Taip nutiko, kad Stasį augino močiutė, nors jo motina dar buvo gyva. Reikia paminėti, kad jo mama buvo puiki – graži ir geraširdė. Tačiau ji dirbo dainininke filharmonijoje, todėl namuose būdavo retai. Dėl dažnų išvykų ji net išsiskyrė su vyru, berniuko tėvu. Taigi Stasiu rūpinosi tik močiutė.
Kiek save pamena, Stasys, grįždamas namo prie savo daugiabučio, visuomet pakeldavo galvą į viršų ir ketvirtame aukšte pro langą matydavo mylimos močiutės siluetą, nekantriai laukiančią jo sugrįžtant. Ir kai močiutė išlydėdavo jį kur nors, ji visada mojuodavo pro langą, o jis būtinai atsakydavo tuo pačiu.
Bet kai Stasiui sukako dvidešimt penkeri, močiutė išėjo. Dabar, grįždamas namo ir nematydamas pro langą mylimo silueto, vaikinas jausdavosi neapsakomai liūdnas ir tuščias. Net kai mama būdavo namuose, Stasis jausdavo vienišumą. Jie su mama jau seniai nesikalbėdavo nuoširdžiai, neturėjo bendrų temų ir interesų. Jie net buitinių problemų nesprendė kartu, tarsi būtų svetimi.
Praėjus keliems mėnesiams po močiutės mirties, Stasys staiga nusprendė išvykti į kitą miestą. Juo labiau, kad jo specialybė buvo labai paklausi – IT specialistų reikėjo visur. Internetu jis rado gerą įmonę, kuri garantavo aukštą atlyginimą ir pažadėjo apmokėti nuomą. Mama tik apsidžiaugė tuo. Juk sūnus jau suaugęs ir turi pats ieškoti savo kelio, toli nuo mamos.
Iš namų jis pasiėmė tik mylimą močiutės puodelį kaip atsiminimą ir šiek tiek savo drabužių pradžiai. Išėjęs su kelioniniu krepšiu ant peties, Stasys paskutinį kartą pažvelgė į virtuvės langą, tačiau nieko ten nepamatė. Mama net nepriėjo prie lango pamojuoti sūnui atsisveikinant. Taksi greitai nuvežė jį į geležinkelio stotį ir netrukus jis gulėjo ant viršutinės plackart vagono lentynos.
Kitą rytą traukinys atvyko į stotį tiksliai pagal tvarkaraštį, Stasys surado biurą, kuriame turėjo dirbti, užsiregistravo ir nuėjo rinktis buto pagal internete iš anksto surastus adresus. Judėdamas po svetimą miestą su navigacija telefone, jis netikėtai atkreipė dėmesį į vieną daugiabutį. Pasirodė, kad jis labai panašus į jo namą. Atrodė, visos šios chruščiovkės yra panašios, tačiau Stasiui atrodė, kad šiame name buvo kažkas labai savito. Tikriausiai todėl, kad langų rėmai buvo nudažyti tokia pačia keista turkio spalva.
Stasys netyčia pasuko nuo savo maršruto ir lėtai priėjo prie šio namo. Jis norėjo tiesiog pastovėti šalia ir prisiminti močiutę. Priartėjęs, automatiškai pakėlė galvą, pažvelgė į langą, už kurio turėjo būti jo virtuvė, ir staiga sustingo… Jam net pradėjo suktis galva nuo tokio vaizdo. Ketvirtame daugiabučio laiptinės aukšte, už virtuvės lango, jis pamatė savo močiutės siluetą. Jis akimirksniu jį atpažino, todėl širdis vos nepašoko iš krūtinės.
Stasys buvo sveiko proto ir suprato, kad tai neįmanoma. Todėl greitai užsimerkė, apsisuko ir lėtai nuėjo šalin nuo namo. Protas jam sakė, kad ten už lango stovi visai kita močiutė, bet širdis kažkodėl šaukė: “Sustok! Tai gi ji!” Ir jis pakluso širdžiai, sustojo, apsisuko ir vėl pakėlė akis aukštyn.
Močiutė vis dar stovėjo prie lango. Stasys nebeišlaikė. Su krepšiu ant pečių, jis puolė prie namo, prie ketvirto laiptinės aukšto. Ir čia, kaip jo namuose, buvo sugadintas durų spynoje esantis užraktas, todėl jis paukščiu pakilo į savo aukštą ir paspaudė durų skambutį. Duris atidarė apsnūdusi mergina chalate, kuri nesuprantančiomis akimis pažvelgė į nepažįstamą svečią ir nepatenkinta paklausė:
– Ką jums reikia?
– Man? – sutriko Stasys. – Man močiutę…
– Močiutę? – nustebusi pakartojo mergina. Tuomet staiga nusišypsojo ir sušuko gilyn į butą: – Mama! Tau čia atėjusi!
Kol mama priėjo, mergina smalsiai apžiūrinėjo šį keistą jaunuolį. O Stasiui jau ne tik suktis galva pradėjo, bet atrodė, kad jo širdis sustoja.
– Kas manęs klausė? – tarpduryje pasirodė tokia pat apsnūdusi apie penkiasdešimtmetė chalate.
– Mama, įsivaizduok, – dar kartą nusišypsojo mergina. – Jis pavadino tave močiute.
– Palaukite, – sušnabždėjo Stasys. – Aš kviečiau ne šitą moterį… Aš… Ten, jūsų lange… Virtuvėje… Ten stovėjo močiutė… Mano… Aš tikrai ją ten mačiau.
– Ką, gal narkomanas esi? – su panieka riktelėjo mergina. – Jokių močiučių pas mus nėra! Mes su mama gyvename dviese! Supratai?
– Aha, supratau… Atsiprašau… Aš painiojuosi… – Stasiui viskas ėmė plaukti prieš akis, žengė žingsnį atgal, padėjo savo krepšį ant grindų ir, kad neparkristų, atsirėmė ranka į sieną. – Atsiprašau… Dabar čia pastovėsiu ir išeisiu…
Mergina pradėjo uždaryti duris, tačiau mama neleido to padaryti.
– Ei, jaunuoli, – susirūpinusi kreipėsi ji į vaikiną, – kaip jautiesi?
– Gerai… – melavo jis tyliai. – Nesirūpinkite…
– O man atrodo, kad tavo spaudimas virš dviejų šimtų. Veidas kaip virta burokėlė… Na, keliauk. – Ji greitai išėjo į koridorių, paėmė jį už rankos ir atsargiai nusivedė į butą, duodama dukrai komandas: – Vera, paimk jo krepšį, įnešk į butą! Ir atnešk į prieškambarį manometrą! Greitai!
Dukra, išplėtusi akis iš baimės, pradėjo vykdyti motinos nurodymus.
Moteris pasodino Stasį ant prieškambario kušetės ir, nieko nesakydama, pradėjo matuoti jam spaudimą. Paskui vėl ėmė duoti dukrai nurodymus, kuri visą tą laiką išsižiojusi stebėjo įvykius.
– Atnešk mano krepšį. Turiu ten injekcijas… – Tada ji kreipėsi į Stasį. – Aš tau dabar, dėl viso pikto, suleisiu vaistų ir kviesime greitąją…
– Nereikia greitosios! – išsigandęs sušvokštė jis. – Aš tik iš traukinio… Čia neturiu nieko… Aš dar net nespėjau išsinuomoti buto…
– Klausyk mano mamą! – įsiterpė į pokalbį Vera. – Mano mama yra gydytoja, supratai?
– Tai tu, ne vietinis? – paklausė moteris.
Jis, vietoje atsakymo, tiesiog linktelėjo. Tuomet dar kartą paprašė:
– Prašau, nieko nekvieskite… Rytoj turiu eiti į darbą. Pirmą kartą… Aš ką tik įsidarbinau…
– Tylėk! – Moteris jau leido jam vaistus į ranką. – Anksčiau tokių priepuolių buvo?
– Ne, – sušnibždėjo jis.
– Kiek tau metų?
– Dvidešimt penkeri…
– Problemų su širdimi yra?
– Garantuoju, aš visiškai sveikas…
– Sveikas, sakai? Tai ko tau taip pakilo spaudimas? Šimtas aštuoniasdešimt ant šimto – tai ne juokai…
– Galbūt nuo jaudulio.
– Nuo kokio jaudulio?
– Aš gi sakau, aš jūsų lange pamačiau savo močiutę. Ji stovėjo ten, virtuvėje, ir žiūrėjo… Į mane.
– Močiutė?
– Taip. Bet ji mirė. Prieš du mėnesius. Ar jūsų name nėra jokių močiučių?
– Oi, keistas tu koks… – nusišypsojo Vera. – Aš gi sakiau tau, kad gyvename su mama dviese. Bet kad tu nurimtum, dabar eisiu į virtuvę ir patikrinsiu.
Vera, tiesą sakant, linksmai nuėjo į virtuvę ir po kelių sekundžių staiga sušuko išsigandusi:
– Mama! Kas čia?! – Po akimirkos ji stovėjo prieškambaryje, rankose laikydama nepažįstamą puodelį. – Iš kur jis, mama?! Pas mus tokių puodelių niekada nebuvo namuose!
– Oi… – Stasys beprasmiškai nusišypsojo. – Tai gi mano močiutės puodelis. Aš jį… Bet jis… Jis turėtų būti mano krepšyje. Aš jį pasiėmiau iš namų kaip atsiminimą. Mistikos kažkokios…
– O kur tavo krepšys? – Mama su dukra žvelgė į jį su nuostaba ir nieko nesuprato.
– Kaip kur? O gi štai… – Jis linktelėjo į savo kelioninį krepšį, stovintį prie durų. – Puodelis turėtų būti ten…
Trys išvertė visą krepšio turinį, tačiau antro puodelio jame nerado.
Šis atsitikimas šiai šeimai iki šiol lieka nepaaiškinamas. Ypač Veros mamai. Juk po poros mėnesių ji tapo Stasio uošvė. Tikrai, kažkokia mistika…