Su sesers paliktą tuščiomis rankomis, bet išmoko būti laimingas

Atsitiktiniai susidūrimai kartais iš esmės pakeičia mūsų požiūrį. Jie verčia sustoti, įsižiūrėti ir susimąstyti. Esu labai jautrus žmogus, man sunku išgyventi kitų skausmą, ir šią istoriją vis dar suku aplink galvą. Praėjo kelios dienos, o aš vis dar negaliu ramiai miegoti — mintys nuolat sugrįžta prie vieno jauno vaikino, kurį sutikau gatvėje netoli Vilniaus stoties.

Ėjau pas draugę — įprasta diena, miesto triukšmas. Praeiviai skubėjo, automobiliai pypsėjo, šaltas vėjas švilpė veiduose. Staiga mano žvilgsnis užkliuvo už mažos figūros. Iš pradžių atrodė, kad tai vaikas. Bet atidžiau pažiūrėjus supratau, kad tai suaugęs vaikinas su labai gležnu kūnu ir neįprasta eisena.

Jis laikė rankose šuniuką — mažą, pūkuotą, su drėgnu nosimi ir geromis akimis. Po pažastimi buvo suspaudęs senų laikraščių ryšulį, kuris visą laiką grasino išslysti. Jo judesiai buvo neapibrėžti, pirštai sustingę, veidas šiek tiek iškreiptas. Supratau, kad jis turi sunkumų. Galbūt psichologinių, gal neurologinių. Bet kažkas jame buvo tokio šviesaus ir tyro, kad negalėjau praeiti pro šalį.

Kol grožėjausi šuniuku, vaikinas išmetė laikraščius. Aš tuoj pat puoliau padėti. Padedant susirinkti laikraščius į savo maišelį, atsargiai paklausiau:
— Kur juos neši?

Jis ramiai atsakė:
— Į supirkimo punktą. Uždirbti pašaro šuniukui.

Šie žodžiai smogė stipriau nei bet koks antausis.

Kol rinkome laikraščius, jis man papasakojo, kad anksčiau gyveno su mama. Po jos mirties sesuo pardavė jų butą, pasiėmė pinigus ir išvyko į užsienį. Paliko jį vieną. Be dokumentų, be paramos, be lėšų. Be jokio šanso.

Jis pasakojo be pykčio. Paprastai, kaip faktą. Lyg jam tai buvo seniai suprantama, lyg jis jau viską priėmė. Dabar jis gyvena bendrabutyje žmonėms su negalia, eina kaip pakliūva, renka makulatūrą ir priduoda butelius, kad nupirktų šuniukui maistą. Jį vadina Lukas. O šuniukas… neturėjo vardo.

Praėjo šiek tiek laiko. Vieną šaltą vakarą vėl pamačiau Luką. Jis vaikštinėjo gatve laikydamas šuniuką — jau užaugusį, tvirtą — ant savadarbei padarytos pavadėlio. Šuniukas mane atpažino ir puolė prie manęs, vizgindamas uodega ir linksmai aplošdamas. Ištraukiau iš maišelio truputį maisto — šuo puolė prie maisto su tokiu apleistu alkiu, kad man užgniaužė širdį.

— Jis pas mane valgo viską, — su pasididžiavimu sakė Lukas. — Bet labiausiai mėgsta, kai pats verdu. Tik va mėsos dažniausiai nebūna.

Mes pasikalbėjome. Jis pasakojo, kaip stipriai prisirišo prie šuns. Kad jis yra jo vienintelis draugas, gyvenimo prasmė, paguoda ir apsauga nuo vienatvės. Su juo miega po vienu apklotu, dalijasi paskutiniu kąsniu.

Su ypatinga naivumu, kažkokia vaikiška viltimi Lukas pasakė:
— O neseniai sutikome gatvėje šunį. Jis buvo panašus į jį. Pagalvojau, gal tai jo mama. Domu, ar atpažintų vienas kitą?..

Man suspaudė gerklę. Vos susilaikiau, kad neišsiverkčiau čia pat, gatvėje, triukšmingame mieste.

Tada jis netikėtai paklausė:
— Ar nenorėtumėte jam duoti vardo? Aš nesugalvojau. Visą laiką tiesiog „šuniukas“ vadinu.

Aš linktelėjau.
— Tegul bus „Šviesulys“. Nes jūs jam — šviesos spindulys.

Jis apkabino šunį, pažvelgė į mane plačiai atvertomis akimis ir sušnabždėjo:
— Ačiū… Tai geras vardas. Jis dabar mano Šviesulys.

Ėjau namo su gumulo gerklėje jausmu. Mintyse skambėjo: „Dieve, kaip neteisingas šis pasaulis“. Kai kurie turi dešimtinius butus, briliantus, mašinas. O kiti gyvena apšiurusioje patalpoje ir dalijasi paskutiniais kąsniais su šuniuku. Ir vis tiek šviečia laime.

Noriu padėti Lukui, bet neturiu turtų. Negaliu visiškai pakeisti jo gyvenimo. Bet dabar, kiekvieną kartą, kai jį pamatau, atsinešu kažką: maisto, šiltą striukę ar tiesiog paguodos žodžius. Ir žinote, kas stebina? Jis visada šypsosi. Dėkoja už kiekvieną smulkmeną, lyg tai būtų dovana iš dangaus.

Tokie žmonės — priminimas mums, kad laimė ne piniguose, ne statuse, ne tobulame name. O šiltoje rankoje. Ištikimoje akyje. Geranoriškame žodyje. Tiesiog nebūti vienam.

Kartais noriu sušukti: „Žmonės! Atsibuskite! Pasižiūrėkite, kiek skausmo aplink!“ Bet suprantu — riksmo niekas neišgirs.

Taigi, aš darysiu tai, ką galiu. Nes jei bent vienas Šviesulys ir vienas Lukas bus nesotūs ir ne vieni — vadinasi, gyvenu ne veltui.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

20 − 9 =

Su sesers paliktą tuščiomis rankomis, bet išmoko būti laimingas