Tas, kuris kartą išdavė

Atsisakęs kartą

Larisa jautėsi laiminga moterimi: ji turėjo mylimą sūnų Žygimantą, brangų vyrą Dainių ir lengvą darbą. Dainius visada gerai uždirbdavo, ir Larisa galėjo sau leisti dirbti pusę etato, skirti daugiau laiko sūnui. Argi ne laimė?!

O juk viso to galėjo niekada ir nebūti… — Įsimylėjau kitą moterį, — prieš 13 metų jai pareiškė mylimas vyras, nuleidęs akis. — Turime išsiskirti.
— Dainiau, ką tu čia kalbi?! Aš tave myliu, ir tu mane mylėjai. Negali viskas tiesiog taip baigtis!

Tąsyk Dainius bežodžiais gūžtelėjo pečiais ir pridūrė, kad skyryboms galinti paduoti pati, jei jam taip lengviau. Lengviau?! Larisa norėjo, kad mylimas vyras būtų šalia. Ji savaitę verkė į pagalvę ir niekaip nesuprato, kas vyksta. Tačiau nurimusi, ji pasiūlė vyrui surengti atsisveikinimo vakarą…

Na, ir iki skyrybų nepriėjo, nes Larisa netikėtai pastojo. Jie bandė susilaukti vaiko penkerius metus, bet nesėkmingai. 25-erių Larisa ir 27-erių Dainius buvo visiškai sveiki, tačiau nėštumas neatsirasdavo. Ir tada — vos viena karta, atsisveikindami… Ir atsisveikinti neteko. Dainius taip ir liko šeimoje, nešdamas žmoną ant rankų ir džiaugdamasis sūnaus Žygimanto gimimu.

Apie tą neištikimybę jie daugiau niekada nebekalbėjo. Larisa net nesiaiškino, kas ta kita moteris buvo. Palaiminta situacija! Svarbiausia, kad viskas tik pagerėjo! Šiuo metu Žygimantui jau 12 metų, jis auga labai sumanus. Larisa norėjo jį leisti į gimnaziją su matematiniu profiliu, bet per vėlai apie tai susimąstė. Sūnus lankė įprastą mokyklą, bet laimėdavo beveik visas rajono matematikos olimpijadas. Lankė šachmatų būrelį ir muzikos mokykloje mokėsi groti smuiku. Pastaroji veikla jam nelabai patiko, bet Larisa nusprendė, kad sūnus turi visapusiškai lavintis.

— Gal jis geriau futbolą lankytų? — kuomet Larisa užsiminė apie muzikos pamokas, veido išpūtė Dainius. — Esi pakvaišusi?! — suriko Larisa. — Nori, kad tavo vaikas būtų sužeistas?! Kad taptų neįgaliu?! Ne ir ne!

Nors vyras numojo ranka sakydamas, kad darytų, ką mano esant geriausia, jis susidūrė su sunkumais darbe, ir visi jo mintys sukosi apie tai. Dabar Dainius tapo skyriaus vadovu, ir jo karjera bei atlyginimas buvo puikūs.

Larisai pasiteikė sėkmė vyro darbe. Užėjusi jo atsivežti (jie ruošėsi paminėti vestuvių metines restorane) susitiko vieną iš jo darbuotojų. Žavioji tamsiaplaukė Ksenija netolygiai kontrastavo su Larisos pasitikėjimu savimi. Tačiau ji buvo labai draugiška moteris, turėjusi sūnų, bendraamžį su Žygimantu, todėl turėjo apie ką pasikalbėti.

— O gal nori, kad paprašyčiau, jog tavo Žygimantą priimtų į gimnaziją, kur mokosi mano Filipas?! — staiga pasakė Ksenija. — Nemanau, kad tai įmanoma. Ten pati privačiausia mokykla ne pasibelstų, — suabejojo Larisa. — Pinigai nėra svarbūs, tačiau turėdama ryšių aš galėčiau padėti. Esu patraukli moteris! — sužavėta kvatodamasi sakė Ksenija. — Oi, aš tau taip dėkosiu! — džiaugėsi Larisa.

Ksenija neapgavo, ir Žygimantas kitais mokslo metais pradėjo mokslą matematinėje gimnazijoje. Tiesa, kilo nedidelė problema — mokykla buvo kitame miesto rajone. Larisa baisiai bijojo leisti sūnų pačiam ten vykti, todėl kasryt draugiškai pati jį nuveždavo. Po pamokų…
— Lara, mūsų sūnus jau suaugęs, sumanus, protingas. Jis sugebės grįžti pats! — griežtai tarė Dainius prieš Larisos pastangas priversti jį paimti Žygimantą. Artimiau gimnazijos yra autobusų stotelė. Tik įsėsk ir atvažiuok, net persėsti nereikia!

— Dainiau, elgiesi taip, tarsi turėtum atsarginį vaiką! Šiomis dienomis net suaugusiajam gatvėje nedrąsu būti vienam, o…
— Gana! — nutraukė ją Dainius. — Kai galėsiu, vešiu, o šiaip lai važiuoja pats.

Larisa pasiguodė Ksenijai — moterys retkarčiais susiskambindavo, aptarinėdamos sūnus ir gimnaziją.
— Pff… argi čia problemos? — pareiškė Ksenija. — Leidai vaikinai po mokyklos ateiti pas mus, mes gyvename šalia, ir tu, kai galėsi, pasiimsi Žygimantą.

— Tu rimtai? — nustebo Larisa. — Ė, na, čia nepatogu… Tau tiek rūpesčių.
— Kokie ten rūpesčiai?! Aš taip pat dirbu. Bent jie bus namie ir kartu. Abu ramūs, atsakingi — pažiūrėk, gal susidraugaus! — Oi, Ką tu! Dėkoju!

Žygimantas alisėdavo žinią atsargiai. Su Filipu jis buvo pažįstamas, bet mokėsi skirtingose klasėse ir nesibičiuliavo.

Sūnus apskritai sunkiai užmezgė kontaktą su žmonėmis. Naujojoje mokykloje jis sutiko lankyti pamokas tik dėl to, kad jos atšaukė „muzikalką“ — ji buvo toli nuo gimnazijos, ir Larisos galimybės vežti jį ten jau nebuvo. Tačiau antrą dieną, kai Larisa paėmė sūnų iš Ksenijos buto, Žygimantas nenoriai išėjo.

— Mama, gal dar galiu pabūti? — niurzgėjo Žygimantas. — Su Filipu dar nebaigėme žaisti…
— Ne, tau reikia ruošti namų darbus. Be to, nepatogu – taip apkrauti šeimininkus. Filipo mama mums padaro didelę paslaugą, — kategoriškai pasakė Larisa.
— Ne mums, o tau, — vos girdimai burbėjo sūnus.
Larisa apsimetė, kad negirdėjo.

Dainius girdėjęs situaciją pasipiktino — kaip jis dirba kartu su Ksenija ir ką žmonės sakys? Tačiau išklausęs žmonos argumentų ir nenorėdamas šeimos skandalo, numojo ranka. Bet kokiu atveju artimiausius mėnesius jis nuolat bus komandiruotėse, nes atidaromas naujas filialas — tad žmona galinti daryti, ką nori.

Tai ir nusprendė.

O Žygimantas vis dažniau įtikinėdavo Larisą palikti jį pas Filipą ilgesniam laikui:
— Mama, mes su Filipu tiek visko planuojame… Namų darbus padarysime. Na, prašau…

— Larisa, kodėl tu taip kaprizinga? — „pritarė“ Ksenija jam. — Vaikai susidraugavo, nedaro nieko blogo. Leisk Žygimantui pas mus pabūti.

Ir kiekvieną kartą jie ją įtikindavo. Viskas pasiekė, kad sūnus vieną kitą kartą praleido naktį šioje šeimoje.

Larisa, suskaudusi širdimi, sutikdavo, bet paskui skambindavo, domėdavosi, kaip ten sūnus, juk ji buvo įpratusi, kad jis visada buvo šalia.

Iš tiesų, Dainius vykdavo į komandiruotes, tad Larisai vienai namuose buvo labai vieniša, todėl ji vis rečiau sutikdavo palikti Žygimantą ilgiau „svečiuose“.
— Mama, kodėl tu tokia?! — kartą šūktelėjo Žygimantas, kai motina neleido jo pas Filipą.

— Kokia? — nustebo Larisa.
— Tokia! Nešiojiesi mane kaip višta viščiuką! Aš jau didelis, o tu man stengiesi neduoti nė žingsnio pasislinkti?!
— Žygimantai, — griežtu balsu tarė Larisa, — dabar paaiškink man, iš kur gavai šias… frazes? Kur jas išgirdai? Kas tave jų išmokė?
— Niekas nemokė! — burbėjo sūnus. — Aš gi ne miške gyvenu.
— Aš tavo mama ir rūpinuosi tik dėl tavęs. Noriu tik geriausio būtent tau, — moralizuodama pasakė Larisa.
— Ksenija taip pat mama ir rūpinasi Filipu! Tik ji jo nestebi, viską leidžia ir niekada nebara! — pasakė Žygimantas.
— O gi ką gi ji leidžia?
— Nieko blogo, — nugirdo sūnus. — Eisiu miegoti jau.

Larisa įsitempė. Žygimantas buvo ramus, net vietomis flegmatiškas vaikas, o šiuo metu pakėlė balsą. Mažai tikėtina, kad Ksenija savo bute palaikė anarchiją — tiesiog sūnui trūko vyriško ugdymo. Grįžęs Dainius tegu su juo pasišneka!

Bet vyras stovėjo ant sūnaus pusės:
— Lara, iš tiesų, tu smaugini Žygimantą savo rūpesčiu. Leisk jam šiek tiek laisvės. Kiek man žinoma, Filipas normalus vaikinas, jie mokosi ir žaidžia. Tai normalu.
— Taip! Tik su motina taip kalbėti nėra normalu! — pradėjo Larisa. — Ar nepritari man?
— Pritariu. Bet dar kartą tau sakau — nurimk šiek tiek, nes sulauksi, kad tave paties sūnus užpyks ant tavęs.

Tu tiesiog žiūrėk, kiek laisvo laiko atsiranda. Nueik į grožio saloną, nusiramink, ką žinau.
— Kąąą?! Nori pasakyti, kad aš atrodo prastai?!
— Tarkime taip — nepakenktų tau šiek tiek dėmesio patraukti į savo išvaizdą…

Šito Larisa jau nebegalėjo pakelti. Su vyru nesišnekejo visą savaitę, iki pat jo išvykimo komandiruotėn, o vėliau telefone sausus atsakydavo į klausimus apie reikalus ir sūnų. Ji stengiasi iš paskutiniųjų, norėdama gerai auklėti sūnų ir pasirūpinti vyru, palaikyti jaukumą namuose, o dabar, žiūrėkite – į grožio saloną jiems reikia!

Grįžęs Dainius visgi atsiprašė, ir ji jį, žinoma, atleido – juk mylėjo. O tada berniukai ketino vykti į žygį. Iš dviejų klasių susidarė keturiolika norinčiųjų, ir buvo reikalingas tėvų dalyvavimas. Larisa iš pradžių Žygimantą nenorėjo išleisti „į šį siaubą“, tačiau tada išreiškė norą vykti kartu su juo, bet tai nepasisekė.

Darbo netiko, ir sūnus ją įtikinėjo to nedaryti. Staiga į žygį eiti sutiko Dainius:
— O kas? Turiu keletą laisvų dienų. Be to, seniai ilsėjausi miške, gryname ore, su palapine… — svajingai sakė jis.
— Na, jei taip… — sutrikusi tarė Larisa. — Gerai, važiuokite! Tik būkite ryšyje!

Tėvas ir sūnus susižvalgė ir abu sušuko akis – mama, kaip visada!.. Per tris dienas, kol jos vyrai buvo žygyje, Larisa susinervino. Ryšys buvo tik vietomis, ir jie jai skambino porą kartų. Neišlaikiusi ji važiuodavo prie Filipo namų – jį pirmiausia turėtų parvežti namo, todėl ten atvyko sutikti sūnaus ir vyro. Kieme buvo pilna mašinų, ir Larisa turėjo palikti savo.

Prie įėjimo ji pastebėjo apsikabinusią porelę ir pritemdytoje šviesoje iškart neatpažino, kas jie tokie. Balsai išdavė.
— Kiek galime, Kolyt?! — šiltu, bet reikliu tonu klausė Ksenija. — Kada ruošiesi skirtis?
— Ksenija, ne šiandien. Turime tokią gražią dieną, nesugadink jos, — atsakė Dainius. — Myliu tave, ir tai neneigiu, netrukus skirsiuosi.

Porelė akivaizdžiai pasibučiavo.

Ką ten myli jos vyras? Ar jie buvo kartu žygyje? Kolia ir rengiasi skirtis? Klausimai kaip audras pralėkė Larisos galvoje…

— Kas čionai vyksta? — garsiai uždavė tik vieną klausimą, kurį sakė jau tūkstančiai apgautų žmonių prieš ją.
— Pagaliau… — neryžtingai ištarė Ksenija. — Jau jėgų nebėra daugiau slėptis.

— Ir kad jau tiek… slėpėtės? — su sarkazmu klausė Larisa.
— Beveik metus, — ramiai atsakė varžovė. — Zini, kaip jau atsibodo?
— Nežinau! Bet žinoti, kodėl į namus kvietei mano sūnų, noriu!
— Na, Dainius gi mūsų pavyzdingas tėvas, tik Žygimantas jį laikė šalia tavęs. Taip aš nusprendžiau su juo susidraugauti. Puikus jūsų vaikas! Nors tu jį visai pritrenkei.

Aš visiškai neprieštarauju, kad jis gyventų su mumis.
— Kąąą?! To nebus! Mano sūnus liks su manimi! — supyko Larisa. — Ir vyras, beje, taip pat. Taip, Dainiau?!

— Skamba grasinančiai, — kosėdamas tylėjo kol kas Dainius. — Pasiūlyčiau apsvarstyti visa tai namuose dviese.
— Nė už ką! Dabar pasakyk, kad lieki šeimoje! Ir, beje, kur Žygimantas?!
— Jie su Filipu nunešė daiktus į butą, netrukus grįš, — ramiai paaiškino Dainius. — O, Lara, prašau be skandalų. Taip jau nutiko, kad myliu Kseniją, ir noriu būti su ja.

Kol Larisa ieškojo žodžių, kaip atsakyti, duryse pasirodė Žygimantas:
— Mama? Ką čia veiki? O mes, įsivaizduok?! …
— Važiuojam namo, — nutraukė jį pusei žodžio Larisa. — Greitai!

Ji griebė sūnų už rankos ir pasitraukė prie mašinos, nekreipdama dėmesio į jo garsi įniršį.

Dainius išties išėjo pas Kseniją. Jie bandė atimti Žygimantą iš Larisos, bet sūnus, pamatęs motinos ašaras – o ji verkė viso ir to vakaro, – pasakė, kad lieka su mama.

Po metų Dainius norėjo sugrįžti, bet Larisa jo nepriėmė – negalėjusi atleisti antrą kartą.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

sixteen − fourteen =

Tas, kuris kartą išdavė