatžiusi mūsų susijaudinimą, priėjo ir nusišypsojo: „Patinka? Jis tik penki eurai, mergaitės. Pasiimkite, kol kas nors nepasiėmė.“ Penki eurai! Mūsų kišenėse buvo tik mokyklos valgykloje bilietams, bet mes nepasimesdavome. „Susimestume iš visų! – pasiūliau aš. Iš kisenių išsvarstėme visas monetas: aš turėjau du eurus, Austėja – eurą ir centus, Miglė – pusantro. Nebeužteko, bet mes nesilekėme. „Tet Gen, – užkalbino Austėja, – gal galime skolą? Rytoj atnešime!“ Teta Genė papurtė galvą, bet jos akys juokėsi: „Gerai, pasiimkite, bet kad rytoj atsinešate!“
Išėjome iš komisinio lyg būtume įvykdžios didelį darbą. Žiedas gulėjo Miglės kisenėje, ir mes iš eilės jo liestėmė, tarsi jis tikrai būtų magiškas. Namie negalėjau užmigti, įsivaizdavau, kad žiedas priklauso kokiai nors narsiai keliautojai, kuri perplaukė jūras. Kitą dieną su mergaitėm grąžinom skolą – aš net atsisakiau maisto valgykloje bandelės, kad surinkčiau savo pusantr”Mums abiem atnešė po pusantro euro, ir teta Genė tik linktelejo su tuo savo išmintingu šypsenėliu, kuri visada skatino mus svajoti.”