Aš svajojau apie laimę, kūriau planus ateičiai, tačiau gavau tik įžeidimus!
Mano vardas yra Ieva Krikštaponienė ir gyvenu Utenoje, kur Aukštaitijos kraštovaizdis slėpiasi tarp pušų. Jį vėl sutikau susitikime su klasės draugais – praėjus net dvidešimčiai metų. Vytautas stovėjo priešais mane, truputį platesnis pečiais, su iššukuotais plaukais, bet jo akys – didelės, gilios – žvelgė į mane taip pat, kaip ir jaunystėje. Jis pakvietė mane šokiui, kaip ir anuomet, kai buvome pora. Pajutau jo šilumą, kvėpavimą, jėgą – ir mano kūnas sudrebėjo, tarsi laikas būtų atsukęs atgal. Tą naktį jis vėl atkeliavo į mano sapnus, ir aš suvokiau, kad senoji meilė nemirė.
Kodėl mes išsiskyrėme? Nežinau. Trejus metus gyvenome kaip vyras ir žmona, planavome ateitį: trobelę su sodu, mažą gėlių ir žvakių parduotuvėlę, galvojome vardus vaikams – Austėja, Arijus… O paskui jis dingo – be žodžio, be pėdsakų, paliko mane tuštumoje. Poto susitikimo, po keleto vyno taurių ir šokių, abu žinojome: tai galimybė pradėti iš naujo. Po pusės metų persikėliau į Kauną, į jo namus. Jo žmona mirė, o aš nesuradau to žmogaus, su kuriuo galėčiau susikurti šeimos jaukumą. Iš pradžių viskas atrodė gerai, tačiau svajonės apie laimę virto košmaru.
Aš norėjau meilės, tačiau gavau tik pažeminimus. Vytautas turėjo du sūnus – 16 ir 18 metų, Dainų ir Edgarą. Nebandžiau tapti jų motina – tai būtų buvę kvaila. Tiesiog norėjau draugystės, supratimo, kad jie priimtų mane į savo gyvenimą. Labai stengiausi: rūpinausi jais, gaminau, pirkau dovanas, nuolaidžiaudavau dėl ramybės namuose. Tačiau vietoje šilumos sulaukiau šaltumo. Viskas tapo blogiau, kai atvykdavo jų velionės motinos tėvai. Gerbiau juos, kaip galėjau, juk jie buvo dalis šeimos. Tačiau kiekvienas jų apsilankymas virsdavo išbandymu: jie žiūrėjo į mane kaip į svetimą, ir aš jaučiausi kaip šešėlis.
Man buvo 38 metai, nepripratau prie naujo miesto, prie svetimų žmonių, prie jų namų. Nuolatinės pastangos įtikti visiems mane sekinosi. Dvokdavau nuo netvarkos, kurią palikdavo berniukai, nuo jų abejingumo. Vyresnysis, Dainius, pradėjo vestis savo merginą, kol aš buvau darbe. Jie gulėdavo mūsų miegamajame, mūsų lovoje, plevėsuodavo paklodes. Ji naudodavosi mano kremu, šepetuku, šlepetėmis, teršdavo virtuvę taip, kad valydavau valandų valandas. Jaunesnysis, Edvardas, visada burbėdavo: tai drabužiai, kuriuos nusipirkau, ne tie, tai maistas ne toks kaip pas mamą. “Tu tiesiog namų šeimininkė, sėdi namuose, nieko nedarai”, – metė į veidą. Tai toleravau, kol galėjau. O kai bandžiau pasikalbėti su Vytautu, jis nusukdavo žvilgsnį, tarsi mano žodžiai būtų nieko verti.
Svajojau susidraugauti su kaimynais – žmonės sako, kad jie artynesni už giminaičius. Bet ir ten manęs laukė nusivylimas: visi tik kalbėjo, kokia ideali buvo jo velionė žmona. O aš? Aš esu gyva, aš jį mylėjau visus šiuos metus, metė viską – darbą, miestą, įprastą gyvenimą – dėl jo ir jo šeimos. Nusprendžiau: jei pagimdysiu vaiką, viskas pasikeis, mane ims gerbti. Bet kai apie tai užsiminiau, Vytautas nukirto: “Turiu vaikų, daugiau nenoriu”. O aš? Likau tuščiomis rankomis, su motinystės svajone, kurią jis sutrypė.
Po to viskas ėmė griūti. Vytautas pasikeitė – jis jau nebuvo tas vaikinas iš mano jaunystės. Gyvenimas išdegino jo šilumą, ir jis žiūrėjo į mane su dirglumu. Surado manyje trūkumus, priekaištavo kaip jo sūnūs. Stengiausi kaip tik galėjau, bet viskas buvo veltui. Kantrybės taurė pratrūko, kai grįžau iš darbo ir pamačiau Dainiaus merginą mano chalate. Ji vaikščiojo po namus, tarsi būtų šeimininkė, nors tai buvo mano – asmeninis, kaip apatiniai, kuriuos ji galėjo užsidėti už nugaros! Aš tvardžiausi, ramiai sakiau: “Neliesk mano daiktų, prašau”. O ji pasišaipė man tiesiai į veidą: “Na, nesinervink!” Kodėl ji su manimi taip elgėsi? Aš maitinau ją, tvarkiausi už ją, kaip už savo, o ji spjovė man į veidą.
Nepakėliau to, išbėgau iš kambario. Vytautas išvirto iš virtuvės, raudonas iš pykčio, ir sušuko ant manęs. Stovėjau, tarsi suakmenėjusi, negalėdama patikėti savo ausimis. Jis pravardžiavo mane tingine, rėkė, kad pasišalinčiau iš jo namų, metė į mane daiktais – puodeliu, knyga, kas tik po ranka. Ašaroms užtemdžius akis, pagriebiau rankinę ir rėmiausi į gatvę su tuo, kas ant manęs buvo. Sėdau į pirmą traukinį, važiuojantį į Uteną pas tėvelius. Ryte atsitikus, jis atsiuntė mano daiktus kurjeriu – šaltai, be užrašo, kaip šlamštą.
Laikas gydo, sako. Stengiuosi apie tai negalvoti. Skausmas blėsta, bet žaizda lieka. Tikiu, kad surasiu tą, kuris mane mylės – tikrąją, su savo svajonėmis ir žaizdomis. Vytautas buvo mano pirmoji meilė, bet ne lemtis. Norėjau laimės, o gavau tik šukes. Dabar esu Utenoje, tarp pažįstamų gatvių, ir mokausi vėl kvėpuoti, tikėdamasi, kad mano laukia šviesa, o ne nauji sopuliai.