Tai ne senelių namai, ji čia nereikalinga.

Mums ne senelių namai, man ji čia nereikalinga…

Šią neįtikėtiną gyvenimišką istoriją man papasakojo močiutė, kurią dažnai lankydavau kaime. Kartą ilgai nesimatėm, nes dvejus metus dirbau užsienyje. Kai grįžau į Lietuvą, pirmiausia išskubėjau pas savo mylimą močiutę.

Jau kelias dienas svečiavausi kaime, kai netikėtai pastebėjau, kad dar nesutikau Marijos Dimitrienės, močiutės kaimynės iš priešais esančio namo. Visada man patiko ši nuoširdi senyvo amžiaus moteris. Tikra darbštuolė.

– Močiute, o kur tavo draugė Marija Dimitrienė? Per savaitę nei karto neužsuko. Gal jai kas nors atsitiko? – susirūpinau aš.

Močiutė su nuostaba pažiūrėjo į mane.

– Taigi, ji jau daugiau nei metus senelių namuose gyvena, – prisiminusi atsakė, – O, tai tu nieko nežinai! Klausykis, papasakosiu.

Močiutė pasidalino šia istorija. Kaip jau minėjau, Marija visada dirbo nenuilsdama. Niekas iš kaimynų niekada nematė jos be darbo. Tai ji darže krapštosi, tai sode, tai karvę iš ganyklos parveda, tai bandeles kepa (pavaišina pusę kaimo!), tai su dviem krepšiais vyšnių ankstyvą rytą į autobusą skuba. Švieži vaisiai, daržovės, žalumynai, kiaušiniai, ožkų vilnos megztiniai, grietinė, varškė – viską Marija Dimitrienė veždavosi į rajono centrą ir pardavinėdavo turguje. Visus uždirbtus litus centas po cento dėjo į skardinę dėžutę nuo sausainių.

Ne sau dėjo. Pati daug netroško. Viska darė vieninteliam sūnui Viliui, marti Janinai ir anūkei Austėjai. Sūnus su žmona gyveno mieste, trys valandos kelio, dažnai motiną lankydavo. Su daržais ar gyvuliais nepadėdavo, bet kaimiškų produktų parsivežti priekabiai atvykdavo. Kartais mašiną taip prigrūsdavo, kad ratai slysdavo.

Metai bėgo, ir Marija Dimitrienė pradėjo po truputį senti, sirgti. Vieną kartą skauda nugarą, kitą kartą kojos sukasi, rankos skauda, spaudimas šokinėja. Palaipsniui ji visus gyvulius išpardavė, darže sau paliko kelias lysves, o likusią dalį skyrė kaimynams bulves pasodinti. Sūnus Vilius vis rečiau lankėsi. Jo žmona Janina apskritai nebeatvykdavo, nes nebuvo ką pasiimti iš kaimo.

Kai Marijai staiga pradėjo stipriai blogėti regėjimas, ji išsigando. Paskambino sūnui ir paprašė ją pas miesto gydytojus nuvežti. Atvažiavo Vilius ir pasiėmė motiną.

Janina nebuvo labai patenkinta matydama anytą, bet susitikime neparodė šalto nusiteikimo. Pakvietė pasigaivinti po kelionės, pavakarieniavo. Vilius pasiūlė motinai atlikti nuodugnų sveikatos patikrinimą. Poliklinikoje praleido visą dieną, po to vaistinėje apsipirko vaistais…

Grįžti į kaimą jau buvo vėlu. Sužinojusi, kad Marija liks nakčiai, marti jau nebeslėpė nusivylimo. Virtuvėje, temdomos minties, gamindama vakarienę, griausmingai tarškino puodais, nuo kurių garso galėjo trūkti ausų būgneliai. Tuo metu pas juos trumpam užsuko vyresnė kaimynė. Pamačiusi svečią, apsidžiaugė:

– Marija Dimitriene! Jau seniai jus čia nemačiau. Ilgai svečiuositės? Rytoj jau išvažiuosite? Eime pas mane arbatos, pasėdėsim kaip senais laikais.

Pasiuntęs motiną pas kaimynę, Vilius užsuko į virtuvę pas žmoną.

– Gamini vakarienę, Janina? Kol motinai išėjus noriu su tavimi pakalbėti.

– Na ir? – pagal balsą, šis pokalbis iš anksto jai nepatiko.

– Motina labai pavargusi ir serga, – pradėjo Vilius, – Ligoninėje buvo, sakė rastas visas ligų puokštė. Sako, taip koja skauda, kad vargiai vaikšto.

– Ji nebe jauna, kad bėgiotų kaip per sprindį! Ko tu tikėjaisi? Tai senatvė.

– Būtent, apie tai kalbu, – linksmai pagavo Vilius, – Butas pas mus trijų kambarių. O Austėja su vyru Vilniuje gyvena, čia vargu ar sugrįš. Vo-oat…

– Palauk, kur čia vediesi? – Janina net morkos pjaustyti nustojo, – Tu nori ją čia atsivežti, ar ką? Tu visai iš proto išėjai? Butas trijų kambarių, ir? Bet ne senelių namai, Vilius.

– Beje, šis butas iš dalies pirktas už močiutės vyšnių ir braškių, kuriomis kiekvieną vasarą prekiavo, – kandžiai pastebėjo Vilius.

– Tai dar ir dėl to mane prikaiši? – įniršo žmona, – Motina tavo ne svetimiems padėjo, o sūnui ir anūkei.

– Žiauri esi moteris, Janina, – liūdnai atsiduso Vilius, – Maniau, paimsime motiną, gyvensime nelaimėdami. Ji juk tvarų ir stiprų namą turi. Gera kaina galėtų būti, galėtume mašiną pasikeisti, į Turkiją pailsėti nuvažiuoti…

– Kad ji ir užsikištų tuo savo namu! – šaukė Janina, – Galėtume savaitę užsienyje praleisti, o po to dešimt metų puodus už ją nešioti?! Vergą Izaurą rasi?

– Ką tu čia kalbi, kvailute? – supyko Vilius ir, staiga, pamatė, kad prie durų stovi Marija Dimitrienė.

Virtuvėje tapo ramu, lyg visi būtų apkurto.

– Mama, čia jau seniai stovi? – prabilo sūnus.

– Kad tik ką įėjau, – švelniai nusišypsojo motina, – Pasiimsiu akinius, mes su Kate albumą žiūrime. Taip, visai pamiršau, sūnau, norėjau jus perspėti. Čia po mėnesio į senelių namus persikeliu, padėk man su daiktais.

Vilius negalėjo žodžio ištarti. Tačiau jo antroji pusė sujudo:

– Taip, padės, žinoma. Ir aš su juo atvyksiu. Visus reikiamus daiktus pakrausime, visus išvešime. Gerai nusprendėte. Su savo bendraamžiais juk linksmiau gyventi, nei vienai.

… Rajono senelių namai, į kuriuos rūpestingas sūnus su žmona atvežė Mariją Dimitrienę, Viliui sukėlė prieštaringus jausmus. Be abejo, personalas puikus, direktorius – geros širdies žmogus. Aiškiai matoma, kad čia su seneliais elgiamasi rūpestingai ir šiltai. Tačiau, “prieglaudos” pastatas seniai reikėjo remonto, linoleumas koridoriuose susidėvėjęs, pro langus pučia vėjas, poilsio kambaryje, be pasenusio televizoriaus ir sukriošusių kėdžių, nieko nėra.

Kambarys pas Mariją Dimitrienę buvo mažas, drėgnas. Lova susiglamžiusi, kėdės klibėjo. Bet motina neparodė, kad ją tokia aplinka skaudina.

– Nieko, mama, – linksmai pasakė Vilius, – Čia tau tokį remontą padarysiu, kad visi pavydės. Paimsiu atostogų ir padarysiu. Na, liaudies gi, netempk liūdesio, greitai aplankyti ateisim. Lauk svečių.

Savo pažado Vilius prisiminė tik po pusmečio, kai Janina priminė, kad reikia ką nors spręsti dėl tėvų namo. Dabar vasara, pats laikas parduoti.

… Direktorius niekuo nepriekaištavo retiems svečiams. Labai šiltai pasakojo apie Mariją Dimitrienę.

– Prieš lipdami į antrą aukštą, užeikite į poilsio kambarį. Gal jūsų močiutė ten su draugais televizorių žiūri. Eime, aš jus nuvesiu.

Poilsio kambaryje motinos nebuvo. Apsidairiusi aplinkui, Janina net švilptelėjo.

– Oho, kokią gražybę čia turite. Nauji sofos, kėdės, televizorius per visą sieną. Vazonai visur. Grožis! Brangiai remontas atsėjo?

– Jūsų mamai ačiū, – nusišypsojo direktorius.

– Mamai? – Vilius papurtė galvą, – Bet kaip tai galima? Ji prie ko čia?

– Visą šią grožybę jos pinigais nupirkome.

– Iš kur senutė turėjo tiek pinigų? – juokėsi Janina, o tada staiga sušuko, – Vilius?! Juk ji namą, ar ką, pardavė?

… Marija Dimitrienė ramiai šypsojosi į juos žvelgdama, kai pikti giminaičiai su vienas per kitą skrendančiais priekaištais ir kaltinimais egoizmu.

– O ko jūs taip susijaudinote? Aš gi ne jūsų namą pardaviau, o savo. Turiu teisę. Man čia gerai, šilta, linksmiau. Taigi, norėjosi kažką gera padovanoti maloniems žmonėms.

Marija su smalsumu pažiūrėjo į pykčiu liepsnojančią Janiną.

– Juk geriau namą parduoti ir džiuginti žmones, nei juo užspringti, tiesa, Janina?

Janina nuleido akis ir šuoliu išskubėjo į lauką. Nieko jau nebepakeisi…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

four + five =

Tai ne senelių namai, ji čia nereikalinga.