Namas sūnūs
Jonas buvo iš tų vyrų, kuriems viskas paeina. Jis pastatė namą, užaugino du sūnus ir savo sklype pasodino daug medžių. Trumpai tariant, gyvenimą praleido ne veltui.
Namą statė pats, savo rankomis, miesto pakrašty, privačiame sektoriuje. Laikui bėgant įvedė dujinį šildymą, prijungė vandenį. Visaip apstatė, kaip miesto butą, net vonią įsirengė. Tik namas buvo erdvesnis nei butas, be erzinančių kaimynų.
Protinga ir graži žmona viską spėjo: ir pavalgyti paruošti, ir namą sutvarkyti, ir darželį prižiūrėti. Jonas jai visur padėdavo. Augo šeimoje du sūnūs, skirtumu penkeri metai. Gyvenk ir džiaukis.
Bet staiga žmona sunkiai susirgo ir mirė, kai jaunesnysis sūnus mokėsi ketvirtoje klasėje. Ilgai liūdėjo Jonas, bet susiėmė, nenusigėrė. Sunku buvo vienam, trūko ūkyje moteriškos rankos. Tačiau apie vedybas net negalvojo.
Jis su žmona visada svajojo, kad vaikai gaus gerą išsilavinimą, pasieks sėkmės gyvenime, sukurs karjerą. Viską tam ir padarė. Vyresnysis Tomas baigė mokyklą ir įstojo į universitetą. Susituoks – ir bus šeimininkė namie. Jonas didžiavosi vyresniuoju sūnumi. Jaunesnysis mokslams nelabai traukė, bet visur tėvui padėdavo.
Ketvirtame kurse Tomas išties susituokė.
„Vietos daug. Aš jau jums namą pastatęs. Kam gyventi daugiaaukštėje su kaimynais? Ir girdisi, ir užlieja, ir laukti, kol šildymą įjungs rudenį. O čia galima bet kada įsijungti.“ – Kad ir kiek bandė Jonas įtikinti jaunuosius nenaikinti pinigų nuomai, nieko nepešėjo.
Vyresniojo sūnaus jaunoji žmona Gabija kategoriškai atsisakė gyventi privačiame name, dar ir su vyro tėvu. O Tomas viskuo ją palaikė, mylėjo. Nusiminęs Jonas susitaikė. Tegul gyvena, kaip nori.
„Tu bent atvesk žmoną į namą. Kam gi aš jį statęs?“ – sakydavo Jonas jaunesniajam sūnui.
„Man dar anksti apie vedybas galvoti,“ – mostydavo ranka tas.
Rudens metu Jonas padarydavo pasiruošimų, pusę atiduodavo vyresniajam sūnui. Tas nelabai norėdavo imti, sakydavo, kad Gabijai gėda, nes nei augino, nei rinko, nei uždarė.
„Aš ne svetimiems duodu, o savo vaikams. Tegul negėdijasi. Imkite ir valgykite, o tai visai įsiūsiu,“ – sakydavo Jonas, įteikdamas sūnui didelį krepšį. – „Suvalgysite, dar duosiu.“
Jaunesnysis sūnus baigė mokyklą, bet mokytis toliau nenorėjo, nuėjo į kariuomenę.
Kartą atėjo pas tėvą vyresnysis sūnus. O pokalbis niekaip nesiklostė, Tomas vis kaip aplinkui šmurkštėdavo. Matė Jonas, kad sūnų kaž kas kankina, bet bijo ar gėdijasi pasakyti. NeIr staiga Jonas suprato, kad sūnus atėjo prašyti pinigų, o ne paguodos.