Svajona, kuri neišsipildo: vaikai užaugo, bet pamiršo, kad laimė – tai šeima
Man šešiasdešimt vieneri. Su vyru gyvenome kartu daugiau nei keturiasdešimt metų – skurdžiai, paskui gausiai, per ašaras ir juoką. Visko buvo mūsų gyvenime. O dabar, mūsų dienų sutemoje, mums liko tik viena svajonė – pažaisčiuti anūkų. Išgirsti mažų pėdelių kaukšėjimą, pamatyti anūkus, panašius į sūnų ar dukrą, priglusti prie jų, sušildyti, perduoti tą šilumą, kurią mano motiniška širdis taip trokšta kam nors atiduoti. Bet, matyt, ši svajona liks neįgyvendinta…
Mūsų sūnui Dariui – jau trisdešimt penkeri. Jis – protingas, vyriausias programuotojas didelėje tarptautinėje įmonėje. Uždirba gerus pinigus, nusipirkęs puikią butą centre, dabar taupo svajonės automobiliui. Mums padeda – ir moraliai, ir finansiškai. Jį gerbiame. Didžiuojamės. Bet kiekvieną kartą, kai pradedu kalbėti apie šeimą, jis nusibraukia, lyg nuo erzinančios musės.
“Mama, aš gyvenu sau. Nei vesti, nei vaikų turėti nesiruošiu”, – pasakė jis vieną savo gimtadienį, kai aš, kvailutė, vėl garsiai svajojau apie anūkus.
Tada, tiesą sakant, vos susilaikiau, kad neraudčiau. Akyse patamso, krūtinei kažkas nutrūko. Vyras bandė mane guosti – sakė, dar viskas gali pasikeisti. Bet jaučiu – nepasikeis. Jis per stipriai įsikibęs į savo laisvę ir komfortą.
Ir gerai, jei tik Dariaus reikalas. Bet juk ir mūsų dukra Gabija taip pat ėjo tuo pačiu takeliu. Nors ji nuo mažens buvo tokia namų mergaitė, rūpestinga… Mes su vyru tada nepriėmėm rimtai jos žodžių penkiolikos – “aš neištekėsiu ir vaikų neturėsiu”. Na ir kas, paauglė, perėjimo amžius. Kas tokiame amžiuje klauso įsirėžusiai?
O dabar Gabijai – dvidešimt devyneri. Graži, protinga, sėkminga. Ketverius metus gyvena su vaikinu, bet vestuvių vis nėra. Jau kalbėjau ir su ja, ir su jos draugu: gal jau laikas įteikti santykius? O jie tik nusijuokė.
“Mama, tu kuriame amžiuje gyveni? Dabar antspaudas pase nereikalingas. Mes ir taip laimingi.”
O kai pradėjau atsargiai kalbėti apie vaikus, ji staiga atkirto:
“Mama, dabar mano darbas. Projektai, susitikimai, komandiruotės. Man iki sauskelnių ir kolikų.”
Bandžiau aiškinti, kad jaunystė nėra amžina. Kad moters kūnas sukurtas taip, kad geriausia gimdyti iki trisdešimtės. Kad vėliau viskas sunkiau, ir pačiai, ir kūdikiui. Bet ji klausyti nenorėjo. Pasakė, kad jai nereikia atitikti svetimų lūkesčių. Kad laimė – ne šeimoje, o saviraiškoje.
O man – lyg peilis per širdį. Aš gi ne svetimMano vaikai sukūrė savo laimės sąvoką, bet pamiršo, kad tikra džiaugsmo šventė prasideda tada, kai šeimos širdis plaka kartu.