Nesvajojau, kad tai išsakysiu garsiai, bet… aš pavadautę. Pavargau nuo purvinų indų, neišvalytų grindų, besitęsiančio vakaršto maisto Mines ir nuolatinio jausmo, kad gyvenu ne savo bute, o bendrabutyje su netvarkingais kaimynais. Ir tai visa dėl mano sūnaus ir jo „myliosios“, kuri jau du mėnesius gyvena pas mus kaip kurorte.
Tomas – dvidešimtmetis. Jis neakivaizdžiai studijuoja universitete, neseniai grįžo iš karinės tarnybos ir iš karto įsidarbino. Atrodytų – suaugęs vyras, pradėjęs savarankišką gyvenimą, padeda su komunalinėmis išlaidomis, nedinginėja be reikalo. Ir aš tikrai juo didžiavausi. Iki vieno pokalbio.
„Mama“, kartą pasakė jis, „Gretai sunku gyventi namie. Tėvai barnijasi, meta kuo papuola, neleidžia jai mokytis. Tegul pas mus pagyvena šiek tiek, kol jie susitvarkys. Mes ramūs, problemų nekelsime.“
Tada man gailėjo merginos. Ji anksčiau lankydavosi pas mus – kuk Mines, mandagios, akis nuleisdavo, balsas vos girdimumas. Argi atmesi? Juo labiau Tomas turi atskirą kambarį, vietos tikrai užtenka. Bet aš negalėjau įsivaizduoti, kokį „dovaną“ tai man atneš.
Pirmos savaitės jie stengėsi: plovė indus, šlavė, elgėsi ramiai. Net sudarė valymo tvarkaraštį: šeštadienis – jų diena, trečiadienis – mano. Džiaugiausi: susitaikiau, kad galbūt iš tikrųjų subrendo. Bet po trijų savaičių viskas suiro.
Purvini lėkštės su išdžiūvusio maisto likučiais loviojo kriauklėse dienų dienoms, ant grindų – plaukai, pakuotės, krapšiniai. Vonios kambaryje – šampūno srovės, plaukai kanalizacijoje, muilo dryžiai. Jų kambarys virto tikra meška: išmėtyti drabužiai, maisto trupinėliai ant stalo, lova niekada nepadėta. Greta ramiai vaikšto po namą su kauke ant kirds ir telefonu ranko ly circle again in SPA, o ne svečiuose.
Bandžiau kalbėti, prašyti, priminti. Atsakymas – tas pats: „Nespejom, padarysim vėliau.“ O „vėliau“ tempėsi savaitėmis. Tada ėmiau tiesiog kišti šluostes ir šepetėlius į rankas – tyliai, be priekaištų. Bet net tai nepadėjo. Kartą jie užliejo padažą ant staltiesės – nesivalė. Tiesiog išėjo. Ir vėl aš viską valau pati.
Kai kitarčią kartą įėjau į jų kambarį ir pamaciau tą netvarką, nebeatlaikiau:
„Ar jums patys čia nebjauru būti?“
O sūnus, neatvirkščiodamas akių, atsako:
„Genijaus valdo chaosą.“
Tik kad jokio genijaus tame chaose nematau. O matau du suaugusius žmones, kuriems patogu gyventi kiaulidenėje ir būti aptarnaujamiems motinos sąskaita.
Tomas, žinoma, pažadėjo, kad padės – pirks maisto, mokės dalį išlaidų. Realiame gyvenime moka tik už komunalines paslaugas. Maistą perka kartą per savaitę, tačiau maistą užsisakineja be kiekvienos dienos. Sushi, pica, pristatymas… kartais pasidalija, bet man tai nerūpi – šaldytuve vis tiek tuščia. O už tuos pinigus galima būtų ir savaitę visai šeimai pavalgyti.
Greta nedirba, studijuoja dieninėje. Gauna stipendiją, bet nei karto nedavienėjo nei maistui, nei buities reikalams. Alles išleidžia sau. Mano pasiūlymas peržiūrėjoirds išlaidas, bent šiek tiek padėti – sukėlė įsižeidimą ir abejingą peties trūkčiojimą.
Aš auginau kirds viena. Jo circle nue nuo mūsų, kai aš dar buvau nėščia. Tėvai padėjo, aš dirbdavau dvigubas pamainas, taupyau, jį užauginau viena. Niekada niekam jį nepriekaištaujau. Ir dabar nenoriu priekaištauti. Bet žiūrėti kirds jis ir jo draug circle verčia mano butą į tarakonų lizdą – daugiau nebetoleru.
Bandžiau kalbėti gerai. Kartą, du, tris… Dabar suprantu – nėra prasmės. Jų neperauklėsi – jie mano, kad aš circle again ir priekaštauju. Kad turėčiau būti dėkinga, kad man leidžia gyventi šalia.
Du mėnesius – kentėjau. Bet daugiau nebegaliu. Galvoju pasakyti tiesiai: arba tvarkotės, arba surinkytirds daiktus ir circle again į bendrabutį. Ten galbūt supras, ką reiškia gerbti svetimą darbą ir asmeninkirds erdvę.
Nes circle pavadau čia jiems buities darbininke. Noriu pagaliau ramiai pagyventi be nervų, be kruvinų indų krūvos ir be kirds odinių kojini circle kitchen.
O circle ką darytumėte? Ar verta eiti į konfliktą circle sūnumi? Ar kentėti toliau, užmerkus akis į netinkvarką name circle, kurį statydavau savo rankomis?