Labas! Žinojau, kad mes būtinai susitiksime…
Prieš metą Tomas grįžo iš darbo ir atsitiktinai ją pamatė. Kol ieškojo posūkio, kol važiavo atgal, ji jau buvo išnykusi. Nuo tada, kai užklupdavo liūdesys ir prisiminimai, jis čia atvažiuodavo, sėdėdavo mašinoje ir laukdavo, kad vėl ją pamatys. Įsivaizdavo, kaip išlipa iš mašinos ir sako: “Labas! Koks netikėtas sutikimas!..”
Jie mokėsi toje pačioje klasėje. Paprasta mergaitė, nieko ypatingo, išskyrus tai, kad ji buvo geriausia mokinė. Jis į ją nekreipė dėmesio. Tada jam iš viso nė viena mergina nepatiko. Tiek metų kartu mokėsi, augo, subrendo, kad visos klasės draugės tapo beveik giminaitėmis. Kaip galima įsimylėti, tarkim, seserį? Negalima. Yra ir yra. Su vaikinais draugavo, bet tai visai kas kita. Žinoma, su kai kuriomis mergaitėmis bendravo daugiau, su kitomis mažiau. O jos nepastebėjo.
Priešaky švietė brandos egzaminai. Ir jei anksčiau Tomas į pažymius žiūrėjo ramiai, dabar pradėjo nerimauti. Mama svajojo, kad po mokyklos jis įstos į teisės fakultetą, išsimoks ir taps advokatu, kaip jo tėvas, kuris staiga mirė prieš dvejus metus nuo širdies smūgio.
Tomas nenorėjo būti advokatu. Jis norėjo užsiimti programavimu, mokytis šiuolaikinių informacinių technologijų ir dirbtinio intelekto. O stojant į universitetą ir dirbant reikia matematikos.
Mokytis buvo siaubingai nuobodu. Bet universitetas – tai ne mokykla. Supranti, kodėl mokaisi, o ne tiesiog gauni žinių rinkinį bendrai raidai. Ir toli gražu ne visos jos pravers gyvenime.
Matematikos mokytojas Petrakis paminė pradžioje pamokos, kad šiandien rašys kontrolinį darbą.
“Kokį pažymį gausite už kontrolinį, tokį ir įrašysiu už pusmetį. Priešaky egzaminai, pripraskite. Ir nesvarbu, kokius pažymius gavote iki šiol.”
Tie, kurie mokėsi gerai, įsitempė, o tie, kurie matematikos nemokėjo, nudžiugo, nes gavo silpną, bet šansą gauti gerą pažymį.
Pavyzdžius Tomas išsprendė greitai, bet užstrigo ties uždaviniu. Laimas spaudė, o jam niekas neišėjo. Jis pradėjo nervintis ir galvoti, iš ko nors nusirašyti. Priekyje sėdėjo storesnis Didžiulis. Jis vargu ar padėtų, bet Tomas vis tiek trumpai pabeldė rašikliu per jo platų nugarą. Tas net neatsisuko.
Už Tomo sėdėjo geriausia mokinė Rasa Didžiulytė. Iš jos pagalbos tikėtis nebuvo ko. Niekada nepadėdavo ir neatsakydavo.
Šalia sėdėjo draugas Vytas. Jis irgi nebuvo geriausias matematikas. Tomas bandė jam pakišti savo lapą, bet tas atsisakė, tarsi sakydamas: “Netrukdyk, pats nespėju.”
Kitoje eilėje sėdėjo Lina ir sprindė tą patį variantą. Tik iš jos jis neprašytų. Ji į jį buvo įsimylėjusi, po to neišvengsi.
Petrakis praėjo pro šalį, užsidėjęs rankas už nugaros. Aukštas ir liesas, griežtame pilkame kostiumėlyje, jis šiek tiek palinko virš suolinių ir atrodė kaip gervė. Jis sustojo prie Didžiulio. Pažvelgė į jo lapą, sukrIr tada Tomas suprato, kad jo kelias su Rasa dar tik prasideda, o visos praeities klaidos galiausiai atneš viltį ir naują pradžią.