Šventes leidžiu su buvusia uošve, o ne su sūnaus nauja žmona. Ir nesiruošiu dėl to atsiprašinėti.
Neseniai sukako man šešiasdešimt metų. Pensija, skaudančios kojos, nuovargis nuo gyvenimo, nuo žmonių – viskas kaip ir daugelio moterų, kurios vilkėjo viską ant gūžtų be pagalbos, be vyriško peties. Geriausiuose savo metu buvau kirpėja – profesija ne pati lengviausia, ypač kai kiekvieną dieną praleidi ant kojų, dar ir su šypsena. Dabar sveikata jau nebe ta, dirbu retai, daugiausia pažįstamiems.
Mano vyro jau seniai nėra šalia. Mes išsiskyrėme beveik iškart po sūnaus gimimo – buvęs vyras pasirodė bevertis, tingus žmogus, kuris mokėjo tik rūkyti bute ir gerti su bičiuliais. Dirbti jis „ne karališkos kraujo“, bet puikiai mokėjo gyventi mano sąskaita. Aš išėjau iš to santuokos be gailesčio, atsikvėpiau – palengvėjo. Nuo to laiko, viską dariau pati. Viena. Ir sūnų auginau viena.
Auklėjau jį, kaip galėjau. Stengiausi būti ir motina, ir tėvu. Taip, klaidų buvo nemažai – tiesiog neturėjau laiko širdies pokalbių. Dirbau iki išsekimo. Ir kai jis užaugo ir išėjo į kariuomenę, pirmą kartą pajutau: galbūt dabar jam viskas bus kitaip.
O tada jis grįžo. Atvedė į namus merginą – kuklią, šiltą, šypsančią. Dovilė. Po poros mėnesių – vestuvės. Priėmiau ją su džiaugsmu, net leidau pirmą laiką gyventi pas mane. Mes draugavomės, tiesą sakant. Niekada nesikivirėjome. Kartu gamindavome, vakarais žiūrėdavome filmus, aptardavome viską: nuo receptų iki knygų. Su ja buvo lengva ir jauku – tarsi gimtoji duktė atsiradusi.
Vėliau jie persikėlė į savo butą. Atsirado sūnus – mano pirmasis anūkas. Dovilė nenorėjo sėdėti ant kaklo, įsidarbino, o mano sūnus gavo gerą darbą, o vėliau net pradėjo savo verslą. Džiaugiausi: viskas susiklostė.
Kai man prireikė operacijos, Dovilė be žodžių nuvežė į privačią kliniką ir viską apmokėjo. Jokio priekaišto. Tiesiog – padėjo. To jai niekada neužmiršiu.
Ir staiga, po devynerių santuokos metų – skyrybos. Vytautas, mano sūnus, išėjo. Tiesiog surinko daiktus ir išėjo. Pasakė, kad įsimylėjo kitą. Dovilė kovojo už santuoką, bet jis buvo kaip ledas. Vėliau ji prisipažino, kad sužinojo – jis jau dvejus metus turėjo meilužę. Negalėjau patikėti.
Kai jis pirmą kartą atvedė pas mane naują merginą, jaučiau tikrą šoką. Vulgarumas, grubumas, elgesys kaip turgaus prekiautojos. Kalbos su keiksmažodžiais, lūpos lyg pripūstos, žvilgsnis tuščias. Bandžiau ramiai pakalbėti su sūnumi: „Ar tu tikras, kad tai – moteris, su kuria nori eiti gyvenimo keliu?“ Jis nusišypso. Vestuvių daryti nesiruošia – jo mylimoji „nemėgsta švenčių“.
Nieko neatsakiau. Jam jau ne aštuoniolika, sprendimus priima pats. Bet mano sieloje kažkas sulūžo. Su Dovile toliau bendravome. Ji atsinešdavo anūką, skambindavo, atveždavo sriubų ir vaisių, kaip anksčiau. Nenutrūkome ryšio. O su sūnumi… viskas nutilo. Lyg jį ištrintų iš mano gyvenimo. O gal jis pats save ištrino.
Per šventes nustojo laukti Vytauto. Žinojau – jis ateis ne vienas. O aš nenoriu matyti tos moters savo namuose. Nenoriu girdėti, kaip ji klykia į telefoną, sėdėdama prie mano stalo. Nenoriu, kad anūkas girdėtų, kaip ji „kalba“.
Todėl per Naujuosius, Velykas, gimtadienį – pas mane ateina Dovilė. Su anūku. Padengiame stalą, geriame arbatą, prisimename senus laikus. Juokiamės. Man gera. Nebūtina priimti į savo gyvenimą tai, kas skaudina. Net jei tai mano sūnaus pasirinkimas.
Neseniai Vytautas paskambino, norėjo užeiti. Atsisakiau. Tiesiai pasakiau: „Su tavimi – ne. Vienas – ateik. Bet tu gi neateisi vienas.“ Jis padėjo ragelį. Nuo tada – tyla.
Mei neskauda. Pragyvenau nelengvą gyvenimą. Ir žinau, kas buvo šalia, kai man buvo sunku. Ir neišduosiu to, kas kadaise neišdavė manęs.
Šventes leidžiu su buvusia uošve. Nes ji man tapo arčiau nei gimtasis sūnus. Ir taip, man ne gėda.