Aš sužinojau, kad mano žmona paliko vaikus dėl naujos santuokos
Aš susipažinau su Kotryna įmonės vakarėlyje, kai tik pradėjau dirbti. Mes dirbome skirtinguose skyriuose, ir aš beveik nieko apie ją nežinojau. Ji iškart patraukė mano dėmesį — aukšta, liekna, su lengva šypsena, nuo kurios buvo sunku atitraukti akis. Visą vakarą praleidome kartu: šokome iki išsekimo, juokėmės ir kalbėjome apie viską pasaulyje. Po vakarėlio iškviečiau taksi ir palydėjau ją iki namų Vilniaus miegamajame rajone. Kitą dieną skridau į darbą tarsi ant sparnų — taip norėjau ją vėl pamatyti.
Pakeliui užsukau į gėlių parduotuvę, nupirkau rožių puokštę ir jos mėgstamų saldainių dėžutę. Kotryna pasitiko mane su spindinčia šypsena, ir nuo tos dienos buvome neatsiejami. Buvome peržengę trisdešimtmetį, todėl neskubėjome su romantika — buvome per daug subrendę ilgoms piršlyboms. Pasiūliau jai persikelti pas mane, ir ji nedvejodama sutiko. Gyvenimas su ja buvo lyg pasakoje: Kotryna pasirodė esanti nuostabi šeimininkė, linksma ir pasiryžusi nuotykiams. Jokio rūpesčio, jokio debesėlio horizonte — vien tik laimė ir harmonija.
Pagalvojau, kad laikas žengti kitą žingsnį. Nupirkau žiedą su mažu deimantu, atsiklaupiau ant vieno kelio ir padariau jai pasiūlymą. Ji pasakė „taip“, ir mes pasinėrėme į vestuvių rūpesčius. Tačiau kai atėjo laiką sudaryti svečių sąrašą, pastebėjau keistumą: Kotryna beveik neturėjo artimųjų. Ji paaiškino, kad turi tik tolimus giminaičius, su kuriais jau seniai neturi ryšio. Aš gūžtelėjau pečiais — kiekvienas turime savo šeimos istoriją.
Vestuvės išvakarėse ji išvyko su draugėmis į grožio saloną — rengtis svarbiausiai dienai. Telefoną paliko namie, ant virtuvės stalo. Pagavau jį, nusprendęs ją atvežti, nes žinojau salono adresą. Bet jau sėdėdamas automobilyje išgirdau skambant telefoną. Ekrane pasirodė užrašas „Mama“. Sudvejojau, bet nusprendžiau atsiliepti — gal kažkas skubaus. Išgirdau pavargusį ir drebinantį pagyvenusios moters balsą. Ji tučtuojau prabilo kaltinimais: „Katja visiškai sąžinę prarado! Vaikus mums, senukams, paliko, pinigų nesiunčia, o dabar ir išvis dingo! Jie serga, vaistų nėra, už ką juos gydyti?“
Prisistačiau, jausdamas, kaip rankos atšąla. „Kas atsitiko?“ — paklausiau, ir tuo metu tiesa išsiveržė it ledinis srautas. Pasirodo, Kotryna turėjo du vaikus, kuriuos paliko savo tėvams kaime netoli Vilniaus, ir išvyko į miestą siekti „geresnio gyvenimo“. Iš pradžių siuntė pinigus, bet vėliau nustojo. Senukai traukia juos iš mažos pensijos, o vaikai auga — jiems reikia drabužių, maisto, gydytojų. Paprašiau sąskaitos numerio ir pervedžiau kiek galėjau — vaistams ir maistui. Tada apsisukau ir grįžau namo. Grožio salonas liko užnugaryje, kaip ir mano iliuzijos.
Namuose sukroviau jos daiktus į lagaminus — tvarkingai, bet su akmenine širdimi. Kai ji grįžo — pasipuošusi, su nauja šukuosena ir žėrinčiu manikiūru, — tylėdamas įteikiau jos bagažą. Ji sutriko, pradėjo klausti, kas atsitiko. Metiau telefoną jai, neprataręs nė žodžio. Jos akys išsiplėtė — ji viską suprato. Pradėjo kažką aiškinti, teisintis, bet jos balsas skambėjo kaip triukšmas tuštumoje. Nenorėjau klausytis. Po pokalbio su jos motina ji man mirė kaip moteris, kaip žmogus.
Galima apgaudinėti vyrus, klasta ir išsisukinėti — visi mes nesame šventieji. Bet palikti savo vaikus ant senų tėvų pečių, pamiršti juos, nepadėti ir meluoti man į akis, kad nėra šeimos? Tai netilpo mano galvoje. Ji stovėjo prieš mane — graži, bet tuščia, kaip sudegusi kevalas. Tą akimirką pamačiau ją tikrą — ir tai buvo nepakenčiama.
Vestuvės neįvyko. Nutraukiau visus ryšius su ja, išbraukiau ją iš savo gyvenimo kaip baisų sapną. Bet klausimai liko. Kaip manote, ar galima suprasti Kotryną? Ar moteris, išdavusi artimiausius, gali būti ištikima žmona? Ar verta tikėti jos žodžiais apie meilę, jos pažadais, kad su manimi viskas bus kitaip? Žvelgiu į ateitį ir nematau ten nieko, tik jos melo šešėlį. Galbūt esu per daug griežtas, bet man motina, palikusi vaikus dėl naujo gyvenimo, — tai ne moteris, o vaiduoklis, kurio nenoriu matyti šalia savęs niekada.