Atsitiko tai prieš penkerius metus. Mano kaimynė močiutė Izabelė palaidojo savo vyrą partizaną ir liko visiškai viena. Vaikų jie neturėjo. Senolė nuolat prisiminė savo Mykolą.
Jiedu susituokė prieš pat karą. Vėliau vyras išėjo kariauti, o ištikimoji Iza (trumpinys nuo Izabelės) laukė jo. Mykolas grįžo gyvas, tačiau be kairės rankos plaštakos. Jis mylėjo žmoną ir labai ją brangino. Prisiekė, kad visada saugos ją nuo nelaimių, bet neištesėjo priesaikos. Mirė ir paliko ją vieną!
Tiksliai metinių, kai mirė vyras, naktį pas ją apsigyveno didelis juodas katinas. Jis pasirodė naktį, tiesiog iš niekur, ir suvaitojo prie durų. Lauke siautė pūga, pro langą šniokštė vėjas, tačiau kažkokiu nesuprantamu būdu močiutė Izabelė išgirdo miaukimą. Išėjusi, ji išvydo nepažįstamą katiną. Pasigailėjusi nelaimingo gyvūno, senolė įsileido jį į namus ir netgi padėjo lėkštutę su pienu. Bet, atsisakęs vaišių, svečias išdidžiai praėjo per kambarius. Atidžiai apžiūrėjęs namus, jis pasirinko vietą ant šeimininkės pagalvės, užmurkė ir iš karto užmigo.
Močiutė Izabelė kažkodėl nesiryžo išvaryti katino ir priglaudė jį šalia savęs. Ryte ji įdėmiau apžiūrėjo katiną. Prisižiūrėtas, sveikas, jis visiškai neatrodė kaip benamis! Juodas kaip anglis, žalios akys pusę veido ir gana savimi pasitikintis žvilgsnis. Ir dar vienas svarbus dalykas: kairėje priekinėje letenėlėje trūko pirštu. Lygiai taip pat, kaip trūko Mykolui! – pravirko senolė. Tuo tarpu katinėlis švelniai šoktelėjo jai ant kelių ir pradėjo murkti. “Katinėli, reikia juk tave kaip nors pavadinti… Gal būt tau tiktų Mikutis?” – švelniai paglostė gyvūnėlį ir pakasiusi už ausies paklausė šeimininkė.
Katinas sudrebėjo ir TAIP pažvelgė į močiutę Izabelę, kad ji sutriko ir net apstulbo.
AKYS JO BUVO ŽMOGIŠKOSIOS! NE “KAIP ŽMOGIŠKOSIOS”, O BŪTENT “ŽMOGIŠKOSIOS”!
“Supratau. “Mikutis” tau nepatinka. Galbūt, Martynas? Gražus vardas!” – skubotai pasakė šeimininkė.
Nepatenkintas katinas nudreifavo nuo kelių ir pradėjo intensyviai žvelgti į sofą, lyg prašydamas leidimo neleisti joms netrukdyti.
“Na gerai, gerai. Kol kas vardo neduosiu. Būsi tiesiog Katinas. Tik neliesk sofos, gerai?”, – mandagiai paprašė senolė.
Kažką neaiškiai murmėdamas, Katinas įvykdė jos prašymą ir svarbia išraiška pasitraukė į priebutį.
Taip jie ir pradėjo gyventi kartu: močiutė Izabelė ir Katinas. Jus dažnai lankydavau senolę, ir ji man papasakodavo apie savo Katino tiesiog neįtikėtinus dalykus!
Visų pirma, Katinas ją gydė. Po vyro mirties močiutė Izabelė patyrė infarktą, ir jos širdis dažnai ją kankindavo. Bet užtekdavo jai atsigulti, ir Katinas jau čia pat. Prispausdavo savo minkštu ir šiltu kūneliu jai prie krūtinės, murkdavo ir užmigdavo. Skausmas dingdavo, tarsi nieko ir nebūtų buvę!
Kartą nutiko keistas įvykis! Močiutė Izabelė prigulė. Prisiglaudęs šalia ir saldžiai murkdantis, užmigo ir Katinas. Kažkas pasibeldė į duris. Senolė ėjo atidaryti, o Katinas sekė ją. Tai buvo Laurynas, vietinis girtuoklis ir pažeidėjas. Įspraudęs koją į durų plyšį ir vulgariai keikdamasis, jis reikalavo iš močiūtės Izabelės pinigų gėrimams. Senolė bandė atsisakyti, bet niekšas kiekvieną minutę vis labiau įžūlėjo. Jis netgi išdrįso įžeisti senolę ir sumenkinti atminimą jos vyro.
Netikėtai Katinas ėmė murkti ir šoko ant įžeidiko. Laurynas numetė jį, bet Katinas vėl puolė, vos nepradūrė jam gerklės. Apsikeikdamas, Laurynas buvo priverstas pasitraukti. O Katinas, pažvelgęs į šeimininkę savo ŽMOGIŠKOMIS akimis, išdidžiai paėjo į priebutį, lyg ką tik būtų atlikęs didingo darbo.
Kartą močiutė Izabelė ruošėsi vykti į seniūnijos administraciją dėl malkų ir paprašė manęs jos lydėti. Rajoną pasiekėme autobusu. Aš sutikau ir paprašiau išeiti iš darbo, anksti ryte atėjau jos aplankyti. Senolė sėdėjo ant lovos apsivilkusi naminius drabužius, atrodė sutrikusi ir netgi sutrikdyta.
“Močiute Izabele, kodėl nesate pasiruošę? Ruoškitės, galbūt pavėžėsime kartui,” – įsakyčiau. “Indraja, nevažiuosiu. Atsiprašau.” – tyliai atsakė ji.
“Kodėl?”
“Nežinau, kaip pasakyti… Tik nesijuok… Katinas man liepia nevažiuoti.”
“Kaip gi taip?! Aš leidimą iš darbo gavau, o jūs čia su savo katinu! Ruoškitės!” – piktai supyko aš.
“Klausyk, Indraja. Vakare viską pasigaminau, nuėjau miegoti. Sapnuoju, kaip mano Katinas su manimi kalba. Kaip ir tu dabar… Žiūri į mane ir sako:
“Iza, lik namuose. Rytoj tau negalima važiuoti.” Liežuvis man tuoj pat atsisakė! Ne tame esmė, kad Katinas mano kalbėjo! Iza mane vadino! Iza! Supranti?! Taip mane vadino tik Mykolas! IR KATINO BALSAI BUVO LYGIAI TOKS PAT KAIP MYKOLO! O Katinas tuo metu uždainavo. Ką Mykolas mėgo:
“Po vežių stepes Iliūstos, Kur iš kalnų kas faucets”
Aš vis tiek surinkau jėgas paklaust:
“Mykolai, tai tu?”
“O KAS DAR? MAČIU, KAIP VIENAI SUNKU, TAI IR GRĮŽAU…”
Tad, Indraja, nusiramink ir rytoj lik namie. Vis tiek nieko gero ten nepasakys. Malkos atvažiuos už savaitę. Pasakyk Lucijai, kad atsisakytų operacijos. Ji jos neatlaikys…”
Tai aš ir pabudau…”
Sakyti, kad buvau šokiruota – tai nieko nesakyti! Ilgai tylėjau, gaudydama oro įkvėpimus kaip žuvis. Paskui mane nutrenkė mintis:
“Močiute Izabele, ar gerai jaučiatės? Gal reikia skubios pagalbos iškviesti? Tikriausiai spaudimas pakilo.”
“Puikiai jaučiuosi, Indraja! Juk su savo mylimu Mykolu pasikalbėjau!” – šypsojosi skersi ašaras atsakė kaimynė.
Aš vis dėlto patikrinau jos spaudimą. Stebėtinai, bet laikėsi normos!
Nuo to paties momento močiutė Izabelė pradėjo vadinti savo katiną Mykolu. Keista, bet jis iškart atsiliepė į šį vardą!
Greitai močiutės Izabelės (ar Katino?) pranašystės pradėjo laimingai pildytis. Autobuso reisu, kuriuo turėjome vykti į miestą, tą pačią dieną vos neapvirto. Buvo ledas, autobusą užnešė, vairuotojas nesugebėjo susitvarkyti. Laimei, niekas nemirė, bet daugelis nukentėjo. Sutapimas? Galbūt. O po savaitės močiutei Izabelei atvežė malkų… Kaimynė paprašė manęs paskambinti Liucijai, Mykolo giminei, kad ji atsisakytų planinės operacijos. Tačiau ši nepaklausė ir mirė tiesiog ant operacinio stalo…
VEL SUTAPIMAS?! Aš tuo netikiu.
Taip jie ir gyveno dviese: močiutė Izabelė ir jos katinas Mykolas. Vis dar gydė ir saugojo ją. Ir buvo šalia iki pat jos gyvenimo pabaigos…
Močiutė Izabelė išėjo iki 94-tai metai. Mirė ji pernai metais.iki paskutinės minutės kaimynė buvo ant kojų ir vis pergyveno dėl savo Mykolo. Pažadėjo man rūpintis juo, jei kas ir bus.
Ji paliko tyliai-tyliai, be kančių, miegant…
Pamenu, kaip močiutę Izabelę verkė jos katinas. Jis jau buvo senyvas ir jo kadaise puikus juodas apsiaustas buvo pražilos. Visas tris dienas, kol karstas su kūnu obiexai ten buvo, Mykolas niekada nuo jo nenusekdavo. AŠ SAVO AKIMIS MAČIAU, KAIP JOS AKIU MIGDALO LAUKDILA. Katiną pykdė, vijo, prieštaravo… Bet kokiu nors nesuprantamu būdu jis vėl pasirodydavo šalia karsto. Sėdėjo ir verkė!
Mykolas palydėjo mirusį asmenį į kapavietę ir kai ji buvo palaidota, ten pasiliko. Bandžiau pagauti vargšą, kad pasiimčiau jį pas save, bet jis pabėgo… Katinas liko ant kapinyno, prie močiutės Izabelės ir jos vyro kapo. Mykolas nenorėjo pas mane, ir kiekvieną dieną jį lankiau ir maitinti atnešdama.
Labai pergyvenau, kaip kieno priežiūroje katinai žiemos, ir bandžiau imti jį pas save. Vieną kartą tai pavyko, bet tą pačią dieną jis pabėgo, ir aš vėl gi atradau Mykolą kapinėse. Žiema buvo griežta, bet katinas ją vis dėlto išgyveno. Jis mirė pavasarįda.seniai. Ateina, kaip įprasta, pašerk Mykolą, radusi jį ant kapo. Susirietusi į kamuolį prie Izabelės kryžiaus, Mykolas atrodė, skliau spėjo į ją apsaugoti ramybę…
Nepasimindau ar Mykolas buvo įprastas Katinas, ar jį tikrai įgijo odre, Mykolo senelio dvasia… Dabar labai daug kalbama apie reinkarnaciją, kaip tariama kad žmogus gali tapti bet kuria gyvybės forma, katenu taip pat. nežinau, ar tai įmanoma. Bet dėl to noriu tikėti, kad į Katinėlio formą buvo įsikūnijusi senelio Mykolo dvasia. Jis grįžo į savo mylimus, jei kas nors įvyktų netikėtai globoti ir išgelbėti ją.
Buvo šalia jos iki pat pabaigos, kaip ir buvo žadėjęs…