Tą vasaros dieną prie upės…

Tą vasaros dieną prie upės…
Varos šeima buvo draugiška. Kai ji mokėsi trečioje klasėje, gimė jos sesuo Dalia. Vyresniosios sesers ir mamytės padėjėjos vaidmuo Varai labai patiko. Ji mielai vaikščiodavo su vežimėliu, kol motina ruošdavo pietus ar tvarkydavosi bute.

Kai Dalia užaugo, į darželį jos nepriėmė, nes grupės buvo perpildytos, o auklėtojų trūko. Niekenorėjo dirbti su vaikais už centus. Darželio vedėja pažadėjo priimti Daliją, jei motina įsidarbins pas juos. Motina, žinoma, sutiko, nors uždirbo mažiau nei sename darbe.

Dalia gimė silpna ir dažnai sirgusi. Visada buvo globojama. Darželyje ji buvo nuolatos po motinos priežiūra. Po mokyklos Vara dažnai užbėgdavo pas motiną į darbą. Ne visi vaikai mėgo troškinį ir salotas, kakavą ir kisielius, bet Varai tai buvo mėgstamiausias maistas. Motina palikdavo jai porcijas, kurių vaikai atsisakydavo, ir Vara ilsėdavosi kaip karalienė.

Pasisotinus skaniu troškiniu, ji pasiimdavo Daliją namo ir kol motina grįždavo, sėdėdavo su seserimi. Daliją ji mylėjo. Tik vėliau sesuo užaugo ir tapo baisiai užsispyrusi.

Daliai buvo ketveri metai, kai žuvo tėvas. Vasara buvo karšta. Trečią savaitę oro temperatūra nesileido žemiau trisdešimt dviejų laipsnių. Savaitgaliais žmonės veržėsi iš miesto į gamtą – į sodus ar prie upės.

Tėvai pasiėmė vandens, užkandžių ir ryte išvažiavo su vaikais užmiestyje. Prie upės jau buvo pilna žmonių – net obuoliui nėr kur nukristi. Nuo karščio žmonės gelbėjosi pašilusioje upėje. Vanduo prie kranto putojo nuo vaikų ir suaugusiųjų, kurie juos prižiūrėjo. Dalia taip pat plakštėsi prie kranto, o Vara stengėsi, kad jos neišmintų, nepargriautų ar ji pati neužplauktų į gilesnę vietą.

Kai tėvas su bėgiu nėrė į vandenį, pakeldamas fontanus vandens, Vara pagalvojo, kad jis tiesiog nusprendė pasimaudyti. Jis greitai plaukė vis tolyn nuo kranto. Ir tada ji pamatė upės viduryje du paauglius.

Iš pradžių jai pasirodė, kad jie kvailiojasi. Ji net pagalvojo, kaip tėvai galėjo leisti jiems taip toli nuplaukti. Upe buvo gana plati. Net suaugusiam vyrui būtų sunku ją perplaukti, bet niekas ir nebando. O čia paaugliai buvo užplaukę iki vidurio.

Vienas nuolat nirdo po vandeniu, o kitas paskui jį. Kai ji pamatė, kad tėvas plaukia link jų, tik tada suprato, kad jie ne žaidžia, o skęsta. Tiksliau, skendo vienas, o kitas bandė jį ištraukti ir išlaikyti ant vandens paviršiaus.

Visų aplink besimaudančiųjų akyse tai buvo tiesiog žaidimas. Vara įsitempusiai stebėjo tėvą ir paauglius, pamiršusi apie šalia kojų besivarginčią Daliją.

Tėvas priplaukė prie paauglių ir iš karto nėrė, ištraukė vieną į paviršių ir plaukė su juo link kranto. Plaukė lėtai, nes irklavo viena ranka, o kita laikė berniuką, kad šio galva nepanyktų po vandeniu. Antrasis paauglys irgi buvo išsekęs, jis kabinosi prie tėvo, trukdydamas jam.

„Jis jį nuskandins!“ – sušuko Vara.

Jos šauksmui atkreipė dėmesį du vyrai. Jie pažiūrėjo į tą pusę, kur rodė ji, viską suprato ir paskubėjo tėvui į pagalbą. Dauguma ant kranto taip pat pradėjo stebėti, kas vyksta.

Vyrai pasiėmė paauglius. Vara džiaugsmingai mostelėjo rankomis. Bet netrukus ji suprato, kad nemato tėvo. Ji žiūrėjo, kol akyse pradėjo stingti, bet tėvo taip ir nepamatė.

„Tėti! Tėti!“ – sušuko ji.
Į šauksmį pribėgo motina.

„Ten…“ – Vara parodė ranka į upės vidurį. Iš siaubo ji negalėjo kalbėti. „Tėčio nėra!“

Motina paėmė į rankas Daliją ir ėmėsi žvalgytis tarp besimaudančiųjų. Kartais jai rodėsi, kad ji jį mato, ir sakydavo dukrai: „Štai jis,“ bet Vara purtydavo galvą ir rodydavo į upės vidurį. Tuo tarpu vyrai su paaugliais priplaukė prie kranto, paliko juos ir paskubėjo gelbėti tėvo.

Kai jį ištraukė, jis jau buvo miręs. Motina atsisakė tikėti ir važiuoti namo. Vara ramino verkiąčią Daliją.

Po laidotuvių motina vaikščiojo po butą kaip zombis, nekreipdama dėmesio į mergaites. Vara nuvesdavo Daliją į darželį, pati bėgdavo į mokyklą. Po to pasiimdavo seserį iš darželio. Ta atsisakydavo su ja eiti, niūkdavo, kad nori, kad ją pasiimtų mama.

„Mama serga,“ – sakydavo Vara.

„Tada tegul mane pasiima tėtis,“ – murmėdavo Dalia.

Vara grįždavo namo ir rastuvo motiną toje pačioje padėtyje, kur paliko – gulint ant sofos ir atsisukusią prie sienos.

Motina nieko nevalgė. Bijodama už ją, Vara nuėjo pas kaimynę ir paprašė pagalbos. Po pokalbio su kaimyne motina atsikėlė, ėmėsi namų ruošos. Po dienos ji grįžo į darbą, į didelę Dalios džiaugsmą.

Dabar jie gyveno trys. Iš pradžių pinigų užteko. Iš geležinkelio, kur dirbo tėvas, motinai skyrė materialinę pagalbą. Šeimoje buvo ir šiek tiek santaupų. Išgelbėjo darželis. Motina parsinešdavo namo likusį maistą. Vara įtardavo, kad ji pati nevalgė, viską palikdama jai ir Daliai.

Baigusi mokyklą Vara nusprendė, kad nestudijuos toliau, o eis dirbti, kad galėtų padėtiGlaudžiai apkabinus Glają, Vara suprato, kad širdyje jau buvo atsiraščiusi nuo praeities, nes tikrai mylėjo šią mažą šeimą, kurią jai buvo palikta saugoti.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

four × 4 =

Tą vasaros dieną prie upės…