Šventė, kurios nesitikėjo
Senose buto trobelėse Vilniaus pakraštyje kėlėsi nelaimės dvelksmas, pasislėpęs po šventiniais rūpesčiais. Dar laiptinėje Ieva pajuto deginančio dūmo kvapą, o laiptais tekėjo putų vandenys, lyg kas užliejęs visą pastatą. Atidariusi duris, ji padėjo ant spintos įmonės vakarėlio gėles, nusivilko susidėvėjusius batus ir apsiautė šlepetes, gailėdamasi, kad nevilki guminių—grindys buvo lyg po potvynio. Iš buto gilumos sklido katinio straublys, maišytas su ūžimu, murmėjimu ir deginamo šlamšto kvapu.
— Mindaugai, kas čia per velnių?! — sušuko Ieva, pajusdama, kaip širdį suspaudė nemalonus nuojauta.
Mindaugas pasirodė akimirksniu—vien marškiniuose, basas, su apsodžiu ir įbrėžimais veide, su raudonu mėlynu po akiu. Ant galvos puošėsi rankšluostis, surištas kaip sultono čalma po mūšio.
— Ievelė, tu jau namie? — tyliai tarė jis, kaltai nuleidęs akis. — Galvojau, vakarėlis, tu gi vadovė, iki nakties…
Ieva varginta atsisėdo ant kėdės, sukryžiavusi rankas.
— Pasakyk, bėdos kūrėjau. Ką šį kartą padarei?
— Saulute, nesijaudink,— pradėjo Mindaugas, bet jo balsas drebėjo.
— Aš jaudinausi devyniasdešimtais, kai banditai skolas išmušdavo,— atkirto Ieva. — Nervinausi, kai krizės trenkė, o verslas vos neišsirieto. Po to man jau viskas vienodai. Sakyk, kas vyksta čia?
Mindaugas atsiduso, lyg prieš egzekuciją.
— Noriu padaryti netikėtumą. Padovanoti šventę, neeilinę. Nusprendžiau sutvarkyti, išsiprausti, vakarienę pagaminti. Įsidarbinau, nuėjau į turgų, nusipirkau avienos. O tada viskas sudėtingai pasidarė.
— Aviena? — paklausė Ieva, numatydama naują posūkį.
— Ne, skalbimo mašina,— prisipažino jis. — Susidėjau skalbinius, įdėjau avieną į orkaitę, pradėjau valyti. Ir staiga katinas…
— Jis gyvas?! — Ieva pašoko, akys užsidegė nerimu.
— Gyvas, gyvas! — paskubėjo Mindaugas. — Tik šlapias. Priesaikai, kai įjungiau mašiną, jo ten nebuvo! O paskui… na, atsidūrė viduje.
— Kaip?! — Ieva suspaudė kumščius. — Kaip katė galėjo patekti į užrakintą skalbimo mašiną?!
— Nežinau,— Mindaugas suplojo rankomis. — Prasunkė, matyt.
Ieva užmerkė akis, kovodama su noru užgniaužti vyrą.
— Tęsk, detektyvau. Ir parodyk katę. Noriu įsitikinti, kad jam nieko nėra.
— Ehm, Iev, jis ten… — Mindaogas užsiėmė. — Reikia eiti pas jį.
— Kojos vietoje? — Ievos balsas tapo lediniu.
Mindaugas nusitrynė įbrėžtą veidą.
— Ir dar kaip! Tik laikinai… nejudina. Dėl saugumo.
— Gerai, toliau,— atsikvėpė Ieva, besiruošdama blogiausiam.
— Na, kol katė… eh, skalbosi, pajaučiau degimą. Nubėgau į virtuvę, atidariau orkaitę—o ten pragaras! Pirštus apdegiau, aviena dega. Palašiau aliejaus, o jis kaip sprogs! Plaukai užsidegė, dūmai kyla, gesinu. Ir tada katinas sušuko. Žiūriu—jo akys už stiklo. Suprantu, jam ten nekaip. Išjungiau mašiną, bet ji neatidaro. Katinas rekia, viryklė dega, veidas skauda, plaukai smilksta. Griebiau laužtuvą—ir štai, mašina sutekėjo, bet katinas iššoko. Kol gesinau ugnį, ši bjaurybė lakstė po butą, klykė kaip pjautas, sudaužė vazas, nubraukė tapetus, nuvertė užuolaidas, išliejo vyną, kurį vakarienei pasiruošiau. Kaimynai iš apačios beldė į radiatorius, grėsė kastracija. Nežinau, ar katinui, ar man. Bet viskas kontroliuojama, nesijaudink!
Ieva nusiprašė ašaras—ar nuo juoko, ar nuo siaubo—ir ėmė žengti į butą. Chaosas buvo epinis: sudaužytos vazos, vandens balos, nuplėšti tapetai, deginamo šlamšto smarvė. Ant radiatoriaus, pririštas už visas keturias letenas, kabojo katė Baronas, su snukiu, suvyniotu senu šaliku. Gyvas, bet šoke. Ieva pažvelgė į vyrą, ir jos akys susiaurėjo.
— Aiškink,— pareikalavo ji.
— Žinai, jis nenorėjo ramiai sėdėti,— pratarė Mindaugas. — Šlapias buvo, bijojau, kad nesus— Ir nusprendžiau, kad geriausia būtų jį pririšti ir išdžiovinti ant radiatoriaus, — suligdojo Mindaugas, bet Ievos žvilgsnis jau buvo pakankamai aiškus — šiandien vakare jis ruošis nakvoti su katinu ant balkono.