Pasakojimą man papasakojo mano močiutė, kurios dažnai lankausi kaime. Vieną kartą ilgai nesimatėme, nes du metus dirbau užsienyje. Kai grįžau į Lietuvą, pirmiausia nulėkiau aplankyti savo mylimos senelės.
Keletą dienų viešėjau kaime, kai pastebėjau, kad dar nesusidūriau su senelės kaimyne Maryte Petrikiene iš priešais esančio namo. Ji visada buvo geraširdė ir darbšti moteris. – Močiut, kur tavo draugė Marytė Petrikienė? Ją per savaitę nė karto nesutikau. Viskas gerai? – sunerimau. Močiutė nustebusi pažvelgė į mane.
– Jau daugiau kaip metus ji gyvena senelių namuose, – ir susiėmusi pridūrė, – Ai, tu gi nieko nežinai! Klausykis.
Močiutė papasakojo šią istoriją. Kaip minėjau, Marytė visą laiką plušėdavo. Niekada kaimiečiai jos nematė be veiklos. Vieną dieną darže, kitą – sode, ar bandą parginanti, ar pyragus kepanti (pusę kaimo pavaišina!), ar anksti rytą su dviem kibirais vyšnių į autobusą skubanti. Šviežias daržoves, vaisius, kiaušinius, medžių vilnas, grietinę, sūrius – visa tai Marytė veždavo į rajoną parduoti. Ir kiekvieną eurą kruopščiai dėdavo į skardinę dėžutę.
Ne sau kaupė. Juk jai daug nereikėjo? Vieninteliam sūnui Valerijui, marčiai Zinaidai, anūkei Saulei. Sūnus su šeima gyveno mieste, 3 valandos kelio, motiną lankė reguliariai. Su daržu ar gyvuliais nepadėjo, bet atvykdavo kaimiškų gėrybių pasiimti. Bagažinę pilnai užkraudavo, net ratai subliūkšta.
Metai bėgo, ir Marytė pradėjo senti, sirgti. Tai nugarą maudžia, tai kojas suka, tai rankos sąnariuose maudžia, tai kraujospūdis šokinėja. Kai regėjimas pablogėjo, persigandusi paskambino sūnui, paprašė pas gydytojus nuvesti. Valerijus atvyko, pasiėmė motiną.
Zinaida nesidžiaugė matydama anytą, bet nesirodė. Pakvietė atsigaivinti kelionės pavargusią, pavalgydino. Valerijus pasiūlė motinai išsamų sveikatos patikrinimą. Visą dieną poliklinikoje praleido, vėliau vaistinėje nusipirko vaistų.
Grįžti į kaimą jau buvo per vėlu. Marčiai, sužinojus, kad Marytė liks nakvoti, jos nusivylimas buvo akivaizdus. Nuėjo vakarienę gaminti, o indais taip barškindama, kad būgninės ausys vos nesprogo. Tuo metu į juos užėjo vyresnioji kaimynė. Pamačiusi svečią, apsidžiaugė:
– Maryte! Seniai čia nesimatėm. Jau rytoj išvažiuosite? Eime pas mane, arbatos išgersim, pasikalbėsim.
Palikęs motiną pas kaimynę, Valerijus užėjo į virtuvę.
– Zina, ar gamini? Noriu pasikalbėti.
– Ką? – balsas Zinaidai jau neskambėjo palankiai.
– Motina labai nusilpo, – pradėjo vyras, – Ligoninėje buvome, tiek daug ligų atrado. Kojos, sako, taip skauda, vos vaikšto.
– Ji jau ne jaunutė bėgioti! Ko norėjai? Tai senatvė.
– Todėl ir sakau, – džiaugsmingai pertraukė Valerijus, – Butas mūsų trijų kambarių. Saulė su vyru Vilniuje gyvena, greičiausiai negrįš. Taigi…
– Palauk, kur tu lenki? – Zina net nustojo pjaustyti morkas, – Ar tu nori ją čia pasiimti? Ar visiškai išprotėjai? Butas trijų kambarių, ne senelių namai, Valerijau.
– Beje, šis butas iš mamos vyšnių ir braškių pastatytas, kurias ji kiekvieną vasarą pardavinėjo, – pastebėjo Valerijus.
– Ar dar žadi man prikišti? – įniršo žmona, – Tavo motina padėjo ne svetimiems, o sūnui ir anūkei.
– Žiauri tu moteris, Zinaida, – skausmingai atsiduso vyras, – Galvojau, pasiimsim mamą, gyvensim laimingi. Jos namas stiprus, laikys dešimtmečius. Gera kaina gausim, galėtume automobilį pakeisti, į Turkiją atostogų nuvažiuoti.
– Tegul ji su savo namu užspringsta! – suriko Zina, – Savaitę užsienyje praleisim, o paskui dešimt metų už ją nešiosiu puodus?! Radau vergę Izaurą?
– Ką čia kalbi, kvaila? – pratrūko Valerijus ir staiga išvydo tarpduryje Marytę. Virtuvėje tapo tylu, lyg visi būtų apkurtę.
– Mama, seniai čia stovėjai? – sumurmėjo sūnus.
– Tik ką įėjau, – švelniai nusišypsojo motina, – Akiniai, išėjau su Katia albumą žiūrėti. Beje, visai pamiršau, norėjau pranešti. Po mėnesio į senelių namus persikeliu, padėsi man su daiktais.
Valerijus neištarė nė žodžio. Žmonos pusė jau puolėsi:
– Aišku, padės. Aš taip pat su juo atvyksiu. Viską pervešime. Teisingai nusprendėte. Su bendraamžiais smagiau nei vienai.
… Rajono senelių namai, kur atjaučiantis sūnus su žmona atvežė Marytę, sukėlė Valerijui priešingas emocijas. Personalas nuostabus, direktorius – geros širdies žmogus. Akivaizdu, kad čia apie senelius rūpinasi su meile. Tačiau pastatui labai reikia remonto, linoleumas koridoriuose yra visas suplėšytas, iš langų pučia, poilsio kambaryje tik sulūžęs televizorius ir seni foteliai.
Marytės kambarėlis buvo mažas, drėgnas. Lova įdubusi, kėdės sūpynės. Bet motina nesiskundė.
– Nieko, mama, – drąsiai pasakė Valerijus, – Kai atostogausiu, padarysiu remontą, visi pavydės. Na, nesijaudink, greitai aplankysime. Lauk.
Valerijus apie savo pažadą prisiminė tik po pusės metų, kai Zinaida priminė, jog reikia ką nors daryti su tėvų namu. Dabar vasara, pats laikas parduoti.
… Direktorius jokiu būdu nepriekaištavo retai lankantiems svečiams. Labai šiltai pasakojo apie Marytę.
– Prieš kilant į 2 aukštą, užsukite į poilsio kambarį. Gal jūsų močiutė ten žiūri televizorių su draugais. Eime, aš palydėsiu.
Poilsio kambaryje motinos nebuvo. Apsidairiusi Zinaida net švilptelėjo.
– Oho! Kokia čia grožybė. Nauji sofos, foteliai, televizorius per visą sieną. Visur gėlės. Gražumas! Šis remontas kainavo nemažai?
– Ačiū jūsų motinai, – nusišypsojo direktorius.
– Motinai? – Valerijus sukrėtė galvą, – Prie ko čia ji?
– Visa ši grožybė jos pinigais nupirkta.
– Iš kur senutė gavo tokius pinigus? – juokėsi Zina, o paskui staiga išpūtė akis, – Valerijau?! Ji pardavė namą?
… Marytė su ramiu šypsniu žiūrėjo į piktus giminaičius, kurie pylė jai priekaištus ir kaltinimus dėl savanaudiškumo.
– Ko taip susijaudinote? Juk pardaviau savo namą, ne jūsų. Turiu teisę. Man čia gerai, šilta, linksma. Norėjau dovanoti kažką gero žmonėms.
Ji gudriai pažvelgė į raudoną iš pykčio Zinaidą.
– Juk geriau parduoti namą ir nudžiuginti žmones, nei užspringti. Tiesa, Zina?
Zina nuleido akis ir išbėgo į lauką. Dabar nieko pakeisti neįmanoma.