Tai ant vestuvių ir nepakviesi, dukre? Ar gėdijiesi manęs?
Gabija įsimylėjo savo klasės draugą Justą paskutinėje mokyklos klasėje. Jis buvo paprastas, niekuo neišsiskiriantis vaikinas. Po vasaros atostogų staiga išaugo, pečiai sustorėjo. Kartą kūno kultūros pamokoje Gabija susitraukė koją. Justas ją rankomis nunešė į medicinos kabinetą. Ji prisiglaudė prie jo, staiga pastebėjusi, kokį jis stiprų ir gražų.
Nuo to laiko jie nebesiškyrė. Pavasarį Gabija suprato, kad laukiasi. Po baigiamųjų egzaminų susituokė. Justas nebestojo mokytis, įsidarbino statybose. Prieš pat Naujuosius metus Gabija pagimdė mergaitę Aušrelę. Justas padėdavo jaunai žmonai: pasivaikščiodavo su dukterimi, kol Gabija skalbdavo, virtūvėje patarnaudavo ar tiesiog pailsėdavo. Pavasarį jis išėjo į kariuomenę.
Staiga iškilo nauja bėda – tėtį paliko Gabijos motina dėl kitos moters. Mama to neišgyveno. ėmė nykti, prarado norą gyventi. Jai nustatė greitai besivystantį vėžį, ir po dviejų mėnesių ji mirė. Gabija liko su kūdikiu viena. Uošvė kartais užsuko, priekaištavo, kad ji visiškai apleido save, bute netvarka, vaikas neprižiūrėtas. Bet pagalbos nesitūpdavo.
Senelė kaimynė pasigailėjo Gabijos. Paprašė, kad ši valytų butą ir eitų į parduotuvę už nedidelį atlygį. Taipogi sutiko pasirūpinti mažute.
Gabija išgyveno, kaip galėjo. Galiausiai Justas grįžo iš kariuomenės. Tačiau atėjo pasakyti, kad jų santuoka buvo klaida, vaikiškas potyris praėjo, kad dėl jaunystės kvailumo padarė klaidų. Kaltino ją, kad savo nėštumu jį surišo. O jis nori toliau mokytis.
Gabija liko viena su mažyte Aušrele. Ir nieko šalia, kam pasiskųsti, pagalbos paprašyti, ašarų pylti. Ji stabdė save nuo kojų, viena augindama dukrą. Aušrelė užaugo tikra gražuole, mokykloje buvo geriausia. Berniukų dėmesys nebuvo retas. Tačiau Aušrelė atstumdavo visus.
“Nepatinka niekas?” – klausdavo Gabija.
“Kodėl? Patinka Dovydas. Mindaugas irgi nieko. Bet jie tokie patys kaip mes. Jų tėvai gyvena nuo algos iki algos. Aš nenoriu taip. Nenoriu visą gyvenimą pragyventi skurdžiai. Aš graži, o grožis turi savo kainą.”
“Grožis greitai pranyksta, dukre. Aš savo laiku irgi buvau graži, o dabar žiūrėk, kas iš manės liko. Kai tave pagimdžiau, kur viskas dingo?”
“Kodėl tu mane su savimi lygini, mama? Aš nesiruošiu gimdyti, bent jau artimiausiu metu. Pirmiausia reikia ištekėti sėkmingai, turtingą ir pasisekimą turintį vyrą surasti,” – nutraukė motiną Aušrelė.
“Ir kur tu tokį rasi, turtingą? Mūsų mažame miestelyje pirštų vienoje rankoje daugiau nei turtingųjų. Be to, ne pininuose laimė. Turtingieji renkasi sau lygius, į tokias kaip tu net nepažvelgs,” – aiškino Gabija.
“Aš ir nesiruošiu čia pasilikti. Baigsiu mokyklą, vyksiu mokytis į Vilnių. Ten daugiau galimybių. Beje, mama, man reikia naujos suknelės. Ir batų. Ir ašGabija dvelkė džiaugsmu, kai Aušrelė pagaliau suprato, kad motinos meilė vertingesnė už visus turtus, ir jos širdyje atgijo šilta, užmiršta švelnuma.