Juodasis laikotarpis
Kaip ir daugelis merginų jos amžiaus, Rasa svajojo – baigus mokyklą planavo stoti į universitetą, tapti gydytoja. Svajojo apie didelę meilę visam gyvenimui. O kas nesvajoja septyniolikos? Bet ne visiems pavyksta įgyvendinti svajones. Nuo ko tai priklauso? Jei žinotum…
Mama augino ją viena. Kaip ir Rasa, ji savo laiku taip pat svajojo apie princą. Įsimylėjo gražų vaikiną ir galvojo, kad štai jai ir laimė. Bet jis pasirodė klaidingas – buvo kortų lošėjas. Laimejo retai, o nedideli laimėjimai tik didino aistrą. O pralošdavo rimtai. Visus pinigus praleisdavo prie kortų stalo, pasiskolindavo ir įkrisdavo į didelius skolas.
Kad išsimokėtų skolą, susidūrė su nusikaltėliais. Pirmoje bylėje jį pagavo ir įmetė į kalėjimą, kur jis arba mirė pats, arba jam padėjo. Vieną dieną į Gražiną atėjo du nuskusti nusikaltėliai, pasakė, kad dabar vyro skola krito ant jos, grasino. Ką daryti? Atidavė butą su turimu turtu ir pabėgo su dvejų metų Rasa, kur akys matė. Gal nusikaltėliai suprato, kad daugiau iš jos neišspausti, gal butas padengė didžiąją skolos dalį – bet daugiau jos nepersekiojo.
Gražina su dukra apsistojo mažame miestelyje prie Kauno. Tikėjosi, kad dosnus ir šiltas kraštas juos išlaikys. Atsinuomojo kambarį pas vieną vyresnį žmogų, kurio žmona mirė prieš dvejus metus. Pinigų jis nereikalavo, tik kad padėtų namų ruošoje ir sode. Gražina sutiko. Valė namą, virė, rinko derlių, kase daržą… Darbo privačiame name su sklypu nereikia ieškoti. Vyras parduodavo derlių turguje ir taip pragyveno. Ypač sėkmingomis dienomis duodavo Gražinai pinigų, kad nusipirktų rūbų sau ir dukrai. Kartais ir pats perkuodavo dovanų. Gražina suprato, į ką tai veda. Todėl kai jis pasipiršo, nenustebo. Jis buvo žemo ūgio, plikas, su dideliu pilvu ir dvigubai vyresnis. Ne pats patraukliausias, bet ką darysi? Neturėjo ji nieko, bėgti nebuvo kur.
Pažadėjo, kad po jo mirės namas su sodu atiteks jai ir dukrai. Gražina ir sutiko. Gyvenimas su juu nebuvo džiaugsmas, keli metai atrodė kaip amžinybė, bet rinktis nebuvo iš ko.
Kai vyras mirė, Gražina atsikvėpė laisvai. Pagaliau savo šeimininkė savo namuose. Ko dar norėti?
Rasa užaugo tikra gražuole. Šviesi oda, pilki akys, pilnas lūpos, tiesus nosis, tamsūs, tankūs ir garbanoti plaukai. Figūra – kaip iš dailės. Ir vyrai, ir vaikinai žiūrėdavo į ją sužavėti. Kaip čia mamai nerūpėti?
Gražina Rasą augino griežtai. Bijojo, kad dukra pakartos jos likimą, todėl nuolat kartodavo – vyrą reikia rinktis ne iš išvaizdos, o iš patikimumo ir pasiturėjimo.
„Su tokia grožy tu turi visus trumfus rankoje“, sakydavo ji Rasai.
(Praėjimas su lošėju vyru paliko pėdsaką.)
Kiekvieną dieną įspėdavo – niekad nesusirašinėk su atvykėliais. Pasinaudos ir išvažiuos, o tu liksi viena, neduok Dieve, su vaiku. Bet kas galvoja apie tai būdamas septyniolikos?
Atvažiavo iš Vilniaus studentas aplankyti giminių. Pamatė Rasą ir prarado galvą. Atėjo pas Gražiną pirštu. Gyrėsi dideliu namu Vilniuje, kad tėvas verslininkas, o verslą jam perduos.
Gražina ne kvailė – į puikybę nepaGražina nepasitikėjo jo žodžiais, bet sutiko palaukti metus, o tuo tarpu Rasa baigė mokyklą ir tikėjosi, kad ši viltis neišnyks kaip sapnas.