— Išjunkit tą savo velniška mašina! Aš dėl jūsų negaliu miegoti! — už durų subilo klyksmas.
Kažkas pradėjo grumtis į butą ir aktyviai spausti skambutį. Gabija netikėtai krūptelėjo ir išmetė pultelį. Tomas nemaliai pamirksėjo.
Kambary vos švietė naktinė lempa. Už lango stovėjo tiršta vasariška kaitra. Gabija užsimetė chalatą ir nuėjo link durų.
Už jų stovėjo septyniasdešimtmečiai plonai lūpa mergaitė su nepatenkina žvilgsniu. Ji buvo apsirengusi paprastą medvilninę suknelę ir rankoje laikė telefoną.
— Atsiprašau, bet kas jūs esate? — pasiklausė Gabija, neatverdama durų: bijojo.
— Valdemara Antanavičiūtė! Aš iš trečio aukšto. Virš mano lango stovi jūsų drebėjantis aparatas, kuris neleidžia man miegoti. Nedelsdami išjunkite! O aš iškviečiu policiją. Triukšmaujate neleistinu laiku!
Gabija bandė įsiterpti, bet Valdemara šnekėjo be pertraukos.
— Aš nesuprantu, kaip galima būti tokiais be sąžinės! Dėl jūsų kenčia visas namas!
— Jis, atrodo, nelabai ir triukšmingas… — atsargiai pasakė Gabija. — Mes specialiai klausėmės pro atvertą langą.
— Jums „nelabai triukšmingas“, o man jau širdis skauda nuo jūsų traktoriaus!
— Gerai, išjungsime, — nenoriai sutiko Gabija. — Tiesiog nežinojome, kad trukdome…
— Na, o dabar žinote, — trumpai atkirto Valdemara.
Pasigirdo toltantys žingsniai.
Gabija grįžo į miegamąjį ir išjungė kondicionierių. Ji atvėrė visus langus ir balkoną, bet tai nieko nepakeitė. Karštis užplūdo stifliančia banga. Tomas ilgai vartėsi, paskui nubėgo į dušą, o Gabija gulėjo, žiūrėdama į lubas.
Ne taip jie įsivaizdavo pirmą vasarą savo bute…
…Jie šį dviejų kambarių butą nusipirko vos prieš porą mėnesių. Praeitą vasarą nuomojamame bute prisiminė kaip siaubingą košmarą: dubenėliai su šaltu vandeniu, vėjinės, ventiliatorius, varantis karštą orą ratu. Į hipoteką Gabija įlipo drebėdama, bet su mintimi, kad dabar niekas jiems nebesakys, kaip gyventi.
Pasirodė – sakys.
Ryte Gabija susitiko liftu su kita kaimyne – Ramune. Jau buvo pažįstamos, net padėjo jai pakeisti čiaupą.
— Klausyk, Ramūnė, — Gabija atsiremė į sieną, — vakar naktį įjungėm kondicionierių, ir atėjo skųstis. Ar jis tikrai toks triukšmingas?
Ramunė pakėlė antakius.
— Spėju. Valdemara Antanavičiūtė?
Gabija linktelėjo.
— Na… Ji ir ant mūsų skundžiasi. Kartais televizorius triukšmauja, kartais sūnas per garsiai juokiasi. Vieną kartą sakė, kad mūsų katė per garsiai šokinėja. Bet mes jau pripratome. Skambina gal du kartus per mėnesį. Išbandoma.
Gabija netikėtai nusišypsojo.
— Katė? Rimtai?
— Taip, — patvirtino Ramunė. — Mes jau nebeįjungiame televizoriaus, žiūrime viską ausinėse. Su sūnum ir kate sunkiau, supranti.
Vėliau laiptinėje Gabija sutikę Andrių. Jis turėjo tą patį kondicionierių, kabantį tiesiai po kaprizingos kaimynės langu.
— Andriau, o tau ji neskundžia?
— Ne. Nors mano gana triukšmingas. Draugas sakė, kad neteisingai įrengė, todėl kartais drebėja. Bet, matyt, aš jai patinku, — nusišypsojo kaimynas.
— O ant mūsų su Tomu kas nors skundžiasi?
— Nesu girdėjęs. Jūs apskritai tylūs. Vaikų nėra, grąžtų nėra, net šuns nėra.
Kaimynų atsakymai kažkodėl Gabiją nepalengvino. Ji dar kartą įjungė kondicionierių ir išklausė jį pro atvertą langą. Vos vos girdima.
Tai kas gi per problema? Gal visai ne decibelai? Gabijai ėmė atrodyti, kad Valdemara tiesiog neapkentė jų asmeniškai, todėl erzino viskas, kas susiję su naujais kaimynais. O gal jai tiesiog nepatiko, kai kam nors buvo gerai. Būna tokių žmonių.
Nuo tos akimirkos, kai Valdemara pasirodė jų slenksBet vieną karštą vasaros naktį, kai kondicionierius vėl ūžė tyliai, o Valdemaros skundų nebebuvo girdėti, Gabija ir Tomas suprato, kad ramybė galiausiai atėjo – ne dėl to, kad kaimynė pamiršo, o dėl to, kad jie patys išmoko gyventi nepaisydami triukšmo, kurio niekada ir nebuvo.