Senoje buto kvartale Vilniaus pakraštyję kvepėjo nelaimės nuotaika, užsimašyta po šventinių ruoščių. Dar laiptinėje Rasa pajuto aštrų dūmų kvapą, o laiptais tekėjo putų vanduo, lyg kažkas užliejęs visą pastatą. Atidariusi duris, ji numetė ant staliuko įmonės vakaro gėlių puokštę, nusiavė nudilusius batelius ir apsiavė sliurus, galvodama, kad geriau būtų vilkėjus gumines — visur buvo tarsi po potvynio. Gilumoje skambėjo siaubingas katinų riksmas, maišytas su zvimbimu, murnėjimu ir degimo kvapu.
— Mindaugai, kas čia per velnių?! — sušuko Rasa, pajusdama, kaip širdį spaudžia nemalonus nuojauta.
Mindaugas atsirado akimirksniu — vien kelnaitėse, basnogas, su suodžiais ir brūkšniais apdėtu veidu, po akira raudonu mėlynu. Ant galvos išsišovęs rankšluostis, surištas kaip sultono turbanas po muštynių.
— Rasute, jau namie? — murmėjo jis, kaltai nuleidęs žvilgsnį. — Galvojau, įmonės vakarėlis, tu gi vadovė, iki vakaro…
Rasa vargšinai atsisėdo ant kėdės, sukryžiavusi į rankas.
— Pasakyk, varguoli, ką šį kartą prisidirbai?
— Saulute, nesijaudink,— pradėjo Mindaugas, bet balsas jo drebejo.
— Nerimavau, kai devyniasdešimtais banditai pašolius iš manęs rėkė, — atkirto Rasa. — Jaudinausi, kai prasidėjo krizės, o verslas vos neišsila. Po to man viskas vienodai. Sakyk, kas čia dedasi?
Mindaugas atsiduso, lyg prieš egzekuciją.
— Noriu stebuklo padaryti. Netikėtą šventę tau. Nusprendžiau sutvarkyti, išplauti, vakarienę paruošti. Ėmiau atostogų dieną, nuėjau į turgų, nupakavau ėrienos. O tada viskas ėjo šiknon.
— Ėriena? — paklausė Rasa, numanydama naują posūkį.
— Ne, skalbimo mašina, — prisipažino jis. — Sąvėjau drabužius, sudėjau ėrieną į orkaitę, pradėjau valyti. Ir tada katinas…
— Jis gyvas? — Rasa pašoko, akyse blakstienojo nerimas.
— Gyvas, gyvas! — paskubėjo Mindaugas. — Tik šlapias. Prisiekiu, kai įsukau mašiną, jo ten nebuvo! O tada jis… na, atsidūrė viduje.
— Kaip?! — Rasa sugniau kumščius. — Kaip katė galėjo įsukti į užrakintą skalbimo mašiną?!
— Nežinau, — Mindaugas ištiesė rankas. — Prašnybę, matyt.
Rasa užsimerkė, kovodama su noru pasmaugti vyrą.
— Tęsk, Einštainai. Ir parodyk katę. Noriu įsitikinti, kad su juo viskas gerai.
— Ehm, Ras, jis ten… — Mindaugas užstigo. — Reikia paeiti.
— Kojos vietoje? — Rasa balsas tapo lediniu.
Mindaugas nubrozdinotą veidą patempė.
— Taip! Tik laikinai… nepajudina. Dėl saugumo.
— Gerai, toliau, — atsiduso Rasa, ruošdamasi blogiausiam.
— Na, kol katinas… nu, skalbosi, uosiau degimą. Nubėgau į virtuvę — ten pragaras! Įdegau pirštus, ėriena dega. Pripyliau aliejaus, o jis kaip sprūksta! Plaukai ima smilkyti, dūmai kyla, gesinu. Ir tada katina pradėjo rėkti. Žiūriu — jo akys pro skalbimo mašinos stiklą. Suprantu, jam ten nekaifas. Išjungiau, bet nesidaro. Katina klykia, viryklė dega, veidas skauda, plaukai smilkstan. Grėbiau laužtuvą — štai, mašina ėmė tekėti, bet katinas iššoko. Kol gesinau, ši pabaisa lakstė po visą butą, klykė kaip kertama, sudaužė vazas, nulušo tapetus, nuvarė užuolaidas, išpylė vyną, kurį vakarei pasiruošiau. Kaimynai paaugę klibėjo į radiatorius, grasino kastracija. Nežinau, ar katui, ar man. Bet viskas kontrolėje, nesijaudink!
Rasa nusivalė ašaras — juokas ar siaubas? — ir žengė į butą. Ardymas buvo epinis: sudaužytos vazos, balos vandens, nulupti tapetai, smirdi degimas. Prie radiatoriaus, pririštas už visas keturias letenas, kabojo katinas Baronas, snukį užsivyniojęs senu šaliku. Gyvas, bet šoke. Rasa pažvelgė į vyrą, akių kutai susiaurėjo.
— Aiškinkis, — pareikalavo ji.
— Supranti, jis nenorėjo ramiai sėdėti, — prasnairavo Mindaugas. — Šlapias buvo, bijojau, kad nespės nusekti tavo atėjimui. Neleido išspausti, teko pririšti. Snukį užsivyniojau, kad nesiklyktų — kaimynai jau grasino policija ir ragana.
Rasa atrišo katiną, nušlavė jį Mindaugo rankšluosčiu ir atlaisvino snukį. Baronas įsižiojo, bet prisiglaudė prie šeimininkės.
— Tu šlykštus, Mindaugai, — tyliai tarė ji. — Jis galėjo uždusti. Nors po skalbimo mašinos jam, kaip ir man, jau nieko nebeViška ta šventė baigėsi taip, kaip ir prasidėjo – su šypsena, nors ir prieš tai buvo verksmas, šleikštulys ir pažadėtos kerai.