Būti našle trisdešimt dvejų metų – tai ne tik skausmas. Tai kasdienė kova, kurioje neturi teisės į silpnumą. Ypač kai turi mažą vaiką rankose, o priekyje – amžinas kaltės jausmas sau, gyvenimui, dukrai. Vyras išėjo staiga – avarija, vieną rytą, be atsisveikinimo. Ir aš likau viena su mažyte Gabriele ir pojūčiu, kad toliau nebus nei šviesos, nei šilumos, nei ateities. Bet, matyt, likimas nusprendė mane išbandyti iki dugno.
Laimei, po universiteto mane iškart priėmė į darbą – ne patį prestižiškiausią, bet stabilų. Motinystė nesunaikino mano karjeros, tačiau kiekvieną pasiekimą padarė dvigubai sunkesnį. Taupydavau sau, keldavausi prieš aušrą, grįždavau namo vakare, išsekusi. Viską laikė tik meilė ir mano mamos pagalba. Būtent ji tada padėjo petį: maitino, vaikščiojo su Gabriela, padėdavo su pamokomis. Be jos nebūčiau išsikapstyjęs.
Pirmieji metai buvo kaip rūke. Net negalvojau, kad kada nors vėl įleisiu vyrą į širdį. Iš kur? Vaikui reikėjo tėvo, o aš negalėjau ištarti žodžio „meilė“ be ašarų. Gabrielė augo, vėliau – mokykla, paauglystės maištas. Pykstamės, sutaikydavomės, vėl ginčydavomės, bet aš visada buvau šalia. Norėjau, kad ji užaugtų stipri, bet ne užsispyrusi. Stengiausi, kiek galėjau.
Kai ji įstojo į universitetą, nusprendžiau atsitraukti. Nesikišti, nekvėpuoti į pakaušį. Kartais paklausdavau apie jos vaikiną, bet toliau – tylėjimas. Tai jos gyvenimas, jos pasirinkimas. Aš savo jau nugyvenau… Taip galvojau, kol kolegas iš darbo, Algirdas, nepakvietė į teatrą. Nuėjome porą kartų. Nieko neišėjo. Aš vis dar gyvenau praeityje, o jis – prisiminimais apie buvusią žmoną. Išsiskirstėme tyliai. Bet prisiminiau, kad esu moteris. Kad galiu juoktis, klausytis komplimentų, gauti gėlių. To man jau seniai niekas nedavė.
Nuo tada praėjo daug metų. Gabrielė ištekėjo, pagimdė sūnų – aš tapau senelė. Žentas pas ją nuostabus, santūrus, kantrus. Net jos sunkią charakterį pakelia – vadinasi, myli. Didžiavausi jais. Galvojau, kad čia ir baigsis mano gyvenimas. Bet jis netikėtai… prasidėjo iš naujo.
Darius atsirado staiga. Susitikome parodoje. Jis – našlys, aš – našlė. Iš pradžių tik kalbėjomės. Vėliau – pasivaikščiojimai, skambučiai, įdomios istorijos. Jis dirbo užsienio ekonomikos konsultantu, pusę gyvenimo praleido komandiruotėse. Išsilavinęs, jautrus, gilaus žvilgsnio. Su juo jaučiausi šilta. Ramiai. Be įsitempimo. Tiesiog – artimas žmogus.
Tačiau tik paminėjau apie jį, ir dukra virto akmeniu. Gabrielė siautėjo. Ją erzino viskas: jo ūsai, jo balsas, jo amžius (jis jaunesnis už mane trejais metais). Net tai, kad jis iš anksto paskirstė savo turtą vaikams – jai tai atrodė įtartina. Sakė, kad aš naivi, kad mane naudoja. Nelausė, pertraukdavo, išeidavo, kai stengiausi paaiškinti. Bet aš niekada nBet aš jaučiu, kad turiu teisę į savo laimę – net ir šešiasdešimt metų būdama.