Žinok, mano sūnus labai maldavo, kad persikraustyčiau į vasarnamį, bet aš atsisakiau…
Jaukiame miestelyje pietų Lietuvoje, senų mūrinių namų ir žalių alėjų apylinkėse, mano gyvenimas apsiverstė aukštyn kojomis dėl sūnaus prašymo, kuris sudaužė man širdį. Aš, Aldona, visados stengiausi suteikti savo jauniausiam sūnui Dovydui viską geriausią, bet jo neseniai pasiūlytas planas privertė mus susiskaldyti.
Buvau prieš tai, kad Dovydas vestų taip anksti. Ne todėl, kad man nepatiktų jo išrinktoji Gabija – tiesiog būdamas 27-erių jis tik pradėjo kurti karjerą. Ką tik gavo gerą darbą, bet jau karštai tvirtino, kad gali išlaikyti šeimą. Dovydas niekad nemokėjo laukti – jo impulsyvus charakteris visada nugalėdavo. Prieš pusę metų jis vedė Gabiją, o jie apsigyveno nuomojamame bute miesto centre. Tačiau netrukus susidūrė su atšiauria realybe – nuoma sudarė daugiau nei pusę jų pajamų.
Dovydas ir Gabija nusprendė taupyti į savo būstą. Svajojo surinkti pradinį įnašą hipotekai – tikrai kilnus, bet sunkus tikslas. Ir vieną dieną sūnus atėjo pas mane su rimtu pokalbiu, nuo kurio kraujas sustingo gyse.
“Mama, mes su Gabija sugalvojom, kaip greičiau sutaupyti į butą”, pradėjo jis, žiūrėdamas man į akis. “Persikraustyk į mūsų vasarnamį. O mes su Gabija tą laiką pagyvensime tavo bute. Taip sutaupysime nuomos išlaidas ir greičiau surinksime įnašą.”
Aš sustingau, negalėdama patikėti savo ausims. Tas vasarnamis buvo mažytė pastogė rajono pakraštyje, su minimaliomis patogybėmis. Dovydas kalbėjo toliau, lyg nepastebėdamas mano šoko:
“Ten yra kanalizacija, vanduo, visa ko reikia. Mama, pagalvok! Kai tik surinksime įnašą, tu grįši atgal. Tai tik laikina!”
Jo žodžiai skambėjo kaip išdavystė. Žiūrėjau į sūnų, kurį auginau viena, sau visko atsisakydama, kad jam nieko nestigtų, ir negalėjau patikėti, kad jis prašo mane aukotis savo komfortu dėl jo svajonės. Nereikėjo ilgai galvoti, nors leidau sau naktį apsvarstyti.
Žinojau savo sūnų. Jei jis su Gabija apsigyventų mano bute, jų noras taupyti išblėstų. Kam stengtis, jei galima gyventi jau paruoštame būste? Dovydas – žmogus, kuris greitai įpranta prie patogumų. Tik išlipus iš komforto zonos, jis nustoja spręsti problemas. Tada jis tiesiog liktų mano bute, o aš klibinčiau tolimame vasarnamyje, be šildymo, kur žiemą sunkiai patektum.
Be to, nebuvau pasiruošusi atsisakyti savo gyvenimo. Vis dar dirbu, o kelionė iš vasarnamio trunka valandas. Vasarnamis – tai ne gyvenamoji vieta, o poilsiui. Kodėl turėčiau aukotis, kad sūnus nustotų siekti savo tikslų? Tai būtų ne pagalba, o lokio paslauga.
Kitą dieną pakvietiau Dovydą ir Gabiją, kad užbaigčiau šią bylą. Balsas drebėjo, bet buvau nepaslankstoma.
“Nepersikrausiu į vasarnamį”, pasakiau. “Tai neaptariama. Bet galiu padėti pinigais, kad galėtumėte toliau nuomotis butą ir taupyti.”
Dovydas išblyško. Jo akys, visada tokios šiltos, dabar žėrėjo įskauda. Gabija tylėjo, žiūrėdama į grindis.
“Tu galvoji tik apie save”, išrėžė sūnus. “Mes prašome ne visam laikui, o tu nenori net padėti!”
“Padėti?” pakartojau aš, jaučiant, kaip ašaros veržiasi į gerklę. “Visą gyvenimą tau padėjau, Dovydai. O dabar nori, kad aš mestį savo gyvenimą dėl tavo planų? Tai nesąžininga.”
Jie išėjo be žodžio. Nuo tos dienos mūsų santykiai pasidarė šalti kaip žiemos vėjas. Dovydas ir Gabija nustojo skambinti, o kai pabandydavau susisiekti, atsakydavo trumpai, lyg būčiau svetima. Širdį graužė skausmas – praradau ryšį su vieninteliu sūnumi, kurį taip mylėjau. Bet žinojau, kad pasielgiau teisingai.
Negalėjau leisti, kad sūnus sustotų pusiaukelėje į savo svajonę, įpratęs prie lengvo gyvenimo mano namuose. Ir nebuvau pasiruošusi aukotis, kad jis išvengtų sunkumų. Mano gyvenimas irgi vertas, ir esu nusipelniusi gyventi savo namuose, pažįstamoje erdvėje. Dovydas įsižeidė, bet tikiu, kad vieną dieną jis supras – mano atsisakymas buvo ne egoizmas, o bandymas išmokyti jį savarankiškumo. O kol kas gyvenu su skausmu širdyje, tikėdamasi, kad laikas pagydys mūsų šeimos žaizdas…