Oi, klausyk šitą istoriją! Jurgita džiaugėsi kaip mažas vaikas – pagaliau turėjo savo butą. Ne kambarį bendrabutyje, ne kampą prie niurzgusios nuomininkės, o tikrą dviejų kambarių butą paprastame Vilniaus mikrorajone. Jokių Onutės, išjungįančios šviesą vienuoliktą valandą ir rėkaujančios prie durų, kad “mažiau dusinčia”. Jokių kontrolierių, stebinčių kiekvieną jos žingsnį. Tik ji ir laisė suaugusio žmogaus kvėpavimas.
Butą įsigyti padėjo tėvai, pardavę seną mirusios tėvos butą. Jurgita padarė remontą, išsirengė pagal savo skonį ir pakvietė draugę Audrą į housewarmingą. Sėdėjo, juokėsi, gėrė arbatą su pyragu. Po to Jurgita nusprendė palydėti Audrą iki lauko. Jos atidarė duris, išėjo į laiptinę – ir staiga pamatė moterį. Ta sėdėjo ant laiptų, ramiai valgė sumuštinį, o šalia gulėjo apsinešiojus krepšys.
– Atsiprašau, o kas jūs? – nustebo Jurgita.
Moteris susigėdo, nuryjo.
– Aš… Ieva Kazlauskienė. Aš čia gyvenau anksčiau. Jūsų butas… juk tai buvo mano?
Jurgita ją atpažino – taip, būtent ši moteris prieš kelis mėnesius pardavė butą.
– Ką jūs čia veikiate?
– Žinot, mergužėlės… – Ievos Kazlauskienės akys apsipylė ašaromis. – Man tiesiog nebeliko kur eiti…
Draugės apsiminė. Ieva Kazlauskienė apsiverkė ir papasakojo.
Po skyrybų ji viena augino sūnų – Dovilą. Viską įdėjo, viską jam atidavė. Jis užaugo geras, rimtas, švelnus. Studijavo, įsidarbino, susituokė su paprasta, energingą mergina – Rūta. Iš pradžių viskas buvo gerai. Jie persikraustė į jo trijų kambarių butą, o Ieva liko gyventi viena. Vėliau gimė anūkas – Lukas. O po kelerių metų – Gabrielė. Ir tada Rūta su Dovilu pasiūlė: parduok butą, gyvenk su mumis. Bus lengviau. Sakė, vistai tu su vaikais sėdi.
Ji sutiko. Pažadėjo pusę pinigų į sąskaitą įdėti, pusę pasiimti sau. Bet pinigai taip ir neatėjo.
Gyventi su jauna šeima pasirodė nepakeliama. Vaikai – nuo ryto iki vakaro. Rūta į darbą, Dovilas – į biurą. Virti, skalbiniai, valymas, auklėjimas – viskas ant jos. Nors auklėti draudė – tik prižiūrėti, maitinti ir tylėti. Ne žodžio prieš.
Kai ji pasiskundė sveikata, Dovilas tik atsakė: “Mama, bet tu gi susitvarkai. Vaikai sveiki, Rūta patenkinta, aš ramiai dirbu. Tai laimė – gyventi kartu.”
Ieva Kazlauskienė nuvargdavo iki ašarų. Vasarą, kai šeima išvyko prie jūros, ji pasakė, kad važiuos pas draugę, bet tiesiog klajojo po miestą, nakvodavo prie upės, ant suolo. O šiandien kažįkaip atėjo prie buvusio namo. Nežinojo, kodėl. Tiesiog… traukė.
– Galvoju – gal ant stogo permiegosiu… – liūdnai tarė ji.
Jurgita ir Audra negalėjo susikaupti.
– Taip negalima! – užsirūstino Audra. – Jūs ne viena! Eikime pas Jurgitą, ten ir palakstysit.
– Bet kaip… – susigėdo moteris.
– Jokių “kaip”! – atkirto Jurgita.
Namie prie arbatą Audra, kuri dirba teisininke, atsargiai paklausė Ievą Kazlauskienę: kur dingo pinigai už butą?
– Dovilėlis sakė, kad pusę įdės į sąskaitą… – sušnibždėjo ji.
– U”Audra pagriebė telefoną ir pasakė: „Ne, Ieva, tu nebūsi be namų – mes šiandien viską sutvarkysim.“